16 Kasım 2018

Facebook’ta “Findirim”li Ürünler Dönemi Başlıyor

Eğer dikkatle incelerseniz son zamanlarda başarıya ulaşan birçok online projenin içeriğinde “sosyal” kavramının geçtiğini görürsünüz. İster mobil, ister diğer başarılı dijital girişimlerde; sosyal ağların payı yadsınamaz ölçüde büyük. Bu sefer de son yılların en büyük trendlerinden “E-ticaret” sosyal mecralarla entegre olup, ortaya yeni bir girişimin çıkmasına vesile oldu: “Findirim”.

İndirim kelimesinin başına Facebook‘un “F”sini alarak yola çıkan bu yeni girişim; adından da anlaşılacağı üzere sosyal ağ üzerinden kullanıcılarına ulaşan bir sosyal e-ticaret uygulaması. Facebook’tan kayıt olunduğu takdirde çıkış yapmadan kullanıcıya kesintisiz alışveriş yapabilme deneyimi sunan Findirim’de, satın aldığınız ürünü anında arkadaşlarınızla paylaşabiliyorsunuz. Ürünü beğendiğinizi, aldığınızı, istediğinizi, ürünün sizde zaten var olduğunu, veya ürünü size birinin hediye etmesini istediğinizi duvarınızda paylaşabilmenize imkan veren uygulama ile sosyal ticaret deneyimini tam anlamıyla yaşamak mümkün. Yedi kişilik kadrosuyla hizmet veren Findirim’de şu anda satışa sunulan 214 ürün yer alıyor. Yakın zaman içerisinde 300 ürüne çıkmayı hedefleyen oluşumda oldukça kısa bir süre içerisinde 30’dan fazla satış yapılmış.

Aslında üç ay önce kapalı beta yayınına başlayan uygulama, bu şekilde eksiklerini de belirleyip çözüm üretme şansına erişti. 29 Ağustos’tan beri tüm Facebook kullanıcılarının erişebildiği serviste, belirli bir ürün sayısına ulaşana kadar herhangi bir kategorilendirmeye gidilmeyecek. Facebook’un tüm kolaylıklarını uygulama içerisinde üyelerine sunma gayretini taşıyan Findirim, Facebook’u diğer sosyal ticaret örnekleri gibi yan satış organı olarak kullanmayıp, tamamen bu mecra üzerinden satışlarını gerçekleştirmeyi amaçlıyor.

Ev dekorasyonu, tekstil, küçük ev aletleri ve akseusar gibi tasarım ürünlerine odaklanan ürün yelpazesiyle adı çok duyulmamış ancak kaliteli ürünlere yer veren site, bu şekilde fiyatlarını da belli bir oranın altında tutmayı başarabiliyor. Ana sayfada sadece belli başlı ürünler yayınlanıp, satışa sunulan tüm ürünlere yer verilmiyor. Ürün sayfasının altında iki liste mevcut: Listelerin ilkinde satıştaki markanın diğer ürünleri sergilenirken, diğerinde ise benzer ve ilgili ürünler paylaşılıyor.

İmovasyon Bilişim ile 91 Software firmalarının ortak bir girişimi olan Findirim’in, Facebook’un devrim yaratan servisi “Open Graph” ile beraber gelen Want (istiyorum) butonunu kullanan ilk yerli uygulama olduğunu da belirtelim. Önümüzdeki dönemlerde bu bilgilerin değerlendirilmesiyle ortaya çıkacak veriler doğrultusunda kullanıcıya göre ana sayfasındaki ürünlerin listelenmesinin değişeceği bir teknolojik alt yapı ile yola devam etmesi planlanıyor. Kullanıcılarının beğenileri doğrultusunda trend analizi yapabilmesi ve bu trendler doğrultusunda ürün portföyünün şekillendirilmesi de kısa vadede hayata geçirilecek diğer planlardan.

Mevcut Facebook alt yapısını, dolayısıyla https ve ssl sertifikasını kullanan Findirim’de gerçekleştirilen tüm satın alma işlemleri ssl sertifası güvencesi altında ve şifrelenmiş olarak gerçekleştiriliyor.  %100 güvenli bir alışveriş ortamı sağlama amacını taşıyan oluşumda ayrıca sayfaya giriş yapmak için kayıt zorunluluğu da bulunmuyor. Kullanıcılar ürünleri genel bir çerçeveden inceleyip, detay sayfasına gitmek isterse şayet üye olmak durumunda kalıyorlar.

Kısacası; alışveriş alışkanlıklarının giderek dijitalleştiği ve sosyalleştiği bir dönemde hayata geçirilen Findirim uygulaması, bu alandaki ilk olma özelliği sayesinde adından daha sık söz ettireceğe benziyor. Open Graph’in ve sosyal ticaretin tüm nimetlerinden faydalanarak kullanıcılarına farklı bir satın alma deneyimi yaşatmayı planlayan girişimi Twitter hesabından da takip edebilirsiniz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*