12 Kasım 2018

Facebook’ta İş İlanı Verenlere Ceza Geliyor

Sosyal medya platformu geliştikçe, bu internet sitelerini kullananların sayıları da giderek artıyor. Bu gelişmelerin iş dünyasına olumlu ve olumsuz etkileri de kaçınılmaz oluyor. Bu olumsuz etkilerden biri de insan kaynakları siteleri üzerinde oluşuyor.

Eskiden, iş arayanlar tek tek şirketleri gezerek şirketlere CV’lerini bırakıyorlardı; ama gelişen teknolojiyle beraber artık birçok şirket sosyal medya üzerinden iş ve işçi elemanları veriyor. Özellikle Facebook ve Twitter gibi sitelerde oluşturulan profillerden, şehir ve sektörlere göre de sıralanarak hazırlanan eleman ilanları, uzun süredir internet üzerinden hizmet veren İK sitelerine ciddi zararlar vermeye başladı.

Sabah‘ın haberine göre, bu trendin çok hızlı bir şekilde gelişmesi, Türkiye İş Kurumu’nu (İŞ-KUR) devreye soktu. Kurum sadece Aralık ayı içerisinde, Facebook’ta “eleman arıyorum” şeklinde ilan veren 80 şirkete 10.000 liraya kadar ceza kesti. Sosyal medya platformlarında Aralık ayı içerisinde günlük 5000, aylık ise 100.000’in üzerinde iş ilanı yayınlanmış. İŞ-KUR, sektördeki denetim alanını korumak için, kendilerinden izinsiz iş ilanı verilmesinin yasak olduğunu söyledi. Kurum, bu ilanları takip edebilmek için Facebook ve Twitter gibi siteleri inceleyecek bir ekip kurdu.

İŞ-KUR, öncelikle eleman ilanı veren siteleri uyardı. Hatta kişisel iletisinde dahi eleman arıyorum diyen şirket patronları da uyarılanlar arasına girdi. Şirketler sosyal medya da sadece eleman değil, stajyer de arayamayacaklar. Kurumdan izin alınmadan işçi arayanlar 5000 ile 10.000 TL arası ceza ödemek zorunda kalacaklar.

Bu yapılan ceza uygulamasının amacı, oluşabilecek suistimalerin önüne geçmek. İK siteleri, sosyal ağlar üzerinden bu şekilde eleman aramanın sektördeki denetimi azaltacağını ve suistimallerin artmasına sebep olacağını söylüyor. İŞ-KUR’un devreye girmesindeki en büyük etken de, bu sektörde büyük pazar kayıplarına uğrayan İK siteleri oldu.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. hasan süheyin der ki:

    saçmalık.

Fikrini söyle

*