19 Kasım 2018

Facebook’ta Kitlelere Ulaşmak İçin Video Kullanın

Hepimizin bildiği gibi, Facebook paylaşımlarını konuyla ilgili bir görsel ekleyerek paylaşmak daha çok geri dönüş ve etkileşim sağlar.

Bu bilgimizi tekrar gözden geçirmemiz gerekiyor, çünkü Socialbakers‘ın son yaptığı araştırmalara göre fotoğrafların bu kitleleri etkileyici gücünü videolar devralmış durumda. Hatta fotoğraf paylaşımı artık zarar bile verebiliyor.

Çok değil, Nisan ayında Facebook paylaşımlarının kralı fotoğraflardı. Ancak 4445 marka sayfası ve 670 bin paylaşım ile Ekim 2014 ve Şubat 2015 tarihleri arasında yapılan araştırma sonuçlarına göre, video artık çok daha etkili.

Socialbakers, videoları fotoğraflara göre iki kattan fazla etkileşim yarattığını ortaya çıkarttı. Aslında, fotoğraflar artık en düşük organik erişime (%3,7) sahip. Bağlantıların organik erişimi %5,3, yalnızca metin paylaşımların organik erişimi %5,8, videoların organik erişimi ise %8,7.

Bu durumun sebebi olarak Socialbakers’ın açıklaması “Fotoğraflar çok uzun zamandır dominant paylaşım türü, hem en sık rastlanıyorlar hem de sık promote ediliyorlar” şeklinde. 2014’ün üçüncü çeyreğinde videonun denkleme eklenmesiyle bu üstteki açıklamayı birleştirdiğimizde fotoğrafların neden birden bire gözdend üştüğünü görebiliyoruz.

Ancak Socialbakers’ın bu araştırma sonuçları, pazarlamacıların tümden fotoğraf paylaşımını bırakması gerektiği anlamına gelmiyor. Çünkü, fotoğraflara kişileri etiketlemenin gücü başka hiç bir paylaşım türünde yok. Özellikle kullanıcılarınızı fotoğrafları etiketlemek üzerine motive ederseniz, geri dönüşü çok büyük olacaktır.

Artık Facebook’ta pazarlama için video kullanmamız gerektiğini anladık. Peki nelere dikkat etmeliyiz?

1) Videoları her zaman doğrudan Facebook’a yükleyin.

Eskiden videoları önce YouTube’a yükler, sonra Facebook’ta paylaşırdık. O devir artık geçti. Çünkü Facebook’un kendi video hizmeti olduğu için, YouTube video paylaşımlarına bir video değil, herhangi bir sayfa paylaşımı muamelesi yapıyor. Dolayısıyla erişimleri çok daha düşük. Zaten Facebook’un kendi video hizmetini kayırması da normal. Ayrıca, her ne kadar Facebook videoları tüm Facebook içeriğinin %5’ini oluştursa da, aynı videonun YouTube versiyonuna göre onlarca kat daha fazla etkileşim alabiliyorlar.

2) Videonuzun süresine hakim olun.

Vine videoları 6 saniye, Instagram videoları 15 saniye, Twitter’ın videoları 30 saniyedir. Facebook’ta en çok etkileşim alan videolara baktığımızda, daha çok Instagram videosu sürelerinde olduğunu görüyoruz. 3-4 saniyeyi aşmayacak bir CTA veya branding’in ardından 11-12 ssaniyelik video içeriği, Facebook için ideal kabul ediliyor.

3) Videonuzun nasıl davranacağını bilin.

Eğer kullanıcı özellikle ayarlarını yapmamışsa, Facebook videoları ekrana girdiği anda otomatik olarak, sessiz bir şekilde oynamaya başlıyor. Videonun ekrana girmesi ile kullanıcının videoya dikkat etmesi farklı şeylerdir. Kullanıcı videoya baktığında belki çoktan yarısına kadar gelmiş olabilir. O yüzden özellikle videolarınızın başında sesli mesajlardan veya sesin önemli olduğu içeriklerden kaçının.

4) Geleneksel reklamcılığı unutun.

Yukarıdaki madde yüzünden, Facebook videolarının başladığı an kullanıcının dikkatini çekmesi gerekiyor. Özellikle videonun çoğunlukla sessiz başlayacağını düşünürsek, görsel veya içeriksel olarak kullanıcının dikkatini çekmek için 1-2 snaiyeniz var. Geleneksel reklamcılık, bir reklamın etkileyici bir sona doğru gittikçe yükselmesi gerektiğini söyler. Bunu Facebook’a uygularsanız kimse videolarınızı seyretmez. Tam tersini uygulamanız sizin için daha iyi olur.

5) Viral olmayı boşverin.

Facebook’ta viral olmak önemli değil, paylaşılmak önemli. Çoğunlukla sosyal ağlarda yayınlanacak videoların viral olmasına çalışırız. Ancak, viral olmak her ne kadar hoşumuza gitse de, Facebook sayfasına yararı yalnızca çok kısa süreliğine oluyor. Çoğu viral içerikli sayfa, 15 günün sonunda içeriği viral olmadan önceki etkileşim oranına geri dönüyor. Bu yüzden akıllı Facebook pazarlamacılarının viral değil, çok paylaşılan videolara ihtiyacı var. Videoyu kaç kişinin gördüğünün Facebook’ta hiç önemi yok, önemli olan etkileşim almak. Kullanıcıların videonuzu yalnızca seyretmek yerine, beğenmesini ve paylaşmasını sağlamanız gerekiyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*