17 Kasım 2018

Facebook’ta Tıklama Başına Maliyet (CPC) Artıyor: Beğeni ve paylaşım tıklamaları sayılmayacak

facebook-marketing

Facebook tıklama başına maliyet (CPC) hesaplama yöntemini değiştirdi ve bundan böyle CPC için beğeni, paylaşım ve yorumları dikkate almayacak. Facebook reklamların gerçekten ne kadar etkili olduğunu görmek üzere, artık sadece reklamverenlerin sayfasına giden ziyaretçilerin tıklamalarını dikkate alıyor.

Sosyal medya pazarlamasının mantığı değişiyor

Bu değişiklikle reklamverenlerin CPC maliyetleri artacak. Ancak, bunun karşılığında Facebook’a reklam vermek için ödedikleri paranın tam karşılığını almış ve sadece sayfalarını ziyaret eden kişiler için Facebook’a ödeme yapmış olacaklar.

Dönüşüm linkleri etkileşim linklerinden ayrılıyor

Reklamverenler, Facebook platformunu online mağaza trafiğini ve web sitesi tıklamalarını artırmak gibi iş hedeflerini gerçekleştirmek için kullanıyor. Bunun karşılığında reklamlarının ne kadar etkili olduğunu, yani pazarlama hedeflerinin karşılığını alıp almadıklarını bilmek istiyorlar.

Ancak, reklamverenlerin reklamlarını içeren gönderileri beğenmek, bu gönderileri paylaşmak veya altına yorum yazmak markalara doğrudan para kazandırmıyor. Tersine, para kazanmadıkları tıklamalara da CPC ödemesi yaptıkları için sosyal medya pazarlamasının verimliliği düşüyor.

Sadece link tıklamaları dikkate alınacak

Facebook sosyal reklamların ve sosyal medya pazarlamasının performansını artırmak üzere bundan böyle sadece reklamverenlerin sayfalarına ve uygulamalarına giden ziyaretçi tıklamalarını dikkate alacak. Reklamverenler tıklama başına daha çok para ödeyecek, ama gereksiz tıklamalara ödeme yapmadıkları için toplam harcamaları azalacak ve reklamlarının ne kadar etkili olduğunu daha doğru ölçmüş olacaklar.

Facebook artık sadece dönüşüm tıklamalarını (reklam hedeflerini gerçekleştiren tıklamaları) kullanıyor. Bunlar:

 • Başka bir web sitesine yönlendiren link tıklamaları
 • Başka bir web sitesine yönlendiren “şimdi satın al” gibi harekete geçirme tıklamaları.
 • Cihazına bir uygulama kur tıklamaları.
 • Facebook Canvas uygulamalarına yönlendiren tıklamalar.
 • Başka bir sitedeki videoları izlemek için yapılan tıklamalar.

Bu değişiklikle tıklama oranı da (CTR) ilk bakışta artmış gibi görünecek, ancak bunun sebebi CTR’nin artık ek tıklamaları etkilemeyecek olması.

Diğer tıklamalar, beğeni, paylaşım ve yorumlar artık önemli mi?

Evet. Facebook’un yaptığı açıklamaya göre çok sayıda beğeni ve paylaşım reklam linklerini içeren gönderinin orijinal, kaliteli ve alakalı olduğunu gösteriyor. Bu pozitif sinyal, söz konusu gönderilere ilişkin reklamların açık artırmada yüksek performans göstermesini sağlıyor (organik gösterim medya satın almada rakibinin önüne geçmek üzere fark yaratıyor).

 

11414380_1464377117194821_347457171_n

Etkileşim tıklamaları satın almaya izin var

Reklamverenler dilerse beğeni, paylaşım ve yorum tıklamaları (etkileşim tıklamaları) için de açık artırmaya girebilecek. Ancak bu tıklamalar CPC’ye dahil edilmeyecek.

Bu noktada popüler Facebook gönderileri hâlâ önemli. Çünkü bu gönderilerdeki reklamların erişimi, dolayısıyla gösterimi de artıyor.

Reklamverenler yeni sistemi nasıl kullanacak?

Yeni sisteme geçişiniz Facebook reklamlarını nasıl satın aldığınıza bağlı:

 • Facebook arayüzü ile satın alıyorsanız (Reklam Yöneticisi veya Power Editor) şimdilik bir şey yapmanıza gerek yok. Yeni CPC algoritması devreye girince Facebook bunu reklamverenlere bildirecek (arayüz mesajları dahil).
 • Facebook Pazarlama Ortağı aracılığıyla satın alıyorsanız ilgili firmaya paylaşarak yeni CPC algoritmasını içeren API’yı ne zaman kuracaklarını öğrenmeniz gerekiyor.
 • Doğrudan API’dan satın alıyorsanız Ads API v2.4 ile yeni hesaplama yöntemini hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

 Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. Merhaba

  Size birşey sormak istiyorum. Dün Facebook üzerinden siteme tıklanması için reklam verdim. Ancak Google Analytics hesabımda, Facebook Reklam Yöneticisi ekranındaki reklam tıklamalarından daha az sayıda ziyaretçi görüyorum. Bunun sebebi ne olabilir?

  Kişiler siteye değil de direk facebook sayfasına mı gidiyorlar, bu da tıklamaya dahil oluyor mu?

  Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  Teşekkürler

Fikrini söyle

*