16 Kasım 2018

Facebook’tan Google’a Bir Darbe Daha: Tıkla Ara Reklamları Başlıyor

9 - Kopya

Facebook Google reklamcılık rekabetinde yeni bir adım atarak Facebook Business hizmetine tıkla ara reklamlarını ekledi. Artık yerel işletmeler Facebook’a ülke içinde istedikleri şehir ve bölgeden reklam verebilecekler. Arama reklamları işletmenin, mağazanın veya dükkanın yakınındaki Facebook kullanıcısı online potansiyel müşterilere gösterilecek.

Örneğin, Kadıköy Caddebostan’daki bir kuaför Facebook’a reklam verdiğinde bu reklam Caddebostan yakınlarındaki aktif kullanıcılara zaman tünelinde gösterilecek. Bu hizmetin adı yerel bilinirlik reklamları. Yerel bilinirlik reklamları önce ABD’de kullanıma girdi ve önümüzdeki aylarda tüm dünyada sunulacak.

Daha çok müşteriye daha ucuza erişin

Bu noktada startupları, genç girişimcileri ve yeni açılan lokal veya ülke çapındaki şirketleri düşünen Facebook, Google karşısında rekabet gücünü artırıp daha çok reklamveren çekmek amacıyla yerel bilinirlik reklamlarını diğer reklam kanallarından daha uygun maliyetli olarak hizmete sundu.

Yerel kitleyi hedefleme

Yerel bilinirlik reklamlarının en büyük özelliği sadece reklamverenin mağazasının yakınındaki müşterileri hedeflemesi. Bu sayede hem reklam verme maliyetleri düşüyor hem de reklamveren gerçekten kendinden alışveriş yapabilecek olan alakalı hedef kitleye ulaşıyor. Ancak İstanbul’daki bir müşteri Van’daki dükkanı için de reklam verebilir. O zaman da reklamlar Van’daki Facebook kullanıcılarına gösteriliyor.

8

Basit ve hızlı

Reklamverenler yerel bilinirlik reklamlarını birkaç adımda oluşturabiliyor. Bunun için Reklam Merkezi’ne giderek “yerel bilinirlik” yazısını seçmeleri yeterli. Ardından tanıtmak istedikleri işletmenin sayfasını seçiyorlar. Uzman reklamverenler bu özelliği API’la da kullanabiliyor.

Sonraki aşamada işletmenin adresini giriyor (Facebook sayfanızda adres varsa bu alan otomatik olarak doluyor) ve reklamların menzilini (civarda ne kadar büyük bir alanda gösterileceğini, örneğin 1 km çapında bir daire) seçiyorlar. Bu sırada görüntülenen web haritasında reklamınızın menzili gösteriliyor. Böylece reklamlar kendi menzilinde yaşayan, çalışan veya etki alanından geçen kişilere gösteriliyor.

3

Yol tarifinin gücü

Reklamverenler ardından reklam görseliyle metnini giriyor. Örneğin restoranda günün çorbası varsa çorbanın resmiyle müşteriyi çekecek çarpıcı bir cümleyi ekleyebiliyorlar. Facebook isteğe bağlı olarak reklamın yanına harekete geçirme mesajı içeren bir düğme eklemenizi de izin veriyor.

Bu noktada iki yararlı seçeneğiniz var: Yol Tarifi Al düğmesi ekleyerek insanların mağazanızı web haritasında bulmasını kolaylaştırabilir veya Sayfayı Beğen düğmesi ekleyebilirsiniz. Türkiye’de Google ve Yandex Haritalar’ın yer tespit isabetliliği arttıkça yol tarifi al düğmesi çok daha yararlı olacak.

Reklamverenler için sırada hedef kitlenin cinsiyeti ile yaşını belirleyerek reklam süresiyle bütçesini belirtmek var. Facebook bu kriterlere göre reklamın yayında kaldığı süre boyunca her gün kaç kişiye gösterileceğini belirliyor.

4

Dev hedef kitle

Bugün hiç kimse Facebook’un potansiyel müşteri portföyüyle kolay kolay yarışamaz. Sosyal ağlarda olup da Facebook kullanan insanların sayısı TV izleyen ve gazete okuyan insan sayısından çok fazla. Üstelik insanlar Facebook’u akıllı telefon, tablet ve laptop gibi birçok cihazdan ziyaret ediyor.

5

Düşük maliyetler

Facebook kendi sitesinde yerel bilinirlik reklamlarının düşük maliyetli olduğunu özellikle vurguluyor. Yerel bilinirlik reklamları diğer sosyal reklamlardan doğrudan pazarlama postaları, TV ve gazete reklamları ile e-posta pazarlamasından çok daha düşük.

Mahallede kendinizi tanıtın

İnsanlara yol tarifi vermek, yerel bilinirlik reklamlarının diğer reklam kanallarından farklı ve en yararlı özelliği. Facebook’un harekete geçirme düğmesini kullanarak insanları size telefon açmaya yönlendirmeniz de mümkün. Örneğin bu bir çiçekçinin yakındaki müşteri dükkanına çekmeden telefonla sipariş almasını sağlayabilir.

Şimdi ara

Facebook reklamverenlerin yerel hedef kitleye ulaşarak offline satış yapması için iki harekete geçirme çağrısı seçeneği sunuyor: Şimdi Ara düğmesini tıklayan kişinin telefonu doğrudan dükkanı arıyor, örneğin yakınındaki çiçekçiyi. Yol Tarifi Al düğmesini tıklayanlar da doğrudan dükkanın adresine yönlendiriliyor.

11

İki dakikadan kısa sürede reklam oluşturun

Facebook reklamverenler için işi çok kolaylaştırdı. Bütçeyi belirleyen, görseli seçen ve alakalı mesajı belirleyen müşteriler hemen bölgelerinde satış yapmaya başlıyor. Şimdi Ara ve Yol Tarifi Al düğmelerinin çalışması için gereken gerekli altyapıyı ise Facebook sağlıyor.

Oysa esnaf ve küçük ölçekli işletmeler kendi satış kanalını oluşturmaya çalışsa bu özellikleri içeren yazılımlar oluşturmaları maliyetli olur. Facebook’la çalışan işletmeler dünyanın en büyük sosyal ağını arkasını alıyor. Yıldız Savaşları’nda Yoda’nın dediği gibi: “Beni boyumla mı yargılıyorsun. Hımm… Bunu yapmamalısın. Çünkü dostum Güçtür ve gerçekten de çok güçlü bir dosttur.”

Mesele tıklama değil, mesele erişim

Bir işletmenin tanınmasını sağlayarak daha çok sayıda potansiyel müşteriye ulaşmanın ölçüsü tıklama değil, erişim. Yerel bilinirlik reklamları da işte bu yüzden TL başına maksimum erişim sağlamak üzere tasarlandı. Facebook bu konuda iddialı. Açıkça “En büyük yerel hedef kitleye bizimle ulaşırsınız” diyor.

Nitekim Facebook reklamlarını gören müşterilerin büyük kısmı reklamı tıklamıyor veya Facebook sayfanızı beğenmiyor. Yerel bilinirlik reklamları ise erişimi optimize ederek bölgenizde daha çok potansiyel müşteriye erişmenizi sağlıyor.

Müşterinin yüzde 99’u reklam tıklamıyor

Facebook bu konuda kendi verileriyle net bilgi vererek “Facebook reklamınızı görüp mağazadan bir ürün alan insanların yüzde 99’u aslında o reklamı tıklamıyor” diyor. Öte yandan alakalı hedef kitle içinde maksimum sayıda insana erişmek üzere optimize edilen kampanyalar yüzde 70 daha fazla yatırım getirisi sağlıyor.

7

En iyi reklam nasıl tasarlanır?

Facebook’ta akıllı telefon, tablet veya laptop gibi farklı ekranlarda hep güzel görünecek bir reklam tasarlamak için bazı basit kurallar var: Facebook’un önerdiği görsel boyutu görselinizin her zaman yüksek kalitede görüntülenmesini sağlıyor. Tavsiye edilen metin uzunluğu da küçük ekranlarda reklam metnindeki kaç karakterin görüntülenebileceğini belirtiyor.

  • Tavsiye edilen görsel boyutu: 1200 x 628 piksel
  • Görsel en boy oranı: 1,9:1
  • Metin: 90 karakter
  • Başlık: 25 karakter
  • Haber Kaynağı açıklaması: 30 karakter
  • Facebook görselin %20’den fazla yazı içeremeyeceğini belirtiyor. Aynı zamanda reklam metni uzunluğuna dikkat etmeniz öneriliyor.

Girişimcilere kolay başarı hikayesi

Facebook bu noktada yerel bilinirlik reklamlarıyla ABD’de büyük başarı yakalayan Logo’s and T-Shirts firmasının başarı hikayesini sitesinden paylaşıyor: Reklam harcamaları yatırım getirisinde 12 kat artış, 12.500 yerel potansiyel müşteriye erişim ve bin gösterim başına (CPM) 2,5 dolar maliyet (reklam menzili 10 km çapında daire).

Gizliliğe önem veriyor

Facebook reklam performansını artırmak için kişilerin gizlilik kaygılarına saygı gösteren bir reklam modeli seçti. Yerel bilinirlik reklamlarının kişiyi değil lokasyonları hedeflemesinin bir sebebi bu. Diğer nedeni ise modern reklamcılıkta kişinin değil bağlamın önemli olması. Kısacası yerel bilinirlik reklamları müşteriye ihtiyacı olan yerde, ihtiyacı olan anda alakalı ürünlerle erişiyor.

Girişimcinin ucuz e-ticaret opsiyonu

Sosyal reklamların gücünden yararlanan Yerel Bilinirlik reklamlarına küçük işletmelerin ve esnafın en uygun maliyetlerle e-ticarete atılması olarak görmek de mümkün. Sonuçta dükkanlar kendi web siteleri olmasa bile internet üzerinden, Facebook sosyal ağından müşteri çekebiliyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*