16 Kasım 2018

Facebook’un Eline Yüzüne Bulaştırdığı 13 Proje

İçerikten reklama, kişisel haklardan teknolojiye kadar neredeyse her türlü konuda adından söz ettiren Facebook’un elini her attığı işte çok başarılı olduğunu mu düşünüyorsunuz? Tekrar düşünün…

Facebook çoğu konuda başarılı, ancak eline yüzüne bulaştırdığı öyle projeler var ki, bir kısmı düpe düz saçmalık gibi dururken, bir kısmını ise nasıl beceremediğine insan hayret ediyor.

Biz burada aklımıza gelen 13 projeyi listeledik. Sizin de aklınıza gelenler varsa yorumlar bölümünde belirtmekten çekinmeyin.

1. Facebook Home

facebook home

Facebook, Android telefonların giriş ve başlangıç ekranlarını Facebook içerikleri ile değiştirmek niyetiyle yaptığı bu uygulama, yüksek ihtimalle çok gereksiz olduğu ve kötü tasarlandığı için hiç tutmadı. Zaten cep telefonlarımızı Facebook’a girmek için kullanıyoruz, Facebook’a girmeden önce Facebook’a girmek biraz garip oluyor. Esas amaç tabi ki kullanıcı verisi toplamak.

2. Facebook Deals

facebook deals

Nisan 2011 tarihinde Groupon’a rakip olabilmek için başlatılan bu indirim kuponu hizmeti o kadar başarısız oldu ki, 4 ay içerisinde projeden vazgeçilip kapatıldı.

3. Facebook Gifts

facebook gifts

Eylül 2012 yılında başlanan bu proje, Facebook kullanıcılarının birbirlerine çikolata, kurabiye, peluş oyuncak gibi fiziksel hediyeler göndermeleri amacıyla kurulmuş bir online mağaza. 2013 Ağustos ayında neredeyse hiç iş yapmadığı için kapandı.

4. Facebook Offers

facebook offers

Online alışveriş yaparken kullanabileceğiniz indirim kuponları servisi olan Facebook Offers, kullanıcıların ilgi göstermemesi yüzünden 2013 Haziran ayında kapandı.

5. Facebook Credits

facebook credits

Facebook üzerinde bir aralar moda olan oyunların iç satışlarında kullanılmak üzere Facebook’un icat ettiği bir sanal para birimi olan Credits, 2011 yılında hizmete alındı. 2013 yılı Eylül ayında ise, kullanıcılar kafa karıştırıcı olduğundan kullanmadıkları için kapatıldı.

6. Autofill with Facebook

Autofill with Facebook

Kredi kartı bilgilerinizi Facebook’a vermeniz halinde, Facebook hesabınız ile girebildiğiniz her türlü online alışveriş sitesinde otomatik olarak kullanıcı, adres, telefon, kredi kartı bilgilerini de doldurmak iyi bir fikir gibi. Ancak çoğu kullanıcı, Facebook’un kişisel verilerini reklamcılara sattığını ve tam olarak neyi satıp neyi satmadığını bilmedikleri için, kredi kartı bilgilerini vermeye yanaşmadılar. Eylül 2013’ten beridir bu hizmet öylesine yerinde sayıyor.

7. Facebook Inbox

facebook inbox

2010 yılında veya daha öncesinde Facebook’a kayıt olduysanız, yüksek ihtimalle sizin de kullanıcıadi@facebook.com e-posta adresiniz var; ve bunun farkında bile değilsiniz. 2010 Kasım ayından beridir her kullanıcısına bir de e-posta adresi açan Facebook, bu uygulamasını geçtiğimiz Şubat ayında sonlandırdı çünkü neredeyse hiç kimse kullanmıyordu.

8. Facebook FBML

facebook fbml

Facebook günün birinde, dünya standardı olan HTML (hypertext markup language) yazılım dili yerine kendi icat ettiği FBML (Facebook markup language) dilini kullanmak istedi. Doğal olarak bu saçma fikri 2011 yılının Mart ayında terk etti.

9. Facebook Lite

facebook lite

İnternet hatları kısıtlı veya yavaş kullanıcıların da Facebook’tan faydalanabilmeleri için Facebook Lite adında, adından da anlaşılabileceği gibi Facebook’un epey hafifletilmiş bir sürümü olan kardeş site açıldı. Facebook’un satın aldığı FriendFeed’in neredeyse bire bir kopyası olan bu site pek yaşayamadı ve yalnızca 8 ay sonra, 2010 Nisan ayında kapandı.

10. Faebook Poke

facebook poke

Snapchat’e rakip olması amacı ile ortaya çıkan “Poke” uygulaması, 2014 yılının Mayıs ayında, ortaya çıktıktan 17 ay sonra sessiz sedasız terk edildi. Aynı Snapchat gibi kullanıcılar birbirlerine mesaj, fotoğraf ve video gönderebiliyorlar ve bunlar 10 saniye sonra siliniyordu.

11. Facebook Slingshot

facebook slingshot

2014 Haziran ayında ortaya çıkan Slingshot, Snapchat ile baş edebilmek için ikinci girişim. Ancak kullanıcılar kullanımını zor buldukları için pek rağbet görmedi ve yakında bu uygulamanın da fişi çekilebilir.

12. Facebook Questions

facebook questions

Bir aralar salgın hastalık gibi her yanı saran soru sorma siteleri ve uygulamalarının zirve noktası olan “Questions”, 2012 yılı ekim ayında kapatıldı. Kullanıcılar soruları o kadar çok ve sık kullanıyorlardı ki, insanları sosyal ağlardan soğutmaya başlamıştı.

13. Facebook Places

facebook places

Şu an her ne kadar Facebook üzerinden check-in yapabiliyor olsak da, Ağustos 2011’de sonlandırılan Places, doğrudan Foursquare ile başa çıkabilmek için yapılmıştı ve ağır şekilde başarısız oldu.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Çok ilginç bilgiler…Bir şeyde başarılı olmak başka işlerde de başarılı olunacağını garantilemiyor…

Fikrini söyle

*