14 Kasım 2018

Facebook’un Mobil Reklamlarının Maliyeti Daha Fazla

Facebook-Mobil-reklam
Son dönemlerde Facebook reklam modelleri birçok markanın pazarlama çalışmalarında önemli bir bütçe ayırdığı mecralar olmaya başladı ve Fab.com gibi şirketler Facebook reklamlarının Google Adwords’ten bile daha etkili olduğunu iddia ederek bu mecranın önemini vurgular oldular. Bunun yanı sıra mobilin de önemli bir hal alıyor olması Facebook’u da mobil reklam konusunda çalışmalara yönlendirmişti.

Birbirinden farklı reklam modelleri, markalara çeşitli alternatifler sunuyor ve bu reklamların yayınladığı platformlara göre de reklam ücretleri değişiyor. Facebook Global Pazarlama Sorumlusu Başkan Yardımcısı Carolyn Everson’ın açıklamalarına göre Facebook’un reklamları mobil ve masaüstü pc olarak karşılaştırıldığında, mobil reklamların daha pahalı olduğu ortaya çıkıyor.

CPM (1000 kişiye ulaşan reklam bedeli) göz önüne alındığında mobil reklamların, bilgisayar reklamlarından daha pahalı olduğu görülüyor. Bunun sebebi olarak Facebook’a bilgisayardaki tarayıcıdan girildiğinde sağ kolonda görünen reklamların mobilde görünmemesi gösteriliyor. 2012’de Wall Street analizcisi Mary Meeker’ın sunumuna göre ise mobildeki ortalama bir CPM’in 0,75 dolar, PC’deki CPM’in ise 3,50 dolar olduğu görülüyor.

Mobil reklamların pahalı olmasının yanı sıra pazarlamacılar reklam bütçelerinin sadece %2’lik bir bölümünü mobil reklamlara harcıyor. Bu oranın az olmasındaki sebep ise birçok pazarlamacının halen mobili anlayamamış olmasından kaynaklanıyor. Facebook reklamlarının mobile optimize etmek, markaların mobil kullanıcılara daha rahat ulaşmasını sağlayacak bir etken.

Facebook’un son dönemlerde markalara sunmayı planladığı bir diğer reklam modeli de video reklamlardı; ancak Haziran gibi sunulması beklenen bu reklam modelinin önümüzdeki Sonbahar’a ertelendiği belirtiliyor.

Kasım ortalarına doğru yayınlanması planlanan bu reklam modelinin ertelenme sebebi ise bu modelin Facebook’un yeni özellikleriyle beraber tanıtılmak isteniyor olması olarak gösteriliyor ve bunun için Facebook’un yazılımsal geliştirmeler yapması gerekiyor.

Video reklamların çalışma şekli ise şöyle olacak: Hedef kitledeki kullanıcıların haber kaynaklarında (news feed) günde 3 kez görünecek olan bu reklamlar, kullanıcı imleç ile bu reklamların üzerinde geldiğinde sessiz bir şekilde oynamaya başlayacak. Kullanıcı reklamın üzerine tıklamadıkça reklamın sesi açılmayacak.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*