13 Kasım 2018

Facebook’un Yeni Patenti Google’ın Reklam Gelirlerini Bitirebilir

Facebook çok şaşırtıcı bir sistemin patentini alarak, kendi sosyal ağ platformu dışında da reklam ve içerik (paid for news makaleler, marka videoları, native reklamcılığın her türlüsü) sunabilecek bir tür mega reklam platformu (ad exchange) kurmayı hedefliyor.

Patente baktığımızda, reklam platformunun reklamcıların verileri ile Facebook’un kendi sosyal verilerini harmanlayıp, istenilen bir profildeki kullanıcıları (örneğin 30’larında, çok yakın zamanda spor ayakkabı almış ve koşu hakkında makaleler okuyan kadınlar) bulabilmesi sağlanıyor.

Platform bundan sonra reklamcıya veya içerik sağlayıcıya platforma içeriklerini yerleştirmelerine izin veriyor. Bu içerik bir reklam, bir video, Facebook paylaşımı, haber makalesi, fotoğraf, oyun uygulaması gibi bir çok şey ve herhangi bir şey olabilir.

Facebook’un bu yeni reklam platformu daha sonra profili verilen kullanıcı sisteme dahil bir yayıncının sitesine girdiğinde (yayıncıdan kasıt gazete sitelerinden video içerik sitelerine, e-posta hizmet sağlayıcılarından diğer sosyal ağlara kadar) bu içerik kullanıcıya gösterilecek. Eğer iki farklı reklamcı aynı anda aynı profil grubuna reklam göstermek istiyorsa, patente göre, bu iki reklamcının gerçek zamanlı bir açık artırma rekabetine girmeleri ve eninde sonunda birinin kazanması ile, kazanan tarafın reklamları belirlenen hedef kitleye gösteriliyor.

Daha fazla detaya girmeden önce (gireceğiz) şunu belirtmek gerek ki, Facebook sürekli patentler alıyor ve bunların yalnızca çok az bir kısmı gerçekleşiyor. Bu bahsettiğimiz son patent aslında 2014 Temmuz ayında alınmış başka bir başvurunun devamıyken, 2014 Temmuz patenti de 2011 Haziran ayındaki daha başka bir başvurunun devamı. 4 yıl Facebook gibi bir şirket için çok uzun bir süre ve patentte bahsedilen hedefleme teknolojilerinin çoğu aslında Facebook’un Custom Audiences aracına çok benziyor.

Business Insider bu konuda Facebook’tan yorum alabilmek için iletişime geçmiş ancak Facebook herhangi bir yorumda bulunmaktan kaçınmış.

Online reklam sektörü tamamen değişebilir

Eğer bu reklam platformu gerçekleşirse hem reklam teknolojileri endüstrisi hem de dijital yayıncılık dünyası için taşlar yerinden oynayabilir: Facebook’un verisinin eşi benzeri yok. Facebook sizin kim olduğunuzu, nerede olduğunuzu ve neleri sevdiğinizi biliyor, çünkü bunları siz kendiniz söylüyorsunuz; tarayıcı geçmişinizi değerlendirerek tahminlerde bulunması gerekmiyor. Patente göre bu tarz bir hedefleme hem masaüstü hem de mobil cihazlarda aynı şekilde çalışabilir. Ve hem reklam hem de içerik sürerek, karma bir reklam / native reklam platformu rolü üstlenerek hem içerik ve reklam almak isteyen reklamcılara hem de siteleri ve uygulamaları üzerinden para kazanmak isteyen yayıncılara çok büyük oranda yardım edebilir.

Bu aynı zamanda Google için olabilecek belki de en kötü haberlerden biri. Yayıncılar böyle bir platform ile seve seve AdSense ve DoubleClick ürünlerinden vazgeçebilirler.

Aslında tüm endüstriye zarar verme potansiyeline de sahip. Outbrain, ContentClick, Taboola, nRelate gibi firmalar her ne kadar devasa firmalar olsalar da (örneğin Taboola’nın değerlemesi 1 milyar dolar), hiç birisi Facebook’un doğrulanmış verilerine sahip değiller. Bazı doğrulanmış verileri var, ancak bu veriler de kullanıcının tarayıcı geçmişinin araştırılmasına dayanıyor.

Sürecin nasıl gerçekleştiğine dair patent başvurusunun diagramı

facebook diagram

Facebook zaten iki tane reklam platformuna sahip: FBX ve LiveRail. ancak FBX reklamcılara yalnızca Facebook’ta görünecek reklamları satın almalarını sağlıyor. LiveRail her ne kadar Facebook dışı olsa da, yalnızca video ve mobil uygulamalara reklam yerleştirebilmekle kısıtlı.

Patente göre bu potansiyel yeni reklam platformunun LiveRail’ın bir uzantısı mı olacağı veya kendi başına ayrı bir ürün mü olacağı belli değil. Her ne şekilde olursa olsun patent, sosyal tabanlı ve her platformda, her şekilde, hem reklam hem de içerik servis edebilen bir yapı sergiliyor. Bu gerçekten çok güçlü bir yapılanma.

Akıllıca ve heyecan verici

Eric Franchi

Eric Franchi

Undertone’un kurucu ortağı Eric Franchi, bu adımın çok akıllıca olduğunu düşünüyor. “Mobil uyumlu ve yayıncılara teklif edebileceği yeni bir ürün ortaya koyuyor. Verileri sebebiyle şu an var olan şirketlerden daha ilgili ve kesin veriler sunabilirler. Bazı zamanlar içerik tavsiyeleri oldukça kötü kalitede veya tamamen ilgisiz olabiliyor” diyor.

İçerik sunma tarafında ise Sharethrough, potansiyel yeni bir rakip, Facebook’un bu işe girmesinin heyecan verici olduğunu söylüyor. Sharethrough bir reklam teknolojisi şirketi ve yayıncıların native reklamlar satmasını ve bu reklamların doğrudan bir içeriğin içinde görünebilmesini sağlıyor. Bu bakımdan Facebook patentini aldığı reklam platformunu hayata geçirebilirse doğrudan Sharethrough’nun rakibi olacak.

Dan Greenberg

Dan Greenberg

Sharethrough CEO’su ve kurucu ortağı Dan Greenberg “Faebook google’un önüne geçmek için web üzerinde native reklam fırsatını gördü. Kendi Sharethrough Exchange versiyonlarını yapıyorlar ve denkleme Facebook kullanıcı verilerini dahil ediyorlar. Google’ın DFP’nin (DoubleClick for Publishers) ve DBM’in (DoubleClick Bid Manager) native reklamları da destekleyen yeni versiyonlarını duyurmada fazla gecikeceğini sanmıyorum” diyor.

Facebook’un daha önce attığı adımlara bakarsak, LiveRail’ın SSP’sinin genişletilmesi, Atlas ölçüm platformu ve reklam sunucusu, Facebook Audience Network’ün her işletmeye açılması, Google’un yaptığı gibi Facebook’un da kendine özgü duvarları olan bir reklam bahçesi yaratmak istediğini gösteriyor. Bu bahçe içerisinde reklam ekosisteminin arz, talep, ölçüm, hedefleme gibi tüm ayaklarını kontrol ve yönetmek istiyor. Reklam teknolojileri ve ölçeklendirebilme gibi sistemler kurarak, pazarlamacıların reklam ihtiyaçları için tek elden bir satış noktası olmayı amaçlıyor. Pazarlamacılar her ne kadar zaman zaman bazı spesifik ihtiyaçlar için başka sağlayıcıları kullansalar da, Facebook ve Google dijital reklam satışlarının çoğunun kendi bünyelerinden geçmesi için çaba sarf ediyorlar.

Facebook’u Google’a karşı olan en belirgin avantajı veri. Patente göre platforma girilebilecek veriler (reklamcıların verileri, Facebook verileri ve üçüncü parti verileri) profil bilgileri, tarayıcı geçmişleri, satın alma geçmişleri, içerik ve ürün görüntüleme geçmişleri ve en önemlisi sosyal Graph verileri (ki Google bu sonuncuya sahip değil). Kişisel olarak ayrıştırılabilir veriler, örneğin kişisel e-posta adresleri, patente göre şifrelenmiş olacak.

Sosyal ağ ID’leri, Facebook’un kullanıcıları farklı cihazlar üzerinden kolaylıkla hedeflemesini ve takip etmesini sağlayacak. Bir kullanıcı içeriğe eriştiği zaman şifrelenmiş Facebook ID’sinin de dahil oldu takip pikselleri kullanılacak. Bu sistemin aşağı yukarı nasıl işleyeceğini aşağıdaki diyagramda görebilirsiniz:

facebook diagram 2Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*