16 Kasım 2018

Fancy’nin Başarısı Sosyal Ticaret Trendinin Ayak Sesleri mi?

Son zamanların en popüler sosyal paylaşım sitesi Pinterest‘e rakip olarak yayın hayatına başlayan, ancak yakın zaman içerisinde sosyal ticaret trendine ayak uydurup, sitede paylaşılan resimlerin altına ‘Satın Al’ butonunu ekleyen Fancy, e-ticaretin yakın geleceği için tam bir durum vakası olarak öne çıkıyor. Araştırma şirketi ComScore’un yayınladığı bir makale ise, Fancy‘nin potansiyelini rakamlarla ortaya koyuyor.

comScore Media Metrix’in 2011 yılının Ağustos ayında başladığı ölçümleme rakamlarına göz attığımızda Pinterest muadili sosyal ticaret sitesi The Fancy’nin yüzde 25 oranında bir büyüme yakaladığına şahit oluyoruz. Her ne kadar aynı periyotta yüzde 3 bin gibi baş döndürücü bir büyüme yakalayan Pinterest’in gerisinde kalsa da, Fancy’nin ilerleyen dönemlerde rakipleri için çok daha ciddi bir engel olarak öne çıkabileceğini tahmin etmek pek zor olmasa gerek. Kullanıcılarının yüzde 30’u ABD dışından olan Pinterest’in aksine, yüzde 56’lık bir rakamla Fancy, uluslararası piyasalarda da oldukça ilgi görüyor.

Özellikle genç ve daha aktif bir kullanıcı profiline sahip olmalarından dolayı, reklamverenlerin ilgi odağına yerleşen bu iki siteden Pinterest, 25-34 yaş arasında 100 bin dolardan fazla bir gelir düzeyine sahip olan kadın kullanıcılar tarafından tercih edilirken, Fancy ise, aynı gelir grubuna ait 18-24 yaş arası kadınlar tarafından sıklıkla tercih ediliyor.

Neredeyse aynı gelir düzeyindeki kullanıcılara sahip olmalarına rağmen sosyal ticaretin ekmeğini şimdilik sadece Fancy’nin yediğini de belirtelim. Kendi platformu üzerinden satış yapılmasına olanak tanıyan Fancy, sosyal medya olgusunun da tüm nimetlerinden faydalanma gayretinde. Tıpkı Pinterest’in “Pin it” butonunda olduğu gibi kullanıcılarına “Fancy it” gibi paylaşma özelliği de sunan site, bu şekilde satın alan kişiye ürünü arkadaşlarıyla paylaşma ve onları da satın almaya teşvik etmeye imkan tanıyor.

Fancy’nin sosyal ticarete diğer rakiplerinden önce adım atması Pinterest, hatta Facebook gibi daha büyük oyuncuların işini yakın zamanda zora sokabilir. E-ticaretin biraz da güven ve alışkanlık işi olduğunu göz önünde bulundurursak Fancy, özellikle global pazarlarda daha ciddi bir pazarlama aksiyonuna giriştiği takdirde, önünde durulması zor bir hal alacaktır. ComScore’a göre sosyal medya ve internetteki bu satın alma trendi; yakın gelecekte moda, yeme-içme ve seyahat bloglarını da birer e-ticaret sitesine dönüştürebilir. Hatta birçok kişinin kendi uzmanlık alanını sergilediği kişisel blogunda bir düşünce önderine dönüşmesi, büyük online perakende şirketlerinin işlerini daha da zorlaştırabilir. Bu doğrultuda, tıpkı Fancy gibi sosyal ticaret işine erken adım atan girişimlerin yakın gelecekte bir alışveriş otoritesi olarak öne çıkabileceğini tahmin edebiliriz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*