15 Kasım 2018

Findikbu.com: Dikey E-ticarete Fındık Atılımı

findikbuTeknoloji hizmeti veren özel bir Call Center’da çalışıyorsunuz. E-ticarete atılmak fikrine oldukça sıcak bakıyor, elinizdeki imkanları son raddesine kadar değerlendirmek istiyorsunuz. Ailenizin Giresun’da halihazırda çalışmakta olan bir fındık işletme tesisi var. Ve fikir ayağınıza geliyor… Dikey e-ticaret sitesi olarak geçtiğimiz ay yayına giren fındıkbu.com‘un kurucusu Gülen Akşen‘in hikayesi tam da böyle.

Dünya’nın en kaliteli fındığının Türkiye’de yetiştiğini söyleyen Akşen, Türkiye’de yetişen fındık çeşitlerinden en lezzetlisinin ise Giresun ”Tombul” fındık olduğunu söylüyor. Gerçekten kaliteli ve özel fındığa ulaşmanın zor olduğundan söz eden Akşen, bir fındığın en lezzetli haline ulaşması için endüstriyel tava yerine geleneksel tava ile kavrulması gerektiğini belirtiyor. Fındıkbu ürünlerinin sipariş ardından kavrulup vakumlandığını ve fındıklarını özel kılan yöntemin bu olduğunu açıklıyor.

Giresun’da yer alan fındık işletme tesislerinde 25 kişinin çalıştığını belirten Gülen Akşen, işin e-ticaret kısmından sorumlu 5 kişi çalıştıklarını; bunların 2‘sinin Giresun’de sipariş yönetimi, 3‘ünün ise İstanbul’da idari yönetim ve pazarlama faaliyetleriyle ilgilendiğini söylüyor.

Yeni bir girişim olduklarını hatırlatan Akşen, henüz dört haneli üye sayılarına ulaşmadıklarını, pilot çalışmadan yeni çıktıklarını dile getiriyor. Kısa vadede bilinirliklerini arttırmayı ve markalarını tanıtmayı amaçlayan Gülen Akşen, uzun vadede ürün segmentini büyütmeyi hedefliyor. Ürün çeşitliliğini arttırdıktan sonra tesisleşerek perakende sektörüne adım atmayı planlayan Fındıkbu, e-ticaretin ardından fiziki mağaza kurarak genel yaklaşımın tersinde hareket etmeyi amaçlıyor.

gülen aysenSiteye üye olan kullanıcıların demografik bilgilerini sorduğumuzda ise, kadın ve erkek müşterilerinin eşit olduğunu ancak öncelikli hedeflerinin kadın kullanıcılar olduğunun altını çiziyor. Geçtiğimiz yıllarda yapılan reklamların amacından saptığını ve kadınları fındık satın almaktan uzaklaştırdığını söyleyen Gülen Akşen, bu durumu yıkmak istediklerini çünkü fındığın hamile kadınlar ve çocuklar için önemli bir besin kaynağı olduğunu belirtiyor. Bu konuda kullanıcıların sitede yer alan bloglarında çok değerli yazılara ulaşacaklarını sözlerine ekliyor.

E-ticaret sektörüne de birkaç yorum getiren Akşen, tüm köşelerin kapıldığını, sektörde yer almak için ya müthiş bir fikrin ya da büyük bir bütçenin olması gerektiğini söylerken, üretici olmanın bu iki seçeneğe iyi bir alternatif oluşturacağını düşünüyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*