16 Kasım 2018

Firefox’un Varsayılan Arama Motoru Yandex Oluyor. SEO’lara Ne Olacak?

Yandex ve Mozilla, Türkiye’de çok önemli bir iş birliğine imza attı. Yandex, 30 Mart haftasında beklenen güncelleme ile birlikte Firefox mobil ve masaüstü tarayıcısının Türkçe sürümünde varsayılan arama motoru olacak. Mozilla’nın farklı ülkelerde yerel anlamda uygun hizmet verdiğini testlerle saptadığı arama motorlarını varsayılan olarak belirleme stratejisinin bir parçası olan işbirliği ile Yandex’in Türkiye’ye özel geliştirdiği arama deneyimi Türkiye’deki Firefox kullanıcılarına, Windows, Mac, iOS ve Android platformlarında sunulacak.

Mozilla’nın Türkiye’de arama motoru alanında Yandex’i tercih etmesi ve iş birliği yapmasının gurur ve mutluluk verici olduğunu belirten Yandex.Türkiye COO’su Milena Djuricic, “Türkiye’de hizmet vermeye başladığımızdan bu yana, Türkiye’deki internet kullanıcılarına arama motoru alanında farklı ve iyi bir alternatif sunmak adına Yandex arama deneyimini sürekli geliştirdik. Mozilla’nın Türkiye’de varsayılan arama motoru olarak Yandex’i tercih etmesiyle de yaptığımız çalışmaların doğru yolda olduğunu bir kez daha görmüş olduk.” dedi.

Yandex.Türkiye ile başlayan iş birliği hakkında bir açıklama yapan Mozilla İş ve Hukuk İlişkilerinden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Denelle Dixon-Thayer, “Firefox’u kullanıcıların ihtiyaçlarına göre farklı seçenekler sunan bir tarayıcı haline getirmek için kararlı bir şekilde çalışıyoruz. Tüm dünyada tek bir varsayılan arama motoru sunmak yerine, ülkeler özelinde yerel anlamda uygun bulduğumuz arama motorlarıyla iş birlikleri yapmaya yönelik ve daha esnek bir yol izlemeye başladık. Yandex ile hali hazırda var olan iş birliğimizin yeni bir adımı olarak, Türkçe sürümümüz için tercihimizin Yandex olduğunu duyurmak bizim için heyecan verici bir gelişme. Yaptığımız testler sonucunda Yandex, Türkiye’deki İnternet kullanıcıları için çok iyi ve yerel anlamda doğru sonuçlar veren bir arama motoru olduğunu kanıtladı ve yeni güncelleme ile birlikte Firefox kullanıcılarının varsayılan arama motoru olacak.” ifadelerini kullandı.

 

E-Ticaret ve SEO konusu

Şöyle ki, 2015 yılı Şubat ayı verilerine baktığımızda, Firefox dünya genelinde yüzde 11,56 pazar payına sahip. Yani kullanıcıların %11,56’sı Firefox tarayıcısını kullanıyor.

browser pazar payı

Ülkemizde de bu oran aşağı yukarı aynı, hatta yüzde 1-2 civarında biraz daha fazla. Genel olarak baktığımızda, her ne online iş ile uğraşıyor olursanız olun, sizin kullanıcı/müşteri/tüketici kitleniz de bu profile üç aşağı beş yukarı uyuyordur. Kullanıcıların çoğunun tarayıcılarının varsayılan arama motoru ayarını değiştirmediğini göz önüne aldığımızda, hedef kitlenizin yüzde 10’undan fazlasının arama motoru artık Google değil, Yandex oldu demektir.

Bu tabi ki Yandex için çok iyi bir haberken, yüksek ihtimalle tamamen Google arama motoruna yönelik geliştirdiğiniz SEO stratejileriniz yüzünden sizin için kötü haber olabilir.

Bir anda potansiyel hedef kitlenizin yüzde 10’unun sizi arama sonuçları arasında göremeyecek olması bir kenara, eğer arama reklamları veriyorsanız buradan da bir yüzde 10 kadar kaybınız olacak. İşin çözümü ise, basitçe SEO’nuzu Yandex ile uyumlu hale getirmek.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*