16 Aralık 2018

Forrester’a Göre Firmaların Mobil Yatırımları Artıyor

Tüketicilerin mobil alışverişe pek de hızlı alışmadıkları birçok araştırmada vurgulanırken, mobil cihaz kullanım oranlarındaki artış firmaların gözünden kaçmıyor.

Özellikle akıllı telefon kullanımının yaygınlaşması ile ürün araştırması, barkod okutma ve fiyat karşılaştırma gibi fonksiyonlar kullanıcıların alışveriş kararlarını şekillendiren faktörler olarak konumlanmaya başladı.

Kullanıcılar alışveriş araştırmalarını mobil cihazları üzerinden yaparken, firmaların web sitelerinin mobil cihazlar için optimize edilmiş olması oldukça önemli bir etken konumunda.

İnternete web cihazları ile bağlanan kullanıcı sayısında 2007 yılında %4, 2010 yılında ise %12’lik bir artış yaşanmıştı.

Forrester yaptığı bir araştırma ile bu bilgilerii rakamlara döktü.

Forrester’ın 58 online iş yeri ile yaptığı “Mobile Channel Strategy: An Overview” (Mobil Kanal Stratejisi: Genel Bir Bakış) araştırmasına göre, firmaların %40’ı web sitelerini mobil cihazlar için optimize etmeyi planlıyor.

Forrester, Mobile Channel Strategy araştırmasını online mağazalar dahil olmak üzere farklı sektörden 58 firma ile gerçekleştirdi.

Firma Mayıs ayının başında Shop.org ile beraber “The State Of Retailing Online 2011: Marketing, Social, and Mobile” araştırmasını gerçekleştirmişti. Bu araştırma 68 online mağaza ile yapılmış, online satış yapan bu firmaların %91’inin mobil pazarlama üzerinde çalıştığı belirlenmişti.

Araştırmada firmaların %43’ünün iPhone için uygulaması olduğu, %50’lik bir kesimin ise yeni bir iPhone uygulaması üzerinde çalıştığı belirlendi. Android ve Blackberry uygulaması bulunan firmalar, katılımcıların sadece %24’ünü oluştururken, firmaların %60’ı bu iki telefonu da hedefleyen uygulama oluşturma planlamalarının olduğunu belirtti.

Çok kanallı ticaretin müşteri kazanımlarındaki önemi git gide artarken, Forrester araştırması katılımcıların %69’unun bu yıl içerisinde mobil yatırımlarını arttırmayı planladıklarını ortaya çıkardı. Katılımcıların sadece %2’si henüz mobil internete yatırım yapma planlarının olmadığını belirtirken, %12’lik bir kısım bu konuda nasıl bir yol izleyeceğine karar vermiş değil.

Katılımcıların %5’i mobil uygulamalar için 2010 harcamalarından daha az yatırım yapmayı planladıklarını iletirken, %12’si geçen seneyle aynı oranda yatırım yapacaklarını ifade etti.

Forrester Araştırmacısı Peter Wannemacher mobil internetin firmaları müşterileri ile bir araya getiren etkin bir yöntem olduğunu, müşterilerinizin mobil cihazlarını nasıl kullandıklarını belirledikten sonra, onlarla irtibata geçmede optimize web sitelerinin ve akıllı telefon uygulamalarının çok yararlı olacağını iletti.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*