16 Kasım 2018

Fırsat Sitelerinde Tutan Kampanyaların Sırrı Ne?

Fırsat sitelerinin sayısını artık konuşmaya gerek yok. Hızlanarak her geçen gün farklı dikeylerle de artarak devam ediyorlar.

Buna paralel olarak şikayetlerin arttığı da bir gerçek. Bir ödeme sayfası yapıp sektöre her elini kolunu sallayan girerse, memnuniyetsizlikler de artacaktır doğal olarak.

Kampanyalara dikkat ederseniz 2 haneli rakamları bile bulmadığını görürsünüz ki; yeni giren oyuncuların kampanyaları hemen hemen bu rakamlarda.

3 büyük diye tabir ettiğimiz Grupfoni, Şehirfırsatı, Grupanya kampanyalarından bazılarının beklenenden çok düşük satışlar yaptığını görüyoruz. Tutan kampanyaları 4 haneli rakamlara ulaşan kampanyalar olarak tarif ediyorum.

Bazı kampanyalarda 3 haneli satışlara ulaşılması da kampanyanın tuttuğunu gösterebilir. Bu her iki tarafın da; yani kampanya sahibi işletmenin ve kampanyayı çıkan sitenin beklentilerini yakaladığı anlamına gelir.

Peki bir kampanyanın tutması, her iki taraf için de bekleneni vermesi hangi kriterlere bağlıdır?

Gözlemlerime göre 3 kriter bulunmakta;

 1. Kampanyanın çıkılacağı fırsat sitesinin ilk 5’te yer alan sitelerden biri olması.
 2. Kampanya sahibi işletmenin (e-ticaret sitesi, restaurant, gezi, tatil, güzellik, bakım) kendi sektöründe büyük oyuncu olması.
 3. Fırsatın iyi ve kaçırılmayacak düzeyde, gerçek anlamda fırsat olması.

3. maddeye ilişkin olarak Ocak 2011’le birlikte fırsat sitelerinde bir dönüşüm söz konusu oldu. Aslında bu satışların artmasında çok büyük etkendir diye düşünüyorum.

Ocak 2011 öncesi örnek bir kampanya şu şekildeydi;

“X kampanyasıyla birlikte Y mekanında 60 tl değerinde harcamanız 30 tl.” Fırsat sitesi 30 tl üzerinden komisyonunu alıyordu, yalnız müşteriler için 30 tl ödenmesi gereken “büyük” bir rakamdı.

Ocak 2011 sonrası örnek kampanyalar,kampanya sahibi işletme ve fırsat sitesi aynı sadece deal ve yaklaşım farklı.

“X kampanyasıyla birlikte Y mekanında 30 tl değerinde harcamanız 3 tl.” 3 tl, müşterinin cebinden düşünmeden çıkarabileceği bir tutardı,sadece 3 tane 1 tl. Kampanyanın tarihi geçse de yanacak para 30 tl değil 3 tl olacak. Bir paket sigara parasının yarısı,ne var ki… Unutsa ne olur…

Bu 3 kriter yan yana gelirse kampanyanın tuttuğunu görebiliriz diye düşünüyorum. Bunlardan birinin eksik kalması, kampanyanın başarısını da olumsuz etkileyecektir. Tipolojinin bu olduğunu kanaatindeyim.

Sayabileceğimiz örnekler;
Grupfoni; Sultanahmet Köftecisi, Ataşehir Onyx Sinemaları, Metrocity Icessporto Paten, Sapphire Seyir Terası kampanyaları.
Şehirfırsatı; Bonnyfood hediyelik lezzet çiçekleri, Damla Su, Pegasus kampanyaları.
Grupanya; E-bebek, Sapphire, Turkuazoo, Dükkan Burger, Kız Kulesi kampanyaları.

Daha nice başarılı kampanyalara.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. Seçkin der ki:

  Merhaba,
  Sermayemiz oldukça düşükse yaklaşık 100tl gibi. bu tür sermayeyle bu ise başlamak ne kadar akılıcadır?

 2. 100 tl gibi bir rakamla (fırsat sitesi açmayı kastediyorsunuz yanlış anlamadıysam) mümkün değil.Sadece fırsat sitesi değil herhangi bir girişim mümkün değil.

 3. Sadık Dağhan KANDEMİR der ki:

  Ali Bey, fırsat siteleri ile ilgili yazınızı çok dikkatlice okudum. Bu sitelerin fazlalığı gün geçtikçe artmaktadır. Benim görüşüme göre bu siteler insanların zevklerine göre sadece belirli alanlarda fırsat sunmaya yönlenerek belki de daha doğru bir yol izleyebilirler mi diye düşünüyorum? Örnek olsun x sitesi sadece Bakırköy insanı için Tatil fırsatları yahut Bakırköy’de yer alan güzellik hizmetlerini veren firmaların fırsatlarını verse daha başarılı olabilir mi?

  Saygılar,

 4. Dağhan Bey, dediğinizde haklısınız,yeni dikeyler olacaktır.Başarılı olması işletmenin tamamen hedefleriyle ilgili bir durum bence.Hedefi büyük tutmuyordur kendisini başarılı addedebilir.Yalnız belli bir semte,lokasyona sıkışıp kalmanın fırsat siteleri için doğru bir yol olmadığını düşünüyorum.

 5. Oldukça doğru tespitler var , teşekkürederim yazınız için , ilave olarak şu söylenebilir , bazı fırsat siteleri günlük bir iki fırsattan nerdeyse 20 li rakamları aşan fırsatlar yayınlamaya başladılar , bu durumda sizinde söylediğiniz “3.Fırsatın iyi ve kaçırılmayacak düzeyde, gerçek anlamda fırsat olması.” durumu zor yakalanmaya başladı.

 6. remzi akyel der ki:

  ürün satan fırsat sitelerinin hepsi de ithalatçı değil sanırım.yy ithalat gibi başka bildiğiniz bu tür sitelere tedarikte bulunan firma varmı??teşekkürler

 7. Tespitleriniz çok doğru. fırsat sitelerinden sonra bir de bunun türevleri olan fırsat sitelerinin fırsatlarını toplayan siteler mevcut. Bu tip sitelerde, fırsat sitelerini tek tek dolaşmayıp bir çok fırsat sitesine bir anda ulaşmak mümkün. Bu sitelere örnek firsat bu firsat ve firsatbizim.com verilebilir
  Saygılarmla,

 8. yıl 2015 fakat hala fırsat siteleri beklenen Performansı sergilemiyor..

Fikrini söyle

*