19 Kasım 2018

Fitch Kredi Notunu Yükseltti, Türkiye Artık Yatırım Yapılabilir Ülke

Uluslararası Kredi Derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye’nin BB+ olan kredi notunu BBB-‘ye çekerek yatırım yapılabilir ülkeler klasmanına aldığını duyurdu.

Kuruluşun yaptığı açıklamada; Türkiye’nin kredi artışı bazı temel faktörler ile ilişkilendirildi. Kısa vadeli makro ekonomik risklerin azalması ile Türk ekonomisinin yumuşak inişe geçmesi, kamu borçlarının azalması, ülkedeki güçlü bankacılık sistemi ve orta vadede beklenen büyüme rakamlarının yarattığı pozitif tablo, bu yükselişin hazırlayıcı etkenleri olarak belirtildi. Fitch, Türk ekonomisindeki büyüme oranlarının sürdürülebilir olacağını da vurguladığı açıklamasında; 2011 yılındaki yüksek büyüme rakamları sayesinde cari açığın ve enflasyonun inişe geçtiğini açıkladı.

Fitch bu açıklamalarına ek olarak, Türk ekonomisinin 2012 yılında yüzde 3, bir sonraki yıl yüzde 3.8 ve 2014 yılında ise yüzde 4.5 büyüyeceğini tahmin ettiklerini belirtti. Aslında biz de bir süredir, Türk ekonomisine dijital pencereden baktığımızda gayet pozitif bir tablo oluştuğuna şahit oluyorduk. Özellikle e-ticaret sektörüne gelen yabancı yatırımcılar olumlu büyümenin reel işaretleriydi bir bakıma. Yemeksepeti‘nin dünyanın en büyük yatırım fonlarından olan General Atlantic’ten aldığı 44 milyon dolarlık yatırımın heyecan yarattığı sektörde, Rocket Internet‘in Türk pazarından çıkma kararı alması ise “Türk internet sektörü, yabancıların gözünden düşüyor mu?” tartışmalarına da sebep olmuştu.

Özellikle 2011 yılında zirve yapan Türk e-ticaret sektörü, ülkemize giriş yapan birçok yabancı yatırımcı sayesinde geçtiğimiz yıl oldukça hareketli günler geçirmişti. Bugüne kadar aralarında Çiçeksepeti, Markafoni, Trendyol, Lidyana ve GittiGidiyor gibi Türk şirketlerinin yabancı yatırım aldığını göz önünde bulundurursak, Fitch tarafından açıklanan bu olumlu tablo, özellikle ekonomik stabilite konusunda şüphe duyan yeni yabancı yatırımlar için de bir teşvik sebebi olabilir.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*