18 Kasım 2018

Fitch’den Sonra Moody’s de Türkiye’nin Kredi Notunu Yükseltti

Moody'sUluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarından en zorlusu olarak bilinen Moody’s, Türkiye’nin notunu ‘yatırım yapılabilir’ seviyesine yükseltti. Bu Türkiye’nin bir sene içerisinde aldığı ikinci yükseltme notu oldu. Geçtiğimiz yıl Fitch de Türkiye’yi ‘yatırım yapılabilir’ ülkeler klasmanına aldığını duyurmuştu.

Kredi notu “Baa3″e yükselen Türkiye’ye artık yatırım ve emeklilik fonları yatırım yapılabilecek. Çünkü bu yatırımları gerçekleşmesi için 3 kredi derecelendirme kuruluşundan ikisinin notu ‘yatırım yapılabilir’ seviyesinde olması gerekiyordu.

Konuyla ilgili seri açıklamalarda bulunan siyasilerin yorumları, gecikmeli bir karar olduğu üzerinde toplanıyor. Yaptığı açıklamada geç de olsa gelen kararı, memnuniyetle karşıladıklarını belirten Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, bu seviyeyi yeterli görmediklerini daha yüksek notlar hak ettiğimizi söyledi. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise, bu notun, Türkiye’ye gelecek muhtemel uzun vade yatırım girişlerini hızlandıracağını dile getirirken, hazinenin ve şirketlerin uluslararası finansmana erişimini artıracağını belirtti.

Fitch’in geçen sene yükselttiği kredi notu, 1994 yılından bu yana ilk kez gerçekleşiyordu. Fitch’in aldığı karar uzun bir süre beklendiği için sürpriz değildi ancak Moody’s’in zor not yükselten bir kuruluş olması ekonomi açısından sürpriz niteliği taşımakla birlikte, gelecek adına da umut veriyor. Tabi esas merak konusu ise, notu ‘yatırım yapılabilir’ seviyesine çıkan Türkiye’nin internet ve e-ticaret sektörlerinde alacağı yatırımların potansiyel büyüklükleri olacak.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*