19 Kasım 2018

Fiyat Karşılaştırma Sitelerine Genel Bakış

Eyüp Karadoğan

Bu yazı konuk yazarımız Eyüp Karadoğan tarafından yazılmıştır.

 

2000’li yıllarda Akakçe ile tanımaya başladığımız fiyat karşılaştırma siteleri şu anda onlarca sayıya ulaşmış durumdalar. Hem tüketiciye hem de alıcılara fayda sağlayan bu siteler, tam bir satış makinesi gibiler.

Fiyat karşılaştırma sitelerinde yer alan tarafları ayıracak olursak; bir tarafta e-ticaret siteleri, bir tarafta da en uygun fiyata nerden ürün alabilirim diye araştırma yapan alıcılar var.

Alıcıları mağaza mağaza dolaştırmadan bir ürünün nerede kaç paraya satıldığını gösteren bu siteler, ucuz ürün satan sitelerin alıcıların dikkatini çekmesini sağlıyorlar.

Bu siteler, yapmış oldukları SEO çalışmalarıyla birlikte ciddi organik trafik alıyorlar. Buna ek olarak da adwords çalışmaları sayesinde arama motoru reklamcılığında oldukça ileri gitmiş durumdalar.

Hal böyle olunca, daha fazla trafik almak için affilate marketing ve banner reklamlarına da oldukça ağırlık vermiş durumdalar.

Yeni bir e-ticaret sitesiyseniz, binlerce TL’nizi reklama verip satış yakalamaya çalışmaktansa, ilk etapta fiyat karşılaştırma sitelerinde yer almanızı tavsiye ederim.

Çünkü fiyat karşılaştırma siteleri  gerek SEO, gerekse adwords ve affilate marketing açısından ciddi ilerleme kaydetmişlerdir. Ayrıca harcayacağınız kuruşlardan daha düşük kuruşlara fiyat karşılaştırma sitelerinden trafik sağlayabilirsiniz.

15 kuruşa adwords ile trafik alıyorsanız 10 kuruşa belki fiyat karşılaştırma sitelerinden hedef trafiğinizi alabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken, fiyat sıralamasında ilk üç mağaza arasında mümkünse birinci sırada olmanızdır.

Tabii ki bu durum, anlatıldığı kadar kolay değildir. Çünkü fiyat karşılaştırma siteleri birbirinden farklı teknik altyapı ile çalışabiliyorlar.

Örneğin bazı siteler XML alt yapısı ile çalışırken, bazıları da site map ve spider sistemi ile çalışıyorlar. Altını çizerek söylemeliyim ki, her iki sistemde de bazı eşleştirme veya eksik ürün yayınlama hataları ve yanlışlar olabiliyor.

Bunun için XML’inizi veya Site Map’inizi verdikten ve indekslendikten sonra mutlaka kategori ve daha sonra da ürün bazında kontroller yapın. Hangi ürünleriniz indekslenmediyse, o ürünleri ilgili siteye bildirin. Yanlış eşleşme var ise bunları da bildirin. Bu durumda fiyat karşılaştırma sitelerine tam optimize olmuş olursunuz ve satış yakalama şansınız çok daha fazla artar.

Bunun yanında bazı stratejiler de geliştirmelisiniz. Ücretsiz kargo ya da müşteri memnuniyeti sağlayacak bir takım hizmet ve uygulamalarınız varsa, bunları mutlaka slogan alanınızda veya uygun alanlarda belirtiniz. Bunlar da satış yapma olasılığınızı artıracaktır.

Fiyat karşılaştırma siteleri arasında denediğim ve satış sağladığına inandığım Cimri, Akakçe ve Ucuzu siteleri ilk etapta yer almanız gerektiğine inandığım sitelerdir. Bunlar için XML çıktınızın ve site map’inizin olması yeterlidir.

Eğer fiyatlarınızın uygun olduğuna inanıyor ve fiyat karşılaştırma sitelerinde yer almıyorsanız derhal yukarıda belirttiğim fiyat karşılaştırma sitelerine başvurmalısınız. Emin olun ki bu sayede, yıl sonunda 1 milyon TL cirolarını çok rahat bir şekilde görmüş olacaksınız. Yeter ki fiyat sıralamasında ilk 3 mağaza arasına girin.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. Enuygun sitesine link vermediğinizi farkettim. Erişmek isteyenler olabilir. Bu sayede yazınız da çoklu amaca hizmet etmiş olur, ne dersiniz? Bu arada yazınızdan keyif aldım. Teşekkürler.

 2. Snowbird der ki:

  Türkiye’deki karşılaştırma sitesi modeli bence yanlış. Sadece kendilerine para ödeyenleri listeliyorlar. Listede adını sanını duymadığımız siteler çıkmakda ama daha değerli siteleri görememekteyiz. Bizrate vs gibi yerlerden biraz ders alınmalı. Para alınanların gösterim modu biraz farklı olur, bold, sponsor vs gibi ibarelerle ama herkese yer verilmeli. Objektif bir fiyat karşılaştırma bildiğim kadarıyla Türkiye Shopmania’da var, o da zaten yurtdışı kaynaklı.

 3. Barbaros der ki:

  Efiyat’ı unutmuşsunuz, biz kullanıyoruz ve bahsettiğiniz gibi çok iyi geri dönüşüm alıyoruz, boşu boşuna internet gazetelerine reklam verip para harcadık, gerçek satış için fiyat karşılaştırma siteleri şart.

 4. mehmet emin karamehmet der ki:

  tüm fiyat ve ürün karşılaştırma siteleri ücretli değil aslında . upucuza.com (www.upucuza.com) adlı site bildiğim kadarı ile ücretsiz . Mozilla gibi satıcı ve alıcılar için bu hizmeti veriyor. Diğer sitelerden farklı . İyi bir site değerlendrilebilir.

 5. http://www.ucuzdelisi.com sitesinide unutmayın lütfen. Tamamen ücretsiz bir sistemdir.

 6. www.özellikleri.com der ki:

  Karşılaştırma siteleri ülkemizde iyi büyüdüler umarım yurt dışınada acılırlar.

Geribildirimler

 1. […] Eticaret Mag’deki makalemdir. […]

Fikrini söyle

*