16 Kasım 2018

FiyonkSepeti: 470 Farklı El Yapımı Fiyonk Sunuyor

fiyonkBugüne kadar yatay e-ticaret şirketlerinin domine ettiği Türkiye pazarındaki dikey alanları doldurmak için girişimciler, farklı alanlara yönelen dikey e-ticaret girişimleriyle sektörde kendilerine yer ediniyorlar. FiyonkSepeti.com da bu dikeydeki boşluğu görerek internet üzerinden fiyonk satma fikriyle sektöre giriş yaptı.

1 Mart 2013’te açılan sitede örgü, dantel, bebek şekeri ve keçe gibi el işi ürünlerde kullanılan fiyonklar online olarak kullanıcılarla buluşturuluyor. El işi ürünlerin dışında davetiye üreticileri, şekerlemeciler, düğün ve organizasyon sektörüyle tekstil atölyeleri gibi sektörlerinde oldukça sık kullandığı fiyonklar oldukça geniş bir kullanıcı yelpazesine sahip.

Oldukça dikey bir pazar olmasından dolayı FiyonkSepeti’nin bu girişimi ilk başta biraz ilginç gelebilir; ancak sitenin arkasında 1976’dan beri dikiş ipliği üretimi yapan Tür-ip Tekstil Sanayi bulunuyor. Tekstil ürünlerinde kullanılan dikiş ipliklerinin yanı sıra, bu ürünlerde kullanılan aksesuarların da üretimine başlayan şirket, ürettiği fiyonk çeşitlerini internet üzerinden satışa sunmak amacıyla FiyonkSepeti.com’u hayata geçirdi.

fiyonksepeti

50 kişilik bir ekibe sahip olan şirketin fiyonk üretiminde çalışan ekibi ise 10 kişiden oluşuyor. FiyonkSepeti.com’da şu an 473 farklı fiyonk modeli yer almakta. Kısa vadeli planları arasında bu sayıyı 600’e çıkartmayı hedefleyen şirketin ortalama sepet tutarı ise 60 TL. Sitede fiyonklar paket halinde satılmakta ve fiyonkların birim başına ücretleri modellere göre 10 kuruş işe 3 TL arasında değişiklik gösterebiliyor.

Yaklaşık 2 aydır sektörde olan FiyonkSepeti.com’u en çok kullananlar ise İstanbul ve Ankaralı online alışveriş meraklıları. Tüketicilerin en çok tercih ettikleri modeller arasında ise çiçek desenli ve baskılı fiyonklar geliyor.

Öncelikli olarak el işiyle uğraşan kadınlara hitap eden şirket, pazarlama stratejilerini de bu doğrultuda gerçekleştirdi. Siteden alışveriş yapanların çoğunlukla kadın olmasının yanı sıra nikah şekeri ve ayakkabı üreticileri de siteden alışveriş yapanlar arasında yer alıyor.

Oldukça sade ve ürünleri öne çıkartan bir tasarımı olan FiyonkSepeti.com’da balık sırtı, baskılı, dantel, neon, puantiyeli gibi çeşitli kategorilerde ürünler bulunmakta.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. gerçekten daha enteresan bi eticaret sitesi görmemiştim çok ilginç ama ihtiyaç var mı buna emin olamadım

  2. nihat der ki:

    tasarımı çok hoş bir site

Fikrini söyle

*