19 Kasım 2018

Son Yıllarda Öne Çıkan Flat Design’ın Tarihi ve Özellikleri

flat design nedir yazı
Özellikle son 1-2 yıldır sıkça karşımıza çıkan flat design internet siteleri e-ticaret şirketlerinin de dikkatini çekmeye başladı ve şirketler site ve mobil uygulama tasarımlarını yaparken flat design’ı ele almaya başladı.

Flat desing, site üzerindeki görsel ve ikonlarda efektlerin azaltılması, üç boyutlu özelliklerin yer almadığı, gölge, eğim, kabartma gibi unsurların yer almadığı daha sade, yazı fontlarının ve renklerin öne çıktığı tasarımlardır. Düz tasarım olarak da ifade edebileceğimiz flat design, site üzerinde minimal bir yaklaşım oluşturur ve sitedeki içeriğin öne çıkartılması için kullanılır.

Her ne kadar yalnızca birkaç yıldır hayatımızda gibi görünse de flat design’ın tarihi 1950’lere kadar uzanmakta. İsviçreliler tarafından 1950’li yıllarda baskıda kullanılmaya başlayan bu tasarım minimalizmi, sadeliği ve içeriği öne çıkartacak şekilde sunuluyordu. 1920’lerde bu tür kullanımlar Almanya, Hollanda ve Rusya’da görülse de flat design’ı dünyaya tanıtan İsviçreliler oldu.

Günümüzde flat design’ın tekrar ortaya çıkışı ise Windows 7 mobilin yayınlanmasına dayanıyor. Windows 8 ile beraber PC’lerde de yer almaya başlayan flat design, Apple’ın iOS7 sürümüne geçişiyle beraber tekrar gündeme geldi.

windows flat desing

Flat design’ın dünyanın teknoloji devleri ile tekrar hayatımıza girmesiyle birçok şirket gerek internet sitelerinde gerek ise logolarında flat design’a geçiş yaptı. Bu şirketler arasında Google, Yahoo, eBay, Youtube ve Wal-Mart gibi devlerin yanı sıra Türkiye’deki şirketlerde de flat design’ı seçenler oldu. Son yıllarda logosunu değiştiren şirketlerin sayısı giderek artıyor.

Mobilin devreye girmesi ve kullanıcılar arasında yaygınlaşmasıyla flat design gündelik hayatımızda her geçen gün daha fazla yer alıyor.

Flat Design’ın Özellikleri

İki boyutlu kullanım öndedir

Flat design internet sitelerinde üç boyut, derinlik, gölge ve diğer tasarım elementleri bulunmaz. Bu sayede kullanıcılara iki boyutlu bir ekrana bakmakta oldukları hissi verilir ve bu özelliğinden dolayı ‘dürüst tasarım’ olarak da nitelendirilebilir. Köşeli ya da yuvarlatılmış köşeleri bulunan ikonlarla internet siteleri üzerinde daha fazla alan yaratılmaya çalışılır.

Renkler öne çıkar

flat tasarım renkler

Flat design’da renklerin oldukça önemi vardır. Düz tasarımlarda canlı renklerin kullanılması oldukça etkili olur. Siyah ve beyaz arka planların üzerinde bu renkler dikkat çekeceği için kullanıcıların ilgisini çeker. Renk seçimi yaparken logonuzda yer alan renkleri kullanmak marka ile renkler arasındaki algıyı da güçlendirecektir.

Site üzerinde farklı renk kullanımları düşünülebilir. Örneğin farklı kategorileri ya da alanları öne çıkartmak amacıyla kontrast renkler kullanılabilir.

İlginç yazı fontları dikkat çeker

Yazı düzenlerinin basit olması ve minimalist yapıyı koruması oldukça önemlidir. Yazı karakter sayısının az tutulması da flat design’da öne çıkan unsurlar arasında yer alır. Yazı ve içeriğin kısa olmasının dezavantajını ise kullanılan ilginç ve farklı yazı fontları kapatır.

Farklı ve ilginç yazı tipleri seçerken, hazırlanan minimalist tasarıma uygun olmasına dikkat etmek gerekir.

Arayüz ve ikonlar sade olmalı

Site üzerinde bulunan ikonlar, arayüz ve ‘call to action’ butonlarının sade olması önemlidir. Butonlarda kutu düzeni ve kontrast oluşturan renkler kullanılabilir. Yazıların rengi kutunun rengiyle kontrast oluşturacak şekilde tasarlanabilir.

Site üzerindeki ikonların karmaşık yapıda olmaması tercih edilir. Mümkün olduğunca sade şekillerle kullanıcılara o ikonun ne işe yaradığının gösterilmesi önemlidir.

Bunun yanı sıra sitesinin arayüzünün ve navigasyonunun da sade olması tercih edilir. Kullanıcı site içinde yer alan içeriği kolay bir şekilde takip edebilmeli, hangi butonun ya da ikonun kendisini nereye yönlendireceğini rahat bir şekilde anlayabilmelidir.

Mobile kolay optimize edilir

Sadelik üzerine yoğunlaşan flat design siteler mobile kolay bir şekilde uyumlu hale getirilebilir. Mobilin oldukça önemli olduğu şu günlerde mobile optimize sitelerin de önemi artıyor. Bu nedenle flat design siteler mobilde şirketlere avantaj sağlayacak unsurlar arasında yer alıyor.

Flat design örnekleri

flat design örnekleri

flat design

flat design örnek

flat design örnegi

flat design örneği

flat design ornek

flat design pinterest örnek

flatdesing örnek

flat design ornekleriSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*