13 Aralık 2018

Alışveriş Sezonunda Amazon Puan Kazandı, Netflix Dibe Vurdu

Amazon‘un müşteri memnuniyeti adına gösterdiği çabalar ve hizmet geliştirme çalışmaları alışveriş sezonunda tüketcilerin takdirini kazanırken, Netflix bir süredir gerçekleştirmekte olduğu hatalı adımların negatif sonuçlarını görmeye bu dönemde de devam etti.

ForeSee tarafından gerçekleştirilen 2011 Holiday E-Retail Satisfaction Indexine (2011 Alışveriş Sezonu Memnuniyet Raporu) göre, ABD’deki online mağazalar, müşteri memnuniyeti oranlarında bu sene şimdiye kadar gerçekleşen en yüksek rakam olan 100 üzerinden 79’a ulaştılar.

Amazon’un geçen seneye kıyasla 2 puan artış alarak, memnuniyet oranını 100 üzerinden 88’e getirdiğinin açıklandığı raporda, en fazla puan kaybeden de girişimleri ile müşterilerinin akıllarını bulandıran Netflix oldu.

Amazon’un online video hizmetine girmesi ile rakip olan iki firmanın aldıkları memnuniyet oranları geçen sene aynı iken, bu sene aralarındaki puan farkı raporda 9 olarak belirlendi. Netflix geçen seneye kıyasla 7 puan kaybederek, 2011 alışveriş sezonunu genel ortalama olan 79 puanla kapadı.

Netflix, bu sene içerisinde önce hizmet fiyatını %60 arttırmış, ardından online ve DVD yollanım hizmetlerini ayıracağını duyurmuştu. DVD hizmeti için Qwikster ismi ile yeni bir site de açan firma, tüketicilerden gelen tepkilere kulak verip bu girişiminden vazgeçmişti.

Amazon, listede 88 puan ile ilk sırada yer alırken, TigerDirect.com 6 puanlık, J.C Penny ise geçen seneye kıyasla 5 puanlık artışları ile dikkat çektiler.

Listenin diğer kaybedenleri arasında, 5 puanlık azalma ile Gap.com, 4 puanlık gerileme ile ise Overstock.com bulunuyor.

ForeSee CEO’su Larry Freed, Netflix’in müşteri taleplerini gözardı ederek bu sonuca kendi eliyle ulaştığını, müşteri memnuniyeti sağlanmadan atılan atımların markaya, tüketicilere ve markanın yatırımcılarına zarar vereceğini iletti.

Amazon’un başarısına dikkat çeken Freed, müşteri memnuniyetine verilen önemin geri dönüşümünün olumlu sonuçlarını firmanın gözlemlediğini paylaştı.

Freed, 2011 alışveriş sezonunda tüketicilerin geçen seneye oranla daha az fiyat merkezli olduklarını da ekleyerek değerlendirmesini tamamladı.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*