14 Aralık 2018

Fırsat Sitelerinden Gelen Müşterilerin %29’u Yeni

Fırsat sitelerinin yerel işletmelere katkısının olup olmadığı sıklıkla tartışılan bir konu.

Sektör uzmanlarının ve yerel işletmelerin bir kısmı fırsat sitelerinin devamlı müşteri yaratamadığını, sadece indirim peşinde koşan bir tüketici kesimi oluşturduğunu öne sürerken, bir kısmı da fırsat siteleriyle indirimli hizmet sunan işletmelerin isimlerini duyurmak adına başarılı bir girişim sergilediklerini öne sürüyor.

ForeSee tarafından gerçekleştirilen yeni bir araştırma da işte bu ikinci seçeneği savunur nitelikte.

ForeSee’nin ABD’nin en çok trafik alan top 40 e-ticaret sitesine gelen 10.000 ziyaretçi ile oluşturduğu araştırmaya göre, fırsat sitelerini kullanan kesimin %44’ü aynı işletmeyi tekrar ziyaret ediyor, %47’si ise ziyaret etmeyi planlıyor.

Araştırmada işletmelerin fırsatlarını satın alan kesimin %40’ının daha önce o işletmelerden alışveriş yapmış olan bir kitle olduğu ortaya çıkarken, %26’sının işletmeleri seyrek de olsa ziyaret ettikleri belirtiliyor.

ForeSee araştırmasına göre, yerel işletmelerin fırsatlarını satın alan kesimin %29’unu yeni müşteriler oluşturuyor. Araştırmada bu %29’luk kesimin %17’sinin işletmeyi tanıdığı fakat henüz hiç alışveriş yapmadığı belirtilirken, %12’sinin işletmelerden daha önce hiç haberdar olmadığı paylaşılıyor.

Araştırmada ABD’deki fırsat sektöründe yer alan firmaların konumları da bir kez daha gözler önüne serilmiş oluyor. Katılımcıların %52’si Groupon üyesi olduklarını belirtirken, LivingSocial üyelerinin oranı %30 olarak açıklanıyor.

ForeSee’nin raporuna göre Groupon pazar payı geçen seneye kıyasla %1 artmışken, LivingSocial pazar payında %24’lük bir artış gözlemleniyor.

Araştırmada günlük fırsat sitelerine email adreslerini bırakan kesimin oranının geçen sene %65 olduğu, bu sene bu oranın %60’a indiği de belirtilirken, ForeSee CEO’su Larry Freed bunun olumsuz görülmemesi gerektiğini, çünkü araştırma ile ortaya çıkan verilere göre günlük fırsat alışverişi yapan kesimin sayısında azalma olsa da, fırsat alım oranında artış olduğunu belirtiyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*