13 Kasım 2018

Form Tutmanın 3 Kuralı: İdeal Ödeme Formu Nasıl Hazırlanır?

form 4 - Kopya

E-ticaret sitesinde satışları artırmanın ilk adımı müşterinin sepeti alışveriş yapmadan terk etmesini önlemek. Bunun en kolay yolu da sitenizi ilk kez ziyaret eden müşterilerin ödeme bilgilerini girmesini kolaylaştıran kullanışlı bir form hazırlamak.

Ancak web tasarımcıları ödeme bilgisi formunun genişliğini ve kutuların büyüklüğünü e-ticaret sitesinin sayfa düzenine göre ayarlamayı unutabiliyor. Özellikle de akıllı telefon ekranına otomatik olarak uyarlanan duyarlı (responsive) temalar kullanılmadığı zaman bilgi formlarını mobil cihazdan doldurmak zorlaşıyor. Bu da dönüşümlerle satışları azaltıyor.

İlgili yazı: Dönüşüm Artırma Sözlüğü: +100 CRO Terimiyle Dönüşümü Optimize Edin

Form tutun

E-ticaret sitenizi ilk kez ziyaret eden müşterilerin kredi ve banka kartı bilgilerini girmesini kolaylaştıran pratik bir form hazırlamak sizin sorumluluğunuzda. Aksi halde müşteriler sepeti alışveriş yapmadan terk edebiliyor.

Bu noktada form kutularının forma girilmesi gereken bilgilere uygun genişlikte olması, yani bir seferde yeterli sayıda karakter göstermesi gerekiyor. Ancak dar alanlar kadar büyük alanlar da sorun çıkarabiliyor. Örneğin aşağıdaki formda Skype kullanıcı adı, kredi kartı numarası ve güvenlik kodu alanlarının gereğinden büyük olduğunu görüyoruz.

form 1

Form kutusu girilecek bilgi kadar uzun olmalı

Sayarsak resimdeki kredi kartı numarası alanının 14 hane uzunluğunda olduğunu görürüz. Oysa kredi kartı numarası 16 hanelidir ve müşterinin yanlış numara girip tekrar giriş yapmak zorunda kalmaması için bu numarayı tek seferde görmesi gerekiyor (kutu 16 hane genişliğinde olmalı).

Aynı şey e-posta adresi için de geçerli. Resme bakınca e-posta alanının 50 karakter genişliğinde olduğunu görüyoruz. Oysa ortalama e-posta adresi 25 karakter uzunluğundadır. Kredi kartı güvenlik numarası (CVV) alanı da en fazla 4 hane içermesi gerekirken bu resimdeki kutu 14 haneli.

Müşterinin kafasını karıştırmayın

Bir formdaki kutular gereğinden büyük ya da küçükse ne oluyor biliyor musunuz? Müşterinin kafası karışıyor, yani insanlar bilgileri yanlış kutuya girdiklerini sanıyor. Alışveriş yapmak istediğiniz bir siteyi sırf fatura bilgilerini doldurmak zor diye terk ettiğiniz hiç olmadı mı? Sizin olmadıysa potansiyel müşterilerinizin çoğunun bunu en az bir kez yaptığına emin olabilirsiniz.

Bu nedenle form kutularının genişliğini ilgili bilginin uzunluğuna göre ayarlamanız gerekiyor. Ancak bunu kafadan yapmak zorunda değilsiniz. E-ticaret sitelerindeki ödeme bilgisi formları için ideal kutu genişliği kriterlerini aşağıda bulabilirsiniz:

form 3

3 kriter var:

1. Sabit alanlı kutular

Bu kutulara ne girmek istediğinizi baştan anlarsınız. Örneğin doğum yılınız 4 haneli olacaktır. Ödeme bilgileri formunu hazırlarken tek yapmanız gereken şey 4 haneli bir doğum yılı kutusu hazırlamaktır.

2. Orta büyüklükte serbest alanlı kutular

Ad-soyadı ve e-posta adresi kutuları bu sınıfa giriyor. Herkesin adı farklı uzunlukta olabilir, ama en yaygın adlar ve e-posta adreslerinin sektör standardı kabul edilen ortalama bir uzunluğu var. Örneğin, e-posta adresinin ortalama uzunluğu 25 karakter ve e-ticaret sitelerindeki ödeme bilgisi formlarındaki ilgili alanın ortalama genişliği de 18-33 karakterdir.

Siz de kendi ideal genişliğinizi bulmak için tüm bilgi formu kutularının ortalama genişliğini alın ve bunun üstüne birkaç karakter ekleyerek optimize adres kutunuzu oluşturun. Ortalama kutu genişliği derken makul bir ölçü tutturmak istiyorsanız forma A/B testi yapabilir ve önce kendi ödeme bilgilerinizi girmeyi deneyebilirsiniz. Böylece makul uzunluklar hakkında fikriniz olur.

3. Serbest alanlı ama ortalamayı aşan kutular

En basitinden posta kodu kutuları bu sınıfa giriyor. Aşağıdaki resimde Zappos.com sitesindeki ZIP kodu alanının çok geniş olduğunu görüyoruz. Çünkü posta kodlarının uzunluğu ülkeden ülkeye değişiyor ve bazen çok uzun, bazen de çok kısa oluyor.

form 2

Bu noktada en çok hangi ülkelerle çalıştığınıza bakarak o ülkelerin posta kodlarının ortalamasını alabilirsiniz. Kendi müşterileriniz size gerekli ipucunu verecektir, ama boşlukları doldurmak için kendiniz de internette arama yaparak o ülkelerin posta kodu uzunluğuna bakabilirsiniz.

Form doldurmanın 3 altın kuralı:

  • Sabit uzunluklu form alanları için alanın genişliğini her zaman girilecek bilgiye göre ayarlayın (doğum yılı ise 4 haneli kutu olacak).
  • Orta uzunlukta serbest alanlı kutular için form sayfanıza kendi ödeme bilgilerinizle A/B testi yaparak her giriş kutusu için ideal uzunluğu bulun.
  • Serbest uzunluklu ama ortalamayı aşan kutular için deneme yanılma yöntemini ve müşteri bilgilerini kullanarak ideal uzunluğu bulun.

Bu 3 altın kurala uyarak form kutularının gereğinden uzun veya kısa olmasını önlersiniz. Böylece müşterilerin ödeme bilgisi formunu hızla doldurarak sepetten alışveriş yapıp satışlarınızı artırmasını garanti altına alırsınız. Şimdiden iyi satışlar!Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*