12 Kasım 2018

Affiliate Marketing Harcamaları Artıyor

Ülkemizde de yaygınlık kapsamını hızla arttıran, özellikle e-ticaret firmaları için üye kazanımları ve satış arttırımı konusunda oldukça başarılı ve risksiz bir pazarlama yöntemi olan affiliate marketing tüm dünyada önemini arttırmaya devam ediyor.

Japonya merkezli, dünyanın pekçok noktasında e-ticaret sitesi yatırımları olan Rakuten‘e ait affiliate networkü Rakuten LinkShare adına Forrester tarafından gerçekleştirilen Affiliate Marketing–The Direct and Indirect Value that Affiliates Deliver to Advertisers araştırmasında, tüketicilerin olumlu yaklaşımları ile affiliate marketingin gelecek birkaç yılda hızla büyüyeceği öne sürülüyor.

Networklerin yayıncı ağlarında e-ticaret kampanyalarının yer alması ve bu siteler üzerinden gelen üye ya da satışlara belirli komisyonların dağıtılması sistemi ile çalışan, performansa dayalı bir pazarlama yöntemi olan affiliate marketing, Forrester araştırmasına göre tüketiciler tarafından olumlu algılanıyor.

Ürün ve fiyat karşılaştırma sitelerinin yanı sıra kupon sitelerinin de online alışveriş yapma oranlarını arttırdığının ifade edildiği araştırmada, tüketicilerin %57’sinin bir ürünün reklamını mağazanın kendi sitesinden öte, farklı birkaç sitede görmelerinin alışveriş olasılıklarını arttıracağını belirttikleri ifade ediliyor.

ABD genelinde online alışveriş yapan 526 tüketici, affiliate marketing site yöneticileri ve online pazarlama yetkilileri ile gerçekleştirilen araştırmada, 2011 yılında 2.08 milyar dolar olan affiliate marketing harcamalarının 2016 yılında 4.5 milyar dolara çıkacağı paylaşılıyor.

Araştırmada katılımcıların %48’inin kupon siteleri, karşılaştırma siteleri, blog ya da e-ticaret sitesinin dışında kalan farklı sitelerde yer alan ürün ve marka indirim ve promosyonlarının alışverişi sağlamada markalardan direk aldıkları indirimlerden daha etkili olduğunu belirttikleri de açıklanıyor.

Katılımcıların %65’i fiyat karşılaştırma sitelerinde birçok ürünün bir arada bulunması ve karşılaştırma olanaklarının sunulmasının aradıkları ürüne karar vermelerinde etkili bir yöntem olduğuna değinirken, e-ticaret siteleri dışından gelen promosyonların online alışverişi olumlu etkilediği savunuluyor.

Araştırmada yer alan diğer veriler ise şöyle;

  • Katılımcıların %74’ü online alışverişlerini tamamlamadan önce e-ticaret siteleri haricinde ürün tanıtımına yer veren 2-3 farklı siteyi inceliyor.
  • %65’i ürün ve fiyat karşılaştırma sitelerinin aradıklarını bulmalarına yardımcı olduklarını iletiyor.
  • %52’si e-ticaret sitesi olmayan bir kaynaktan gelen promosyonların uzun zamandır kullanmadıkları bir markayı kullanmalarına yarayabileceğini paylaşıyor.
  • %43’ü affiliate sayfalarında bulunan promosyon ve kuponların alışverişlerini kolaylaştırdığına inanıyor.

İçerik paylaşımı, ürün tanıtımı, indirim kuponu ya da promosyonlarla farklı kanallarla tüketicilere ulaşıp markaların hem bilinirliğini arttırmada hem de satış arttırımlarında kolaylık sağlayan affiliate marketing, Forrester araştırması ile de ortaya çıktığı üzere tüketiciler üzerinde oldukça olumlu sonuçlar doğuruyor.

Affiliate kanalları ile aradıkları bilgilere ve alışveriş teşviklerine ulaşan tüketicilerin e-ticaret sitelerine getirileri araştırma ile açıkça ortaya çıkmış oluyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*