12 Aralık 2018

2017’de Avrupa Online Satışlarının %7’si Mobil Cihazlardan Olacak

Mobil ticaret hepimizin bildiği gibi oldukça hızlı yükselen bir trend.

Akıllı telefonların yanı sıra firmaların arka arkaya ve uygun fiyatlarla sundukları tablet bilgisayarların da yardımıyla hızını arttıran mobil ticaret, Forrester tarafından yayınlanan bir araştırmaya göre 2017’de rekor bir boyuta ulaşacak.

5 sene içerisinde Avrupa mobil ticaret rakamının 23.49 milyar dolara ulaşacağını açıklayan Forrester, bu rakamın sadece akıllı telefonları kapsadığını, tablet cihazlardan gelen alışveriş tahminlerinin araştırmalarına dahil edilmediğini açıklıyor.

Avrupa toplam online satışlarının %6.8’ine ulaşacağı belirtilen mobil alışverişte en fazla satışın kitap, müzik ve DVD, bilet gibi alanlardan geleceği Forrester tarafından paylaşılıyor. Forrester, mobil ticarette lokasyon ve hızın da oldukça önemli faktörler olarak karşımıza çıkacağını da ekliyor.

Offline mağazalarda akıllı telefonlarla yapılan ticket rakamlarının da araştırmalarında yer almadığını açıklayan Forrester, paylaştıkları verilerin akıllı telefonlarla mobil siteler ya da uygulamalar üzerinden gerçekleşecek alışveriş rakamlarına ait olduğunu belirterek, akıllı telefon sahiplerinin diğer mobil cihaz sahiplerine kıyasla mobil alışveriş yapmaya daha yatgın olduklarını ifade ediyor.

Gelecek 5 yıl içerisinde geleneksel olarak nitelendirilen alışverişlerin bile mobil ortama taşınacağını öne süren Forrester, mobil alışverişlerin digital içerik satın alımlarının çok daha ötesine geçeceğini, Avrupalı bir tüketicinin yıllık mobil alışveriş oranının 2011’de 201 euro olduğunu, 2017’de bu rakamın 227 euroya çıkacağını paylaşıyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*