16 Kasım 2018

Mobil Ticaret Hacmi 2016’da 31 Milyar Dolara Ulaşacak

Forrester tarafından yayınlanan bir rapora göre mobil ticaret 2016’ya kadar %39 büyüyerek $31 milyar dolara çıkacak. Hızlı büyüme oranı göze çarpsa da, gizlilik kaygılarının frenlediği mobil ticaretin e-ticaret içerisindeki payı 2016’da da oldukça düşük görünüyor.

Forrester’ın yayınladığı Mobile Commerce Forecast, 2011 to 2016 (2011 – 2016 Mobil Ticaret Tahminleri) raporuna göre mobil ticaret bu sene sonunda 6 milyar dolara, 2016’da ise 31 milyar dolara yükselecek. Mobil ticaretin online ticaret içerisindeki oranı ise %2’den %7’ye çıkacak.

Forrester araştırmacısı Sucharita Mulpuru, mobil cihazlardan direk gelen satışların online ticaret toplamındaki yeri az gibi görünse de, mobil cihazların çok kanallı ticareti arttırıcı etkilerinin de olduğunu, bu nedenle markaların mobil ticarete daha fazla önem vermeleri gerektiğini iletti.

Mobil cihazlar ile alışverişte gizlilik kaygılarının büyük bir engel olarak belirlendiği araştırmada, katılımcıların sadece %13’ü mobil cihazları ile alışveriş yaptıklarını iletti.

Forrester tarafından sorulan mobil alışveriş yapmaya başlamanız için ne gibi koşullar gerekli sorusuna, katılımcıların %45’i cep telefonu numaralarının gizli kalması, %44’ü ise m-ticaret ödeme seçeneklerinin daha güvenli olması seçeneklerini tercih etti. Katılımcılar aynı zamanda mobil cihazlara daha uyumlu ve daha hızlı web sitelerinin de alışverişi kolaylaştıracağını belirtti.

Mulpuru, mobil alışverişin online mağazaların mobil sitelerini geliştirmeleri ve müşterilerin güvenlik kaygılarının azalması ile artabileceğini iletti.

Araştırmaya göre, katılımcı mağazaların %29’u mobil stratejilerini uyguluyor, %19’u stratejilerini uygulamaya başlıyor, %9’u strateji oluşturmuş, %34’ü ise strateji oluşturma sürecinde. Araştırmaya katılan mağazaların sadece %9’unun mobil stratejisi bulunmuyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*