18 Kasım 2018

Fortinet’ten Yılbaşı Alışverişi İçin Güvenlik Tüyoları [İnfografik]

Yenilikçi ve yüksek performanslı ağ güvenliğinde öncü firmalardan biri olan Fortinet, yılbaşı alışverişi öncesinde tüketicileri potansiyel tehditlere karşı uyarıyor. FortiGuard Laboratuvarları’nda potansiyel riskleri analiz eden uzmanlar, hem mağazalarda hem de online alışveriş sitelerinde kolaylıkla tüketiciler tarafından uygulanabilecek olan güvenli alışveriş tüyolarını bir infografikte topladı

Fortinet, yılbaşı alışveriş sezonunun yaklaşmasıyla birlikte güvenlik açıklarına ve dolandırıcılık yöntemlerine karşı tüketicileri uyaran bir infografik yayınladı. Güvenli alışveriş için basit ve etkili ipuçlarını bir araya getiren Fortinet, yılbaşı alışverişi telaşına kapılan tüketiciler için kendilerini bekleyen tehlikelere dikkat çekti:

Perakende mağazacılıkta olduğu gibi online mağazacılıkta da e-ticaret sitelerini ve bu sitelerin kullanıcılarını bekleyen tehlikeler var. Kredi kartı bilgilerini çalmaya yönelik geliştirilen kötü amaçlı yazılımlar, bu sitelerden alışveriş yapan tüketicilerin bilgilerini doğrudan sanal hırsızlara ulaştırıyor. Aynı zamanda sahte online mağazalar, gerçek olamayacak kadar uygun fiyatlarla tüketicilerin önce aklını çelmeyi, ardından da banka hesaplarını boşaltmayı başarıyorlar.

Güvenli alışveriş için ne yapabilirsiniz?

  • Yalnızca bildiğiniz ve güvendiğiniz online/offline mağazalardan alışveriş yapın.
  • Sahtecilikten korunmak için alışverişlerinizde banka kartınızı kullanmak yerine kredi kartınızı kullanın.
  • Tek kullanımlık, zaman kısıtı olan kredi kartlarını kullanmaya bakın ya da kendinize ait sanal kredi kartı numarası edinin.
  • Online alışverişlerinizde banka ve kredi kartı bilgilerinizi, güvenli bağlantı için SSL üzerinden aktarın.
  • Mobil alışveriş uygulamalarını yalnızca resmi uygulama mağazalarından indirin ve kayıt sırasında size gereğinden fazla soru sorup bilgilerinizi isteyen mobil uygulamaları kaydınızı tamamlamadan telefonunuzdan silin.
  • Size bir e-posta ile gelen bağlantıları asla tıklamayın. Özellikle de bankanızdan gelmiş gibi görününen bir e-posta içindeki bağlantıyı dikkate almayın.
  • Online alışverişlerinizde “Live CD” ya da güvenli bir tarayıcı kullanın.

Bu yıl, kış alışverişi sezonunda yeni teknolojileri kötü amaçlı kullanan dolandırıcıların yine iş başında olacağını belirten Fortinet Bölge Satış Direktörü Derya Aksoy, “Yüksek sezonda tüketicilerin kişisel ve finansal bilgilerini koruma altına alması çok önemli. Online, mobil ve perakende mağazalarda tüketicileri bekleyen tehlikeleri bilerek hareket etmek ve gerekli önlemleri alarak alışveriş yapmak bu tehlikelerden korunmak ve riskleri azaltmak için iyi bir başlangıç olacaktır” dedi.

İnfografiği büyütmek için üzerine tıklayın.

FORTINET_INFOGRAFIK-page-001Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*