16 Kasım 2018

Foursquare ile E-ticaret Konuştuk [Röportaj]

Foursquare, kullanıcıların bulundukları mekanları paylaşma ve yorumlama konusunda dünya lideri bir mobil uygulama. Kullanıcılar mekanlarını ve fotoğraflarını paylaşmak haricinde, bulundukları mekanlar hakkındaki yorumlarını da paylaşarak, aslında müşterilerin e-ticarette çok daha dikkat ettikleri doğrudan müşteriden gelen yorumları okuyabiliyorlar. Bu durum da, Foursquare’i hem online hem offline ticarette çok önemli bir konuma getiriyor.

Foursquare’in İş Geliştirme Müdürü David Rosenberg ile, uygulamanın ticaretteki kullanımı konusunda bir röportaj gerçekleştirdik. İyi okumalar.

 

David RosenbergFoursquare, e-ticaret alanında şu anda ne gibi hizmetler sunuyor?

Foursquare dijital hizmetlerle fiziksel perakendeciliğin arasındaki boşluğu dolduran bir platform. Fousquare olarak kullanıcılarımıza alışveriş yapabilecekleri, yemek yiyebilecekleri veya kahve içebilecekleri uygun mekanları öneriyoruz.  Böylelikle fiziksel konuma sahip olan perakendeciler de müşterilerin kendi mekanlarına daha sık uğramalarını sağlamak amacıyla Foursquare’de reklam vermeyi ve potansiyel müşteriye ulaşmayı seviyorlar.

 

Yalnızca e-ticaret oyuncuları için mekanları uygun kategorilerde sunan Mekan Bazlı Reklam (Place Based Ads) çalışmalarımız da mevcut. Örneğin, online bir seyahat acentası, çalışanlarını ve seyahat meraklılarını etkilemek için Foursuquare aracılığıyla kullanıcılara ilgi çekici tatil mekanlarının mekan bazlı reklamlarını gösterebilir. Foursquare olarak, e-ticaret oyuncuları için doğrı kişileri, doğru zamanda yakalamanın mükemmel bir yolunu üretiyoruz.

 

Lokasyon tabanlı hizmet almak isteyen KOBİ’ler Foursquare’e nasıl başvurabilir?

KOBİ’ler  iş yerleriyle ilgili bilgileri doğrulamak, müşteri analizlerini görmek ve Foursquare’de önerilen mekan reklamlarını kullanmak için kolay ve hızlı talep ekranımızı kullanabilirler. Ayrıca KOBİ’lere günlük bazda yardımcı olan ve yakın zamanda Türkçe bilen birini de eklediğimiz özel bir ekibe sahibiz.

 

Türkiye’de gerçekleşmiş bazı çalışmalardan örnekler verebilir misiniz?

Türkiye’de çok çeşitli bir müşteri portfolyosuna sahibiz. Garanti Bankası, Türk Hava Yolları ve Yapı Kredi Bankası gibi güçlü markalar müşterilerine ulaşmak için Foursquare’i kullanıyor. Vogue Türkiye, Radikal gibi yayınlar da popüler noktalara okuyucuları için ipuçları bırakıyor. Galatasaray ve Fenerbahçe gibi spor klüpleri ise maçlara gitmek isteyen taraftarlara özel yaratıcı kampanyalarını Foursquare üzerinden gerçekleştiriyor.

 

Yapılan son araştırmalara göre FourSquare’in müşterilerin harcama kararlarını %2 oranında etkilediği görülüyor. Bu oranı artırmak için ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz? (Bahsi geçen araştırmanın PDF dosyası için buraya tıklayın)

Amacımız; kullanıcılarımıza olabilecek en iyi kişisel önerileri ulaştırmak ve Foursquare’de gördükleri şeylerin kendilerini eşsiz hissettirmesini sağlamak. Yalnızca kişisel bazda değil, içerik açısından da bilinçli öneriler sunma konusunda oldukça iyiyiz.

Alışverişe gidilebilecek en iyi yer önerilerini sunmak için sadece bireylerin kişisel zevklerini değil aynı zamanda yılın en uygun zamanını, hava sıcaklığını ve birçok faktörü de dikkate aldığımız bir dünya düşünün. İşte yaratmaya çalıştığımız platform tam olarak da bu!

 

Foursquare Time Machine hizmetinizi bir pazarlama aracına dönüştürmeyi düşünüyor musunuz?

Foursquare Time Machine, Samsung ile gerçekleştirdiğimiz bir işbirliğiydi. Konuyla ilgili şu an için farklı bir planımız yok.

 

Foursquare’in özellikle “hospitality industry” konusunda çok işe yarar görünüyor. Tatil sektörüne yönelik e-ticaret siteleri ile (Trip Advisor, Booking.com gibi) işbirlikleriniz veya geliştirmekte olduğunuz projeleriniz var mı?

Seyahat edenlerin seyahat esnasında hatta daha öncesindeki planlama sürecinde Fousquare kullanmaktan hoşlandıklarını biliyoruz. Starwood Hotels konaklama sektörü alanında çalıştığımız ilk iş ortaklarından biriydi. Starwood Hotels; SPG Insider programını kullanan ayrıcalıklı misafirlerini, kullandıkları programı Foursquare hesaplarıyla senkronize etmeleri halinde, ekstra puan ile ödüllendiriyordu. Bu durum hala harika bir işbirliği olarak devam ediyor.

 

Foursquare ve Swarm ayrımı beklediğiniz etkiyi yarattı mı? Kullanıcılarınız bu ayrımı benimsedi mi, yoksa alışma süreci devam mı ediyor?

Swarm için henüz çok erken çünkü hala Foursquare’in bu yazın sonlarında çıkacak olan yeni versiyonunu piyasaya sunmadık. Foursquare ve Swarm birbirinden farklı fakat birbiriyle alakalı ve birlikte çalışan iki farklı platform olarak kullanıcılarımıza hizmet verecek. Swarm, kullanıcılara arkadaşlarıyla bir araya gelme ve iletişim kurma imkanı sunarken Foursquare, kullanıcıların güzel mekanlarla buluşmalarını ve bu mekanlarda neler yapılabileceğini keşfetmelerini sağlayacak.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. adamlar yapmış abi helal olsun iyi de gidiyor yani.

Fikrini söyle

*