15 Kasım 2018

Fransız Online Ayakkabı Sitesi Spartoo Avrupa’daki Potansiyele Dikkat Çekiyor

2010 yılından 2011 yılına cirosunda %60’dan fazla büyüme gösteren Amerikan Zappos klonu Spartoo.com, Avrupa’daki online ayakkabı pazarına dikkat çekiyor.

2006 yılında Fransa’da kurulmuş olan Sportoo, 2012 itibarı ile 30’a yakın Avrupa ülkesine hizmet sunuyor ve 2012 cirosunda da bir önceki seneye kıyasla %30 ile %40 arasında bir artış bekliyor.

Spartoo CEO’su Boris Saragaglia Internet Retailer’a verdiği bir röportajda, 2011 yılında 20’den fazla ülkede 1.5 milyona yakın online ayakkabı satışı gerçekleştirdiğini açıklarken, hedefinin 500’den fazla markanın 25.000 modelini barındıran uluslararası bir online ayakkabı alışveriş sitesi kurmak olduğunu belirtiyor.

Zappos modelini örnek alarak oluşturduğu ücretsiz kargo ve iade uygulamasının geri dönüşünün çok iyi olduğuna değinen Saragaglia, satış noktasının fiyat rekabeti değil müşteri hizmeti olduğunu belirterek, 2012 yılında uluslararası büyüme hızlarını %200’e ulaştırmayı hedeflediklerini paylaşıyor.

Henüz ülkemizde hizmet sunmayan Spartoo, 2010 yılını 60 milyon euro, 2011 yılını ise 100 milyon euroluk cirolarla kapattı. Firma CEO’sunun 2012 yılı ciro tahmini ise 130 ile 150 milyon euro arasında.

Bu güne kadar büyüme hızının ana kaynağının senelik %200’ler dolaylarında seyreden uluslararası satışlar olduğunu ifade eden Saragaglia, sitelerinin hizmet verdikleri ülkelerin yerel dillerinde oluşturulduğunu, hedeflerinin yer aldıkları pazarlardaki yerel markaları da bünyelerine katarak genişleme olduğunu iletiyor.

Yer aldıkları ülkelerdeki hizmetlerini genişletmenin öncelikleri olduğunu belirten firma CEO’su, şimdilik yeni ülkelere açılmayı planlamadıklarını ekliyor.

Avrupa’daki ayakkabı pazarının 50 milyar euro olduğuna değinen Spartoo, online ayakkabı satışı yapan sitelerin toplamının bu pazarın %5’i ile %7’si arasına sahip olduklarını, online giyimde ise bu oranın %15 ile %20 arasında değiştiğini belirtiyor.

Spartoo, bu rakamların büyüme potansiyelini ortaya koyduğunu açıklarken, ABD’de online ayakkabı satışının toplamın %10’unu oluşturduğunu ifade ederek, hedeflerinin tüm Avrupa pazarının %20’sine hakim olabilmek olduğunu ekliyor.

Saragaglia, bu amacı için yakın zamanda 100 milyon euroluk bir yatırım almayı planladıklarını da açıklıyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*