15 Kasım 2018

GBA Etkinliğinde Ali Babacan: “Devlet Olarak Felsefemiz ‘Gölge’ Olmamaktan Geçiyor”

Galata İş MelekleriTürkiye’nin önde gelen melek yatırım organizasyonlarından biri olan Galata İş Melekleri‘nin, ikincisini düzenlediği ‘Yatırımcı Buluşması’ bugün gerçekleşti.

Konferansın açılış konuşması Galata İş Melekleri Başkanı Emre Kurttepeli tarafından yapıldı. Kurttepeli sözlerine, Melek Yatırımcıları Teşvik Kanununun çıkmasına öncülük eden ve melek yatırımcılığa verdiği önemle bilinen Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’a teşekkürlerini ileterek başladı. Misyonlarının girişimcilik ekosistemi güç vermek olduğunu belirten Kurttepeli, bizlerle dikkat çekici rakamlar paylaştı: Amerika’da her gün 180 tane girişimci melek yatırımcıdan destek alıyor. Avrupa’da toplam 70.000 melek yatırımcı girişimlere destek verirken bu yatırımcıların ekosisteme katkıları 5 milyar dolarları buluyor.

Bu istatistiklerle melek yatırımcılığın globaldeki önemine değinen Emre Kurttepeli, Türkiye’de 100-120 arasında melek yatırımcı olduğunu belirtirken, 10 milyon dolarlık bir hacimden bahsediyor. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde ekosistemde 2000 melek yatırımcı olacağını tahmin eden Kurttepeli, hacmin de 100 milyon dolara ulaşacağını söyledi. Galata İş Melekleri olarak da toplam 600 başvurudan 110’unu değerlendirdiklerini, 40’ını Academy bölümüne alıp, 11 girişime de yatırım yaptıklarını belirtti. Bu yatırımların toplam miktarı ise, 2,5 milyon TL.

“Girişimciler insanların alışkanlıklarını değiştirmeli”

Emre Kurttepeli’nin ardından sözü Facebook ve Google gibi birçok büyük şirkete yatırım yapan Disruption Capital’in Yönetici Ortağı Michael Parekh aldı. İnternet ve teknolojiyi geçmişten günümüze değerlendiren Parekh, 1982 yılının “Man of the Year”ı olarak bir bilgisayarın seçilmiş olması gibi dikkat çekici detaylar paylaşırken; 2013 yılında endüstrilerin ve değişimine ve kendi bakış açısında göre bozulmasına dikkat çekti.

Parekh’e göre, girişimcilerin bu konjonktürde hemen hemen her yöne gitmeleri mümkün. Ekosistemin geldiği noktada, girişimcilerin asıl yoğunlaşmaları gereken değer ise, insanların alışkanlıklarını değiştirebilmek. Girişimciliğin şu anda tüm zamanların en zorlu basamaklarına sahip olduğunu savunan Parekh, insanların kararlarını yönetebilen girişimlerin başarılı olacağını düşünüyor.

“Devlet olarak felsefemiz ‘gölge’ olmamaktan geçiyor”

Kurduğu son cümleye kadar ilgi çekici paylaşımlarda bulunan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, sözlerinin temelini devlet olarak girişimlere nasıl destek olduklarına oturttu. 2008 yılındaki ekonomik krizin globalde ve Türkiye’de bıraktığı etkileri açıklayarak söze başlayan Babacan, İstanbul’un yüzyıllardır kültür başkenti olmasının yanı sıra, girişimcilik başkenti olduğunu vurguladı. Türkiye’nin her yerinde girişimci ruhlu insanlarımız olduğunu dile getiren Babacan’a göre, rekabet ortamının gelişimi girişimciliğin artmasında çok önemli bir role sahip.

Dünya ekonomilerinin toplam hacimlerine dokunan devlet elinin yüzde 50’lerde olduğunu, Türkiye’de bu oranın yüzde 27’de kaldığını belirten Babacan, bu tutumlarının girişimcilere yer açtığını söylüyor. Devletin görevinin belirli kuralları koyup, belirli destekler sağlamak olduğunu da ekliyor.

İlgili yazı: Online Alışverişe Devlet Güvencesi Gelse Ne Düşünürsünüz?

Melek Yatırımcıları Teşvik Kanunu çerçevesinde de bilgiler veren Ali Babacan, bir girişime destek olan melek yatırımcıların belirli bir zaman sonra çıkış yaptığında elde ettiği gelirin vergilendirilmediğini belirtti.

“Favori yatırımınız nedir?”

GalataKonferansın ikinci bölümü, ‘Global ve Yerel Trendler’ konulu panelle başladı. Moderatör koltuğunda ‘Followap’ Amerikan şirketi Neustar’ın Başkan Yardımcısı ve Uluslararası Telekomünikasyon Uzmanı, Girişimci Candace Johson oturdu. FINA ve FIBA Holding Yönetim Kurulu Üyesi Murat Özyeğin, Intel Türkiye Genel Müdürü Burak Aydın, Paris merkezli yatırım şirketi Ventech’in ortağı Jean Bourcerea ve Angel Investment Network’ün kurucu ortağı ve melek yatırımcı James Badgett, panele konuşmacı olarak katıldı.

Candace Johson, konuşmacılara favori yatırımları ve Türkiye yatırımcılık ekosistemi hakkında sorular sorarken, katılımcıların hiçbiri favori yatırımlarını belirtmedi. Türkiye’nin sıcak bir pazar olduğu konusunda doyurucu cevaplar veren konuşmacılardan Burak Aydın ve Murat Özyeğin’in yanıtları dikkat çekti. Burak Aydın, genç bir nüfus ve stabil bir ekonominin yatırımcı gözünde çok değerli olduğunu vurgularken, Murat Özyeğin, devletin melek yatırımcılığa verdiği destek üzerinde durdu.

‘Girişimciliğin Sosyal Etkisi’

Galata İş Melekleri’nin yatırım yaptığı girişimlerin (Socialplus.com, Joyfoodz.com, Stilsos.com ve Ustaeli.com) kurucuları tarafından sunumları yapıldıktan sonra ‘Girişimciliğin Sosyal Etkisi’ paneline başlandı. m-Spark.com’un kurucu ortağı Ferhan Cook’un moderatörlüğünde düzenlenen günün ikince paneline, Tarımsal Pazarlama’nın kurucusu Tülin Akın, Ashoka Avrupa Ülke Direktörü, Türkiye Sorumlusu Matthias Scheffelmeier, meselen.com’un kurucu ortağı Emre Danacı ve Intel Türkiye Orta Doğu ve Afrika Bölgesi Kurumsal İlişkiler Direktörü Ferruh Gürtaş, konuşmacı olarak katıldı.

İnsanlara sosyal sorumluluk bilinci katmak istediklerini söyleyen meselen.com’un kurucu ortağı Ferruh Gürtaş, daha önce herhangi bir organizasyona gönüllü olmayan kişilere ilk adım attırmak için uğraştıklarını belirtti. Panelde ilgilerin odak noktası bir diğer vurgu ise, Tarımsal Pazarlama’nın kurucusu Tülin Akın’ın, sosyal sorumluluğa ve tarıma atıfta bulunarak kurduğu “Hiçbir zaman 3 boyutlu yazıcılardan elma yiyemeyeceğiz” cümlesi oldu.

Girişimciler ve yatırımcılar açısından oldukça verimli geçen günün son konuşması ise, Priceline.com’un CEO’su Jeff Hoffman’dan geldi. Girişimcilere başucu önerilerinde bulunan Hoffman, girişimcilerin farklı ve yaratıcı fikirler üretmeleri gerektiğini ve kar zarar üzerine değil değer yaratma üzerinde odaklanmaları gerektiğinin altını çizdi.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*