18 Kasım 2018

Galata Business Angels Toplantısında Girişimcilik Konuşuldu

Dünyada son zamanların en trend kavramlarından olan melek yatırımcılık, girişimcilik gibi kavramların Türkiye’de ilk ve en önemli temsilcilerinden Galata Business Angels, bugün Ritz Carlton Otel’de düzenlediği etkinlikte dünyadan ve Türkiye’den ünlü yatırımcıları ve girişimcileri bir araya getirdi.

Etkinliğin açılış konuşmasını Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın yapması bekleniyordu, ancak yaşanan son siyasi gelişmeler doğrultusunda Babacan’ın dahil olmadığı tanışma toplantısı Galata İş Melekleri Başkanı Emre Kurttepeli‘nin gerçekleştirdiği konuşmayla start aldı. “Global Trendlere Yakından Bakış” başlığı altında düzenlenen ilk panelde; Skype ve Facebook’a yaptığı yatırımların yanı sıra 2011 yılında yılın yatırımcısı seçilen Klus Hommels, SoftTech Venture Capital’in kurucusu ve yönetici ortağı Jeff Clavier, Kauffman Vakfı Danışmanı Paul Kedrosky, IEG Yatırım Bankacılığı’nın kurucusu ve yönetici ortağı Stefan Heilman ve Accel Partners’ın Londra ortaklarından Michiel Kotting gibi birçok önemli yabancı yatırımcı söz aldı.

Panelde ilk söz alan isimlerden olan Jeff Clavier, Türkiye’ye ilk kez geldiğini belirtip İnovasyonun sadece Silikon Vadisi’nde değil, Avrupa’da ve dünyanın diğer gelişmekte olan ülkelerinde de var olduğunu belirtti. Bu bağlamda Türkiye’deki girişim ekosisteminin yıldızının günden güne parladığının da altını çizen Clavier, asıl sorunun Türkiye’nin kendi için gösterdiği performans değil, küresel çapta yakalayacağı başarılar olduğunu vurguladı. Türkiye’de bu tarz etkinlikler ve girişimlerin oldukça olumu olduğuna değinen Jeff Clavier, Avrupa’da birlikte çalışma arzusu gelişmediğini bu sebeple de diğer gelişmekte olan ülkelerin gerisinde kalabildiğini de belirtti. Facebook’un geçtiğimiz günlerde 1 milyar kullanıcıya ulaştığını hatırlatan konuşmacı, bu başarıyı kullanıcılarını mutlu edip, alışkanlık yaratabiliyor olmaya bağladı.

Konuşmada söz alan diğer isimlerden Paul Kedrosky, girişimci olmak için gençlerin hep sermaye peşinde koştuklarını ancak bu işi için çok büyük paralara ihtiyaç bulunmadığını belirtti. Günümüzde artık herkesin girişimci olmak istediğine dikkat çeken Kedrosky, gençlerin başkalarının yanında memur olmalarına gerek olmadığını, kendi işlerinin patronu olabileceklerini söyledi. Accel Partners’ın ortaklarından Michiel Kotting ise, girişimciliğin sosyal ve mobil gelişmeler ışığında küresel bazda bir büyüme ivmesine girdiğini, bu gelişmelerin ise Silikon Vadisi dışında da güzel şeylere ön ayak olduğunu belirtti. Türkiye’nin dijitaldeki büyük potansiyelinin birkaç örnek dışında henüz kendini gösteremediğini de ifade eden Kotting, genç nüfus oranı ve teknolojik gelişmeleri takip eden yapısına rağmen Türkiye’nin yeterince büyük bir online pazara sahip olmadığını iddia etti.

Aydın Şenkut: “Türkiye’de patronluk kültürü var. Yatırımcılar, girişimcilere gidip “gel benim maaşlı çalışanım ol” diyor.”

Şüphesiz panelin en etkili konuşmacılarından birisi de Aydın Şenkut’tu. Türkiye pazarında çok fazla yetenek olduğunu ancak bir kısmının kendi pazarlama ve pr’ını yapmadığı için kaybolup gittiğinin altını çizen Şenkut, Türkiye’nin girişimcilik ekosistemine dair çok çarpıcı açıklamalarda bulundu. Başarılı bir girişimin sadık kullanıcılara sahip olduğunu ve düzenli kar edeceğini söyleyen Aydın Şenkut, hangi ülkede olduğunun ise önemli olmadığını belirtti. Pazarda uzun yıllar hizmet veriyor olmanın tüm potansiyeli karşılıyor anlamına gelmediğini söyleyen Felicis Ventures Kurucusu, Türkiye’de tekelleşmiş bir patronluk kültürü olduğunu söyledi. Buna göre genç girişimcilere yatırım yapmak isteyen büyük patronların, onları birer maaşlı elemana dönüştürdüğünü iddia eden Şenkut’un konuşmaları salondan alkış aldı.

Günün ikinci panelinde ise konu; “Türkiye’deki değişen piyasa koşulları” konuklar ise; Doğan Online ve Gazetecilik Kurucu Ortağı Hanzade Doğan Boyner, Pegasus Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı, Endeavor Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Tahincioğlu, TTGV Genel Sekreteri Mete Çakmakçı, Intel Türkiye Genel Müdürü Burak Aydın ve Galata İş Melekleri Üyesi Ziya Boyacıgiller idi.

Hanzade Doğan Boyner: “Türk şirketlerinin global piyasalarda iş yapmaları için inovatif ve yenilikçi fikirlere ihtiyaçları var.”

Hanzade Doğan Boyner, holding olarak internet işine girdiklerinde piyasada oldukça az girişimcinin olduğunu belirtip, girişimciliğin gelişmesini sermayeye bağladı: “Sermaye arttıkça, girişimler de artıyor. Artık ülke olarak elimizde sermaye var. Bu şekilde girişimcilere hem yatırım yapabiliyor, hem de ihtiyaçları olan tecrübeleri onlarla paylaşıp mentorluk ediyoruz. Girişimciliğin Türk insanının DNA’larında olduğunu da ifade eden Hanzade Doğan Boyner, girişimcilik ekseninde tüm üniversitelerin ve melek yatırımcıların bir çatı altında toplanmasının önemine değindi. Medya sektörünün kendi içerisinde bir girişimcilik kültürüne sahip olduğunu belirten Hanzade Hanım, kendisinin bu sebeple girişimcilik konusunda ayrıcalıklı bir konumda olduğunu ekledi. Türkiye’nin girişimcilik bakımından ABD’nin gerisinde olmasının bir kayıp olmadığını, Avrupa’nın da Silikon Vadisi’nin gölgesinde kaldığını söyleyip ekledi: ” Girişimcilik sadece iş yapmak, para kazanmak değil, ayrıca bir inovasyon meselesidir. Türk şirketlerinin global piyasalarda iş yapmaları için inovatif ve yenilikçi fikirlere ihtiyaçları var.”

Ali Sabancı: “Girişimciler kendilerini başarılı görmemeli, çünkü varacakları yer hep daha ileridedir.”

Panelde söz alan Pegasus Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı, başkanı olduğu Genç Girişimciler Derneği’nin faaliyetlerine değinerek, Anadolu’daki girişimciliğe niyetlenen gençleri motive edip yol göstermek amacıyla üniversitelerde toplantılar düzenlediklerini ve gördükleri yoğun ilgiye değindi. Ülkemizdeki son 10 yıldır yaşanan ekonomik denge ortamına da değinen Sabancı, genç nüfusla birleşen ekonomik istikar ortamının, girişimciliğin önünü açtığını belirtti. “Girişimcilik sadece İstanbul’dan ibaret mi, yoksa ülke çapında bir girişimcilik ortamından bahsetmek mümkün mü?” sorusuna, Tıpkı Londra, Paris gibi diğer şehirlerde olduğu gibi İstanbul’un da ülke ekonomisinin lokomotifi olduğunu ifade eden Sabancı, ülke çapındaki birçok girişimcinin, müşteriler burada olduğu için İstanbul’a gelmek istediğini belirtti. Ancak, diğer şehirlerde katıldığı panellerde gördüğü ilgi ve isteğe de değinen Ali Sabancı, girişimcilik konusunda Bağdat Caddesi’nin ötesine gitmenin bir hayal olmadığını belirtti.

Girişimcilik konusunda rol modellerimizi kendi içimizden çıkarmamız gerektiğine değinen Ali Sabancı, ABD’nin Batı Yakası’ndaki girişimcilerden bize rol model olamayacağının altını çizdi. Türkiye’de hakim gücün hala para olduğuna değinen Ali Sabancı, başarılı olmak için yaratıcı ve inovatif fikirlere ihtiyaç olduğunu, paranın da bunun arkasından geleceğini vurgulayan Sabancı; “Girişim ekosistemindeki en önemli sorun finans eksikliği. Para var ancak doğru yerde kullanılmıyor” dedi.

Özcan Tahincioğlu,Türk girişimlerinin hala bir emekleme aşamasında olduğunu belirtip Türkiye’deki kopyalama kültürüne dikkat çekti. Başarılı olan bir işin hemen kopyalarının çıktığını ifade eden Tahincioğlu, girişimciliğin Türkler’in DNA’sında var olduğunu söyleyip Hazerfan Çelebi’nin buna dair güzel bir örnek olabileceğini belirtti. Intel Türkiye Genel Müdürü Burak Aydın ise; “Türk girişimcilik ekosistemi, inovatif bir fikir çıkarabilir mi?” sorusuna: “Fikir dünyanın herhangi bir yerinden çıkabilir. Burası Kenya olur, ABD olur. Ancak fikrin çıktığı çevre de oldukça önemlidir. ABD’liler bu konuda diğerlerinden daha şanslı. Türkiye’nin doğru trende olduğunu, ancak önünde gidilecek daha çok yol bulunduğunu belirten Aydın, geleceğe yönelik oldukça ümitli olduğunun altını çizdi.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. “Başarılı bir girişim sadık kullanıcılara sahip olduğunu ve düzenli kar edeceği…”
    Başarılı bir tespit.

Fikrini söyle

*