18 Kasım 2018

Garajda E-ticaret Şirketi Kurma Devri Geçti mi?

Garajda E-ticaret Şirketi Kurmak

Son yıllarda garajda ya da yurt odasında internet girişimlerinin romantik öykülerini dinledik.

Çok değil birkaç yıl öncesinde bir “dizüstü bilgisayar” ve bir de “yurt arkadaşı” bir internet girişimini kurmak için yeterliydi. Ancak dünya o kadar hızlı bir değişim içinde ki, oluşan rekabet şartları giriş bariyerlerini her geçen gün daha da arttırıyor.

Server giderleri, Google’daki rekabet, tıklama başına maaliyet, insan kaynağı gibi şeyleri düşünmekten yurt odasının duvarları internet girişimcisinin üzerine geliyor. Bir de eticaret girişimiyse iş daha da zor hale geliyor, zira stok ve tedarik gibi operasyonun en zor iki bacağı devreye giriyor.

Eskiden yemeksepeti, gittigidiyor, hepsiburada gibi başarılı eticaret girişimlerinin arkasında sabır ve özveri hikayenin ana öğeleriydi. Tostla öğle yemeği, evinin 1 odasını ofis yapma, ikinci el mobilya ve bilgisayar alma olmazssa olmazdı. Bugünkü başarı öykülere baktığımızda yapılanların doğru yapılması ve arka tarafta güçlü bir sermaye ile desteklenmesini çok rahat görebiliyoruz. Markafoni, Trendyol, Limango, Sehirfirsati, Grupanya, Grupfoni gibi girişimler ilk güne güçlü sermayelerle başladılar. İşlerini doğru yaptılar ki 2. ve 3. seri yatırımla ile sermayelerini arttırdılar.

Eticaret girişimleri için giriş bariyerinin artmasındaki nedenlerin arkasında rekabet yatıyor hiç şüphesiz. Bu bariyerleri oluşturan nedenleri birlikte inceleyelim  istiyorum. Ben bunu 4 ana başlıkta topladım.

1) Büyük oyuncular tedarikçilerle tek-el (exclusive) anlaşması yapıyor

Büyük oyuncular elindeki trafik ve üye sayısı kozunu ortaya koyuyor masaya oturduğunda.  Bir müddet sonra işler iyi gidiyor ve eticaret şirketi tedarikçiye “Benden başka kimseye mal vermeyeceksin” diyor. Haklı olarak tedarikçi şirket de  bulduğu bu büyük kanalı kaybetmemek adına bir tercihde bulunuyor ve küçük oyunculara ürün tedariği yapmıyor.  Ve haliyle küçük oyuncunun ürün ve marka bulması zorlaşıyor.

2) Üye başına maaliyet arttı

Bundan 2 yıl önce gerek Google’da gerekse de Reklam Network’lerinde tıklama başına maliyet çok düşüktü. Yani bu işe erken başlayanlar, bugünkü maaliyetten çok daha düşük maaliyete üye edindiler. Maaliyeti geçtim, üye toplamak gün geçtikçe daha da zor hale geliyor, çünkü internet kullanıcısının alternatifi artıyor, kafası karışıyor. Onu Facebook’tan 1-2 dakika kopartıp eticaret sitenize üye yapmanız için bin takla atmanız gerekiyor.

3) Ölçek ekonomisi ile büyük oyuncu daha ucuza mal ediyor

Unutmayın, “Eticaret=indirim/fırsat” olarak gören bir ülkeye hitap ediyoruz. En azından şimdilik. Trafiği ve günlük satış sayısı fazla olan masaya daha farklı oturuyor.  Satın alma gücünden dolayı lojistikden tedariğe kadar daha düşük maliyetler ortaya çıkıyor. Bunu da haliyle müşterisine yansıtıyor. İnternet kullanıcısı da en ucuzunu “bir tıkla” görebildiği için büyük oyuncudan alışveriş yapıyor.

4) İnternet kullanıcısı her geçen gün daha çok talepte bulunuyor

Büyük eticaret oyuncuları rakipleriyle olan farkı daha da açmak üzere müşterilerine hergün yeni birşey sunmanın peşinde. Ücretsiz kargo, 7/24 müşteri hizmetleri,  sınırsız ürün değiştirme hakkı, 2 saatte teslim sadece benim aklıma gelenler. Bunlara alışan internet kullanıcısı alışveriş yapacağı her eticaret sitesinden bunları bekliyor. Küçük oyuncular bunları kullanıcılara sunamayınca büyüklerle maalesef rekabet edemiyor.

Yazarın notu: Bu yazıda maksatım karamsal bir tablo çizmek değil. Aksine eticaret alanını seçmiş yeni internet girişimcilerinin yoluna bir nebze de olsa kılavuz olabilmek. N.ÖSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. Şu anda ziyaretçilerin yarısı iyi siteyle kötü siteyi ayırt edemiyor. Önümüzdeki yıllarda bu işe gerçekten yatırım yapan siteler ayakta kalacak, rekabet daha da zorlaşacak. Müşteri beklentileri de daha ne kadar artacak bilmiyorum. Siparişi verdikten 15 dk sonra ne zaman yollayacaksınız diye soranlar var.

 2. Eskiden (2008-2009) tıklama başına maliyet çok düşük olduğu için kısa sürede büyük hacimli trafik oluşturmak oldukça kolaydı. Daha önce istediğim anahtar kelimeden 0.02-0.03 TL ye hedef ziyaretçiye ulaşırken bugün aynı anahtar kelime için en az 0.13 – 0.15 TL veriyorum. Bu da satış maliyetinin 5 kat artması anlamına geliyor.

 3. Nurettin’in makalesindeki her fikre aynen katılıyorum ama pazarın büyüdüğü ve doğru iş yapan herkesin hala e-ticaret pazarında ciddi gelirler elde edebileceğini düşünüyorum.

  Yeni girişim e-ticaret siteleri için tavsiyelerim.

  1- Çok fazla ürün çeşidi bulup siteye koymak için harcanan enerji tedariğinde sorun olmayan niş ürünler bulmaya çalışmak.

  2- Siteye konulan ürünler hakkında özgün içerikler (metin-foto-video) üretmek ve arama ağlarından ücretsiz ziyaretci çekmek.

  3- Ana 4-5 üründe önemli bir satış sürümü yakalamaya odaklanmak ve bu ürünler için özel tanıtım çalışmaları yapmak, basit videolar hazırlayıp sosyal ağlarda yayılmasını sağlamak.

  4- İlk müşterilerin memnuniyeti için ekstra uğraş sergilemek.

  5- Kendinizden ve E-ticaret sitesinden bahsedilmesini sağlayacak sıradışı bir fikir geliştirmeye çalışmak. Özellikle PR değeri yüksek bir fikir olursa bir çok blogger bu fikrinizi yazacak ve doğal bir reklamınız olacaktır.

  6- Bütçeniz ne kadar az olursa olsun, kesinlikle ilk yıl kazandığınızın büyük bölümünü reklama ayırın. Ucuz reklam kanalları bulmaya çalışın. (Adwords harici Text Banner ları da deneyin ) Tüm reklam kanallarını ayırarak oradan gelen satışları filtreleyin, geri dönüşümü iyi olan kanallara ağırlık verin.

  7- Kendinize mikro çapta bile olsa, affilate bir sistem kurgulayın. Satış bazlı karınızı, satışı size doğuran kanallar ile paylaşın.

  8- Sitenizin özellikle hosting i için iyi bir firma ile çalışın, sitenizde sık sık kesintiler, yavaşlamalar yaşanmasına izin vermeyin.

  9- E-Ticaret sitenizde güven uyandırabilecek tüm unsurları kullanın ayrıca iletişim bilgilerinizi kesinlikle gizlemeyin.

  10- Kendinize belli bir zaman hedefi koyarak o zamana kadar sabırla çalışın.

 4. Karamsar değil aksine gerçekleri (mevcutu) yazmışsın,eline sağlık.E-Ticaret’i “Siteyi açtım şimdi para akacak” mantalitesinde görenlerin okuması gereken bir yazı olmuş.

 5. Nuretttin Bey, ben yeni ve küçük bir e-ticaret girişimcisi olarak yazdıklarınızı bilfiil yaşıyorum (ölçek ekonomisi, yoğun rekabet vs.)
  Eticaretin ülkemizde şimdilik indirim/fırsat olarak gördüğümüzde bir gerçek. Büyük oyuncularla rekabet etmek gerçekten zor. Benim kendim için bulduğum çıkış noktam doğru ürünü (biz de ürün oyuncak) doğru rehberlik ile sunmak.

  Paylaşımınız için teşekkürler. Müsait olduğunuzda sitemize göz atar ve yorumlarınızı paylaşırsanız sevinirim.
  syg,
  Esra

 6. Arkadaşlar yaklaşık 40.000 TLlik bir ticaret sitesi yazdık yakın zamanda benden tavsiye belki üzücü ama eğer hazır scriptler kullanıyorsanız ve programlama tasarım vs hakkında bilginiz yoksa iyi bir yere gelmeniz sadece şans olur diyorum.

 7. Turkiye’ye donusume kisa sure kala yazinizi okudugumda bu 4 madde planlarima farkli acilardan daha detayli bakmami ve buyuk cerceveye daha cabuk ulasmami sagladi. Tesekkurler!

 8. tedarikçiler için

 9. Bence e-ticaret devri geçmedi. Daha bir çok kesim e-ticaretin faydalarını bilmiyor. Gün geçtikçe toplum bilinçlenecek ve her geçen gün eticaret sitelerinin önemi değer kazanacaktır.

 10. E-Ticaret her geçen gün hayatımızın bir parçası olmaya başlamışken, bu devir geçmez. Hatta ve hatta bu gidişle insan hayatının tembelleşmeye yüz tuttuğu bu zamanda E-Ticaret iyice hayatımızın bir parçası olacaktır.

 11. E-ticaret gelecekte çok daha büyük bir atılım yapacaktır. İnsanların çoğu gelişen teknoloji ile birlikte evlerine hapsolup asosyalleşiyorlar. Bu insanlar için iyi mi kötü mü bilemiyorum bunu zaman gösterir fakat geleceğe yatırım yapmak istiyorsak e-ticaret alanını yakından takip etmeliyiz.

 12. E-ticaret olayı ciddi bir iştir. Ender AS’ arkadaşımızın dediği gibi e-ticaret geleceğe yatırımdır ve takip edilmelidir.

 13. ziyaretçiler bilinçlendikçe iyi yada kötüyü ayıracaklarına inanıyorum e ticaretle şimdiden uğraşanlar geleceğe yatırım yapıyorlar bence

 14. E-ticaret geleceğin mesleğidir. Lütfen eticareti küçümsemeyin ve bu işte sadece müşteri memnuniyetine önem verin

 15. Bence önemli olan fikir. Fikir derken Amerika’da gördüğünüz bir projeyi kopyalamaktan söz etmiyorum. Gerçekten müşteriyi mutlu edecek bir çözümünüz varsa bunu tek bir web sayfası ile de yapabilirsiniz.

  Fikir, proje ve müşteri memnuniyeti ile küçük bütçelere büyük işler yapılabilir. Ama bir anda çok hızlı büyümeyi isterseniz işiniz zor. Niş konulara odaklanarak fark yaratabilirsiniz. Bu durumda büyükler de sile rekabet etmez.

  Birde kaç paraya bir site yaptırdığınız başarınız için bir ölçü değildir. Her sitenin bir amacı, stratejisi vardır. Bu kurguya göre hazırlanmalıdır.

  Lütfen insanlar bu siteye niye girsin, ben diğerlerinden farklı ne sağlıyorum sorularına cevap vermeden, giriş bariyeri yüksek işlere düşük bütçe ile girmeyin.

Fikrini söyle

*