18 Aralık 2018

Geçtiğimiz Ay Yaşanan Elektrik Kesintisinin E-ticarete Etkisi Tespit Edildi

İnternet ve perakende sektörlerinde önemli kurum ve kuruluşlara hizmet veren AR-GE şirketi Setrow, 31.03.2015 tarihinde Türkiye genelinde yaşanan elektrik kesintisi ile ilgili önemli bir araştırma raporu sundu. Yapılan araştırma 11 milyon IP adresi ve 20 bin alışveriş işlemi üzerinde gerçekleştirildi. Sonuçlar, yaşanan elektrik kesintisinin online alışveriş ve internet kullanımını ciddi oranda etkilendiğini gözler önüne seriyor.

İnternet kullanımı yarıya düştü

Saat 10:32’de elektrik kesintisinin yaşandığı dakikadan sonra internet erişimindeki en büyük düşüş ilk 10 dakika içerisinde gerçekleşti. Türkiye genelinde internet kullanımı yüzde 52 oranında düştü ve yarım saat içerisinde bu değer yüzde 45’lere geriledi. İnternet kullanımlarının ortalama değerlere ulaşması ise gece 01:00’e kadar sürdü. Gün ortalamasına bakıldığında ise  diğer günlere göre yüzde 37,14 oranında daha az internet kullanımı gerçekleşti.

internet kullanımı

En çok etkilenenler online alışveriş siteleri oldu

Kesintiden en çok etkilenen kuruluşlar hiç kuşkusuz online alışveriş siteleri oldu. Birçok büyük e-ticaret sitesinde yapılan araştırmalara göre satışlar ortalama günlük değerlere göre yüzde 37,19 oranında düştü. Saat 9:00 itibariyle başlayan düşüş saat 21:00’e kadar devam etti. Alışveriş sitelerinde en yüksek satış düşüşü ise 12:00 ve 13:00 arasında gerçekleşti.

alisveris

AVMler de elektrik kesintisinden etkilendi

Türkiye genelindeki alışveriş merkezlerini de kapsayan araştırmalar gösteriyor ki alışveriş merkezleri online alışverişler sitelerine göre çok daha az etkilendi ve sadece yüzde 6,17’lik bir düşüş gerçekleşti.  Alışveriş merkezlerininin büyük bir çoğunluğunda jenaratör imkanı olması ve arızanın akşam saatlerine kadar büyük ölçüde giderilmiş olması çıkan sonucun düşük olmasında önemli rol oynuyor.

Aşağıdaki infografiği yüksek çözünürlüklü görüntülemek için üzerine tıklayın.

Setrow_AnalizSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*