17 Kasım 2018

Geçtiğimiz Yıl Marka Başvurularının Yüzde 70’i İnternetten Yapıldı

MarkaHaritasi.com tarafından hazırlanan marka verilerine göre 2011 yılında Türk Patent Enstitüsü‘ne yapılan başvuruların yüzde 70’inin çevrimiçi olarak gerçekleştirildiği açıklandı. TPE’nin online sistemi üzerinden yapılan başvurularda; başvuru sahiplerinin % 79’u bu işlemi bir vekil aracılığıyla gerçekleştirirken, % 21’i bu başvuruları kendi imkalarıyla yapmayı tercih ediyor.

Araştırmada elde edilen diğer sonuçlar da oldukça ilgi çekici. Buna göre Türkiye’de en çok markaya sahip olan yabancı ülke 27 bin 906 markayla Almanya, en çok markası olan yabancı firmanın ise İsviçreli Novartis olduğu açıklandı. İller bazındaki marka başvurusu rakamlarını da tahmin etmek çok güç değil. 20 bin 861 başvuruyla bayrağı açık ara önde taşıyan mega kent İstanbul’u Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya gibi büyük şehirler takip ediyor.

2011 ve 2012 verileri baz alınarak hazırlanan marka araştırmasında Türkiye’de en çok markası olan yerli firmanın ise 2614 markayla Yıldız Holding olduğu açıklandı. Kent Gıda’nın 887 markayla ikinci sırada yer aldığı araştırmada Eti Gıda üçüncü, Bim ise dördüncü sırada yer alıyor. Türkiye’de 22 bin 328 markaya sahip olan ABD’yi 11 bin 659 markayla Fransa izliyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*