14 Kasım 2018

Gelir Ortaklığıyla Müşteri Kazanmanın 4 Kolay Yolu

Affiliate-Marketing

E-ticarette nitelikli müşteri kazanmak sektörün en zor yanı. Özellikle doğru hedef kitleye ulaşmak ve potansiyel müşterileri satın almaya yönlendirmek büyük önem taşıyor. E-ticaret siteleri bu güçlüğü aşarak online müşteri kazanmak için gelir modelinden yararlanıyor. Peki, sitenizde satışları artırmak için doğru gelir ortaklığı programını nasıl seçerseniz? İşte size 4 yararlı ipucu:

1. En popüler gelir ortaklığı programına katılın

Sadece kendi gelir ortaklığı programınızdan yararlanırsanız satışları sınırlamış olursunuz. Bu hem kendi networkünüzün dışındaki nitelikli müşterilere ulaşmanızı engeller hem de programı kurmak, çalıştırmak ve yönetmek için bütün masrafları üstlenmiş olursunuz. Bunun yerine satıcıların en çok rağbet ettiği gelir ortaklığı programına katılın. Böylece daha önce sizden haberi olmayan ama gelirlerinizin yüzde 80’ini sağlayan elit müşteriye ulaşma şansınız artar.

2. Farklı boylarda farklı bannerlar hazırlayın

Gelir ortaklarınız tüm insanlar gibi hazırı kullanmayı sever. Diyelim ki tam da sizin satış yaptığınız niş alanda yayın yapan güzel bir site var ve sitede harika bir 728×90 banner yeri hazırlamışlar. Oysa siz sadece 160×600 bannerlar çalışmışsınız. Bu durumda ürününüzle alakalı olan ve hedef kitleye ulaşmanızı kolaylaştıran bu sitede reklam yayınlama şansınızı kaybedebilirsiniz.

Gelir ortaklığı ağında en popüler ve en uygun web sitelerine ulaşmak için bannerlarınızı farklı boylarda tasarlayın. Öncelikle tüm standart ölçülerde en az iki temayla iki farklı banner hazırlayın. Böylece müşteri tek bannera alışıp körleşmez ve her zaman dikkat çekersiniz.

3. Sabit komisyon mu, satış primimi mi?

İster sabit komisyon ödeyin ister satıştan pirim verin, anlaşmalarda hakkaniyetli olmaya özen gösterin. Böylece bannerınızı yayınlamak için daha fazla nitelikli web sitesini ikna etmiş olursunuz. Düşük gelir payı ise insanları kaçırır. Ayrıca mevcut bir gelir ortaklığı ağına katılmış olsanız bile (yüzde 15 veriyorum, istediğin kadarını kendine ayır ve geri kalanını reklam yayınlayan sitelere dağıt mantığı) o ağı sizinle çalışmaya ikna edecek ölçüde yüksek bir ücret ödeyin.

Bu noktada çok ucuza çalışmak marka değerinizi düşürecek, çok pahalıya çalışmak ise gelir ortağı bulmanızı zorlaştıracaktır. Potansiyel satışlarınızı o çeyrekte ne kadar artırmayı hedeflediğinize bağlı olarak kendiniz için en doğru ücreti seçin.

4. İletişim halinde kalın ve motive edin

Bir gelir ortaklığı ağına üye olduktan ve komisyonda ya da primde anlaştıktan sonra işiniz bitmiyor. Aslında yeni başlıyor. Yeni bannerlarla gelir ortaklığı ağında çekici olmaya devam etmelisiniz. Bu bağlamda web sitelerine düzenli aralıklarla haber bültenleri göndererek kendinizi ve marka değerinizi hatırlatabilirsiniz. Gelir ortaklarınıza neden sizinle çalışmaları gerektiğini hatırlatmak özellikle kendi programınızı kullanırken önem taşıyor. Ancak aynı zamanda genel bir ağda rekabet ve pazarlık gücünüzü de artırıyor.

Sitenizde gelir ortaklığı kullanıyor musunuz? Kendi programınızı mı tercih ediyor, yoksa mevcut ağlara mı katılıyorsunuz? Memnun musunuz? Sistemle ilgili görüşlerinizi paylaşın.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Bu güzel bilgilendirme için teşekkürler.
    Peki kim/hangileri bu “en popüler gelir ortaklığı programları?”
    Bu konuda da bilgilendirme/yorum yaparsanız esas o zaman tam süper olacak!

Fikrini söyle

*