17 Kasım 2018

Gelişen Ekonomide Müşteri Deneyimi Daha Önemli

Müşteri deneyiminin ekonominin kötü olduğu zamanlarda özellikle önemli olduğunu düşünüyorsanız, tekrar düşünün. Yapılan araştırmalar, gelişen veya iyi ekonomik koşullarda müşteri deneyiminin çok daha önemli olduğunu gösteriyor.

Informs şirketinden araştırmacılar yaptıkları çalışmada, müşteri deneyimine odaklanan bir şirketin kötü ekonomik koşullarda yaklaşık %10 gelir artışı sağlayabileceğini bulurken, iyi ekonomik koşullarda bu artışın %20 seviyelerinde olacağını belirledi.

Uzmanların çoğu iki grupta kamplaşmış durumdalar: Birinci gruptakiler kötü ekonomik koşullarda müşteri deneyimine önem verilmesini, böylece daha sadık ve markayla etkileşimde bulunan müşteri kitleleri yaratılabileceğini savunuyorlar. İkinci gruptakiler, iyi ekonomik koşullarda müşteri deneyimine odaklanılması gerektiğini, odağın gelecekte yapılacak alışverişler ve kişiselleştirme olması gerektiğini düşünüyorlar. Araştırma sonuçlarına göre ikinci gruptakiler haklı gibi. Çünkü iyi bir ekonomik ortamda, müşterinin zaten harcayacak parası var.

Georgia Devlet Üniversitesi Robinson College of Business Profesörü, aynı zamanda raporun yazarlarından biri olan V. Kumar, “İki tarafın da görüşlerinin mantıklı noktaları vardı, fakat şimdiye kadar hiç deneysel olarak test edilmemişlerdi. Bizim bulgularımız, müşteri deneyiminin müşteriler açısından ekonominin iyi olduğu durumlarda daha önemli olduğunu ortaya koydu” diyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*