15 Kasım 2018

Gençlerin Kulak Vermesi Gereken 5 Girişimcilik Tavsiyesi

Girişimcilik konusu da tıpkı futbol ve siyasette olduğu gibidir. İlla ki, herkesin konu hakkında vereceği bir öğüt, bir fikir mutlaka vardır. Kimisi kendi hikayesini anlatır, kimi de tamamen iyi niyet çerçevesinde olsa bile verdiği örneklerle kafa karıştırmaktan öteye gidemez. Ancak girişimcilik yolunda dünya çapında başarılara imza atmış kişilerin bilgelik dolu tavsiyeleri, bu yola baş koymuş birçok girişimci adayının da yolunu aydınlatmak için hazır bekliyor. Gelecekte kendi başarı hikayeleri ve tavsiyeleri dilden dile dolaşacak olan genç girişimciler için, işin uzmanlarından 5 önemli tavsiye var sırada…

Ben Silbermann – Pinterest Kurucu Ortağı

“Her tavsiyeye kulak asmayın! Birçok insanın vereceği o kadar çok tavsiye vardır ki, istisnalar hariç çoğu onların ne yaptıklarıyla ilgilidir.”

Öncelikle yazının başında da belirttiğimiz gibi, zihninizi gereksiz bilgi ve tavsiyelerden arındırıp, size değer katacak fikir ve önerilere odaklanın. İnsanların sizin yaptığınız işe ve sözlerinize kulak vermesinin yegane yolu, sizin de onları dinlemenizden geçer elbette. Ancak, herkesin tavsiyeleri üzerine kafa yorup üzerinde düşünmek, sizi varacağınız yoldan uzaklaştırabilir. İnternet girişimciliğinin son dönemlerdeki en başarılı örneklerinden Pinterest’in kurucusu Ben Silbermann da böyle düşünüyor anlaşılan. Kendisini, oluşabilecek sorunlar hakkında gereğinden fazla kafa yorduğu için eleştiren Silbermann’ın gençlere en önemli tavsiyesi: “Gereğinden fazla düşünmektense, o şeyi hayata geçirin ve çalışıp, çalışmadığına ondan sonra karar verin.”

Tony Hsieh – Zappos.com Kurucusu

“Kendinize karşı dürüst olun! Eğer bu kuralı her zaman uygularsanız, karar verme süreciniz daha da kolaylaşacaktır.”

Bir internet girişimine adım atarken, isim seçiminden site tasarımına, ekip oluşturmaktan realist hedeflemeler yapmaya kadar birçok adımda ciddi kararlar vermek gerekebilir. Öyle ki, bu kararlar girişiminizin kaderini şekillendireceği için, girişimcinin omuzlarına sorumluluk ve ekstra yük getirebilir. Bu karar alma sürecini kolaylaştırmak adına, öncelikle kendimize karşı dürüst olup, olaylara biraz daha gerçekçilik penceresinden bakmalıyız. Girişimci kendisini kimi zaman dev aynasında görebilir. Bu sebeple büyük adımlar atma ihtimali daha yüksektir. Atılan adımların altında ezilmemek için, içinde bulunulan durumu iyi analiz edip, gerektiği takdirde “büyük düşünüp, küçük oynamak” riskleri minimuma indirecektir.

Richard Branson – Virgin Enterprises Kurucusu

“İş fırsatları otobüsler gibidir; her zaman ardından gelen bir diğeri vardır.”

Doğru zamanda doğru yerde olup, var olan iş fırsatlarını yakalamak elbette önemlidir. Ancak, girişimcilerin içinde bulunduğu koşullar, her zaman bu fırsatları fark etmelerine olanak tanıyamayabiliyor. Bu sebeple, kaçan fırsatlara üzülmektense yaklaşmakta olan diğer fırsatlar görüp onların peşinden gitmek daha doğru olacaktır. Aynı şekilde, girişimcilerin başarısız olmalarının da mutlaka anlamlı bir sebebi olduğunu ifade eden Branson: “Eğer bir işte başarısız olursanız, önünüzde bir kez daha denemek için onlarca fırsat vardır.” diyor.

Jeff Bezos – Amazon.com Kurucusu

“Eğer kullanıcılarınıza farklı ve büyük bir deneyim sunarsanız, onlar bunu birbirlerine anlatacaklardır. Kulaktan kulağa yayılma etkisini göz ardı etmeyin.”

Dünyanın en büyük online perakende devi Amazon’un kurucusu Bezos, kullanıcı deneyiminin önemini en iyi idrak eden girişimcilerden birisidir desek yanlış olmaz herhalde. Fark yaratacak ve insanların hayatlarını kolaylaştıracak ürünler sunduğunuz zaman, kullanıcılar sizin reklam ve pazarlama stratejilerinizden bağımsız olarak ürün veya hizmetinizin gönüllü marka elçileri olacaktır. “Alışkanlık Değiştiren E-Ticaret Şirketleri” yazımızda da olduğu gibi, farklı ve yararlı bir kullanıcı deneyimi sunan girişimlerin başarısız olmalarının çok düşük bir ihtimal olduğunu belirtelim.

Guy Kawasaki – Pazarlama Gurusu

“Bir girişime adım atmanın en iyi sebebi, dünyayı daha iyi bir yer haline getirecek ürün veya hizmetler geliştirmek olmalıdır.”

Girişimcilerin yaptığı en büyük yanlışların başında belki de tamamen paraya odaklanmaları geliyor. Herkes hayat standartlarını yükseltmek için daha fazla para kazanmak ister, ancak sadece maddi getirisini düşünerek bir işe adım atmanın yanlışlığını başarılı olmuş birçok girişimci vurguluyor. Kawasaki;  “Girişiminize dünyayı değiştirmek için adım atın. Para ardından gelecektir.” anlayışından kitaplarında en çok bahseden yazarlardan. Dünyaca ünlü pazarlama gurusu ayrıca; “Eğer sadece para kazanmak için yola çıkarsanız hem girişiminizden hem de paradan olursunuz.” inanışını benimseyenlerden.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. – bir anda girişimcilik olmaz, uzun vadeli düşünüp şimdiden network oluşturmak gerek
  – fikir sadece gideceğin güzergahtır; sonrasındaki yolculuk için deneyimlere ihtiyaç var. Bazen yol çamurlaşır bazen de tekerin patlar yay gidersin. Önemli olan yoldan sapmamak ve kendini revize etmektir.

  U.B.

 2. cengiz başgan der ki:

  -Dayının biri çıkıp öğüt vermiş yine yav yiğenim yukarda zaten ne diyor ondan bundan fikir almayın diyor. Yani şimdi onca guru duruken yukarda sana mı kaldı girişimin gidişatı hakkında yorum yapmak töbe töbe

 3. mehmet der ki:

  girişimde her zaman gerilla pazarlamacılık olduğunu savunurum. gerilla vur kaç taktiği uygular. pazarlama ve girişimde de aynı taktiği uygulamak gerekir. para kazanmak her zaman gerilla pazarlamacılık veya gerilla girişimciliktir. bu söz tamamen şahsıma ait olup bir yıldaki özel günler düşünüldüğünde anneler günü babalar günü sevgililer günü yeni yıl doğum günleri evlilik yıldönümleri veya ara ara girişimcileri sevinderin devlet politikaları. her gün ve döneme özel farklı satış stratejileri geliştirmek ülkemizdeki en güzel kazanç şeklidir. bir çok örnek sayabilirim fakat fikirlerimin gün yüzüne çıkması ve yatarımlarımı engellemesi açısından şuan gizli tutuyorum 🙂

Fikrini söyle

*