13 Kasım 2018

Gençler Mobil Uygulama İçi Reklamlardan Nefret Ediyorlar

İngiltere’de yapılan bir araştırmada, genç kullanıcıların mobil uygulamalarda en çok neyden şikayet ettikleri anlaşılmaya çalışıldı. En öne çıkan şikayet, uygulama içi mobil reklamlar konusunda geldi.

Genç mobil kullanıcılar uygulamalarını seviyorlar. Neredeyse dörtte üçü (%73) her gün kullandıkları 10 uygulamaya sahip. Neredeyse yarısı ise (%53) her zaman kullandıkları 30 uygulama telefonlarına yüklü. %4’ünün ise 100’den fazla kullandığı uygulama var.

1000 öğrenci ile yapılan araştırmanın sonuçlarına göre, gençlerin %45’i uygulamanın yüklenmesinin uzun sürmesini sinir bozucu olarak değerlendiriyor. Push bildirimler %34’ünü memnun etmezken, %28’i derhal bu özelliği ya kapatıyor, ya da uygulamayı siliyor. Facebook, GMail veya Twitter haricinde başka bir login sistemi olan uygulamalar da gençlerin neredeyse üçte biri (%30) için sıkıntı sebebi. %35’i de bir uygulamanın kendi cihazları için bulunmamasından şikayetçi.

Fakat gençlerin bütün bunlardan çok daha fazla nefret ettiği başka bir durum var. Her üç gençten ikisi (%67), uygulama içinde gösterilen mobil reklamlardan nefret ediyorlar. Çok büyük çoğunluğu genellikle uygulamayı siliyor. Gün içinde kullanılan uygulamaların çokluğuna baktığımızda gerçekten bir işlevsellik veya eğlence sağlamayan uygulamaların gençlerin telefonlarında yeri yok. Hele hele bu işlevselliği veya eğlenceyi, konuyla alakasız reklam veya bildirim geldiği anda silme tuşuna basmaktan çekinmiyorlar.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Sırf gençler diye sınırlandırmamak lazım araştırmayı herkesin derdi aynı aslında.

  2. Çok inovatif durumlar hariç reklamlar her zaman sevimsizdi zaten fakat mobilde çok daha göze battığı için sinir bozucu olmakta. Bence yakin zamanda alışılmış reklam tipleri terkedilip yeni bir yapı gelecek. Bu tiplere herkesin gözü alıştı zaten.

Fikrini söyle

*