14 Kasım 2018

Gençleri Hedefleyen Online Markalar İçin Pazarlama Stratejileri

gençlere yönelik pazarlama yazı
Bu yazı geçtiğimiz hafta EticaretMag E-Bülten üyelerine gönderilmiştir. Her hafta yalnızca üyelere, ücretsiz olarak gönderilen EticaretMag E-Bülten’e abone olmak için tıklayınız.

Daha önceki yazılarımızda hedef kitlesi genç olan firmalar için görsel içerik önerilerine değinmiştik. Özellikle sosyal medyanın ve internet kullanımının artmasıyla beraber Y ve Z kuşağı için görsel içeriklerin önemi oldukça artmaya başlamıştı.

Peki daha çok 90’larda doğan ve son yıllarda eline satın alma gücü geçen Y ve Z nesline yönelik pazarlama çalışmaları yaparken nelere dikkat etmek gerekiyor?

Z kuşağının özelliklerine baktığımızda daha çok kendi özel hayatlarıyla, giydikleri kıyafetler ve bulundukları ortamla ilgilendiklerini ortaya çıkıyor. X ve Y kuşağının aksine teknolojiye daha fazla adapte oldukları internet ve teknolojik cihazlarla daha içli dışlılardır.

Özellikle Y kuşağı kadınları kendi iş ve maddi güçlerini ellerine almalarıyla alışverişe daha fazla odaklandılar. Z kuşağında da bunun bir benzeri görünecek ve pazarlamayla ilgili çalışanlar önümüzdeki yıllarda da kadınlara yönelik çalışmalar yapacaklar.

Z kuşağının bir özelliğinin de marka sadakatlerinin diğer kuşaklara kıyasla daha az olacağı öngörülüyor. Bu kuşağın sürekli olarak farklı kampanyalarla iç içe olması ve birçok farklı kaynaktan ürün ve ürün detayı araştırıyor olması nedeniyle bu kuşak kendine yakın hissettiği markayı tercih edecek; fakat bir sonraki alışverişlerinde aynı süreci yaşayacağı için bu tercihleri değişebilecek.

Üniversiteden yeni yeni mezun olmaya başlayan Z kuşağı aynı Y kuşağında olduğu gibi kendi işini kurmak ya da bir şirkette müdür olmak istiyor. Y kuşağında olduğu gibi Z nesli de satın alma alışkanlıklarındaki deneyimlere oldukça önem veriyor.

Z kuşağına dair bir takım bilgileri sizlerle paylaştıktan sonra bu nesle yönelik çalışmalar yapan firmalar için bazı pazarlama taktiklerine geçebiliriz.

Sosyal medyada sadece Facebook’a bağımlı kalmayın

Z nesli yukarıda da bahsettiğimiz gibi teknolojik bir devirde doğdular ve küçük yaşlardan beri internet ve bilgisayarlarla iç içeler. Bunun yanı sıra mobil cihazlarını da sürekli yanlarında bulunduran bu nesil, internette sosyal mecralarda da oldukça fazla vakit geçiriyorlar.

Bu neslin sosyal ağlara merakı oldukça fazla olsa da Facebook tek odak noktaları değil. Son yapılan araştırmalarda Facebook kullanıcılarının yaş ortalamasının artığı görünüyor. Facebook’un aksine Twitter ve Instagram gidi diğer sosyal ağlardaki genç nüfusun oranının artığı gözlemleniyor.

Bu nedenle markalar pazarlama çalışmalarında ilerleyen dönemlerde sadece Facebook’a bağlı kalmayıp, diğer sosyal mecralara yönelik stratejiler de geliştirmeye önem vermeliler.

Televizyon reklamları Z kuşağının çok fazla ilgisini çekmiyor

Z kuşağı daha çok bilgisayarları ve akıllı telefonları başında vakit geçirdikleri için TV’deki reklamlar ve içerikler çok fazla ilgilerini çekmiyor. TV izlediklerinde dahi ellerinde akıllı telefonlarıyla vakit geçiren bir nesil oldukları için bu kitleye yönelik pazarlama çalışması yapan firmalar TV reklamları yerine online platformlar üzerindeki video mecralarıyla bu kullanıcılara daha etkin bir şekilde ulaşabiliyorlar.

İnternet siteniz mobile uyumlu olmalı

Z nesli internete de çoğu zaman telefonlarıyla bağlanıyorlar. Akıllı telefonlarıyla internette ürün araştırması yapan bu kullanıcıların ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için markaların sitelerini mobile uyumlu hale getirmeleri gerekiyor. Mobile uyumlu olmayan siteler, kullanıcı deneyimini olumsuz etkilediği için, geri dönüşüm oranlarını da kötü yönde etkiliyor. Devamlı olarak mobil cihazlarıyla internette gezinen Z nesline yönelik çalışmalar yapan firmaların bu konuya ağırlık vermeleri gerekiyor.

İlgili rehber: Mobile Optimize Edilmiş İnternet Sitelerinin Önemi

Ürünler hakkında detaylı bilgi sunun

Z nesli internet üzerinde çok fazla vakit geçirdiği için birçok farklı kanal üzerinden ürünler hakkında detaylı bilgi edinebiliyor. Bu da Z neslini iyi bir internet kullanıcısı yaptığı için şirketlerin ürün detayları konusunda daha özenli davranmaları anlamına geliyor. Detaylı bir şekilde hazırlanmış ürün bilgileri ve kullanıcı yorumlarının bu sayfalarda gösterilmesi Z neslinin sitede geçireceği vakti artıracağı gibi yeterli bilgiyi bulduğu takdirde satın alma davranışlarını da olumlu etkileyecektir.

Kişiselleştirilmiş alışveriş deneyimine önem verin

Kendi özel hayatına önem veren Z nesli, alışverişlerde de kendine has ve özel sunulan ürünlere daha fazla ilgi duyuyor. Bu nedenle kişiselleştirilmiş alışverişlerin önemi burada da markaların karşısına çıkıyor. Gerek kullanıcıların üyelik bilgileri, gerek alışveriş geçmişleri gibi bilgiler kullanılarak gerek retargeting reklamlar gibi yöntemlerle bu kullanıcılara kişiselleştirilmiş ürün önerilerinde bulunulabilir. Alışveriş sonrasında kullanılacak upsell ve çapraz satış teknikleriyle de bu kişiselleştirilmiş alışveriş deneyimi sunulabilir.

Görsellere ağırlık verin

İnternet üzerinde sürekli vakit geçiren Z kuşağına yönelik görsel içerik çalışmaları hazırlayabilirsiniz. Görsel çalışmalarında fayda odaklı içerik pazarlaması çalışmaları yapmak bu kullanıcıların markanızla olan etkileşimini daha da artıracaktır. Sadece kampanya odaklı ve ürün görsellerine yönelmek yerine, bu kullanıcıların markanızı benimseyecekleri ve sizi takip etmelerini sağlayacak içerik çalışmaları hazırlayabilirsiniz.

Görsel içerik çalışmaları için daha detaylı bilgi için : Hedef Kitlesi Gençler Olan Markalar İçin Görsel İçerik ÖnerileriSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*