14 Kasım 2018

Gerçek Zamanlı E-posta Pazarlaması ile Nasıl Fark Yaratılır?

gercek-zamanli-eposta-pazarlama
Bu yazı geçtiğimiz hafta EticaretMag E-Bülten üyelerine gönderilmiştir. Her hafta yalnızca üyelere, ücretsiz olarak gönderilen EticaretMag E-Bülten’e abone olmak için tıklayınız.

E-ticaret (bkz: e-ticaret nedir?) siteleri için e-posta pazarlama kampanyalarında açılma ve tıklanma oranlarının son 1-2 yıldaki sert düşüşü, markaları marjinal önlemler almaya itti. Kimisi daha az e-posta göndermeye, kimisi farklı zaman aralıklarını denemeye, kimisi de içeriğini daha özel hale getirmeye başladı.

Daha iyi bir e-posta pazarlaması için en önemli noktalardan biri her seferinde okuyucuyu şaşırtmak ve şaşırtırken de ya fonksiyonel anlamda fayda ya da duygusal anlamda bir etki yaratmak diyebiliriz.

Peki ya gerçek zamanlı e-posta pazarlama?

Facebook ve Twitter üzerinden gerçek zamanlı içerik paylaşımı yapılması artık doğal geliyor (örn: saat 12’ye kadar ya da x sayıda y kampanyası/yarışması/çekilişi). Deneyen çok az marka var ancak aynı kampanya duyurularını e-posta üzerinden de yapmak mümkün.

Gerçek zamanlı e-posta pazarlamasında kritik noktalar, avantajlar ve ipuçları neler?

• Her pazarlama kampanyası bütünleşik olmaya (yani farklı kanallara) ihtiyaç duyar. Bu yüzden Facebook ve Twitter gibi sosyal ağlarda yaptığınız kampanyaların destekçisi olarak e-posta göndermeyi düşünmelisiniz. Sizi sosyal ağlarda takip etmeyenler e-posta ile bültenlerinize abone olmuş olabilirler. Böylece gerçek zamanlı kampanyanızdan daha fazla kişi haberdar olmuş olur.

• Sosyal ağlardaki mesajlar uçucudur. Attığınız bir tweet ya da Facebook içeriği 1 saat içerisinde takipçilerin ana sayfasından kaybolmuş olabilir. Ancak e-posta, gönderilen kutulardan kaybolmaz. Kampanyanızla ilgili gönderdiğiniz e-postayı birkaç saat sonra gören aboneleriniz olacaktır ve o aboneler gün içinde sosyal medyayı takip edemeyecek kadar meşgul olabilirler.

• Öte yandan anlık kampanyanızı e-posta üzerinden geç görüp, zamanını kaçırmış olanlar artık sizden gelecek e-postaları açmaya daha meyilli olacaklardır. Kimse birden fazla kampanya kaçırmak istemez. O yüzden bir sonraki e-posta gönderiminde daha iyi açılma oranı olacağına emin olabilirsiniz.

• E-posta ile gönderdiğiniz içerik sosyal medyadan gönderilene kıyasla daha özel gözükür. Eğer günde 1-2’den fazla e-posta gönderiyorsanız artık o özel gözükme algısını yitirdiniz demektir ancak abonelerin gözündeki profiliniz iyiyse tüketiciler bu gerçek zamanlı kampanyayı bir iyilik, hatta bir kıyak (!) olarak görebilir. Hatta eğer abonelerin geçmiş alışverişlerine, ziyaret ettikleri sayfalara ya da demografik bilgilerine göre spesifik e-posta gönderebiliyorsanız daha da etkili olacaksınız demektir.

• Bir sonraki aşamada ise yalnızca e-posta aboneleriniz için geçerli olacak gerçek zamanlı bir kampanya kurgulayın. Sosyal medyada kimsenin haberi olmasın. Yalnızca e-posta ile paylaştığınız linke tıklayanlar o indirimden/kampanyadan faydalanabilsinler. Sonra da bu aksiyonunuzu sosyal medyadaki takipçileriniz ile paylaşın ve markanızın e-posta aboneleri arasına katılmalarını önerin. E-posta abone sayısını artırmanız sosyal ağlardaki fan sayınızı artırmanızdan uzun vadede daha önemli. Yine tekrarlamış olacağız ama kimse başkalarının faydalandığı ama kendisinin faydalanamadığı bir kampanyayı ikinci kez kaçırmak istemez.

Her marka ya da her tüketici için yüzde 100 doğru olan bir e-posta pazarlama kurgusundan bahsetmek doğru değil. Ancak tüketicilerin önemli bir kısmı özel içerikten, özel kampanyadan, gerçek zamanlı indirimden, kısıtlı sayıdaki ürünü kovalamaktan hoşlanır. Abonelerinizi anlayın, onları dinleyin. Ancak açılma ve tıklanma oranları kadar, en önemli e-ticaret metriklerinden olan satışa dönüşme (conversion) oranlarını da mutlaka göz önünde bulundurun. Daha da önemlisi ise e-posta pazarlamasını sadece e-ticarette satış artırma aracı değil, marka algısını kuvvetlendirecek bir araç olarak görün.

Eğer e-posta pazarlaması hakkında daha fazla okuma yapmak isterseniz aşağıdaki linklere uğramanızı öneririz 🙂

E-ticaret Siteleri İçin E-posta Pazarlaması Taktikleri
E-Postaları Mobile Optimize Ederken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar
Fırsat Siteleri ve Özel Alışveriş Kulüpleri İçin E-Posta Pazarlama Stratejileri

E-ticaret ve girişimciliğe dair daha fazla tavsiye ve ipucu için EticaretMag’ın E-ticaret Rehberleri sayfasına da göz atabilirsiniz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*