18 Kasım 2018

Gerçekten Okutacak İçerikler 5 Adımda Nasıl Hazırlanır? [Liste]

Bugüne kadar, aslında yayımcıların bilip de bir türlü kendilerine itiraf edemedikleri bir gerçek vardır: Okur, içerik iyi olduğu sürece o içeriği okur ve kim tarafından yayımlandığına bakmaz.

Bu aslında aklı başında bir yayımcı tarafından bakılacak olursa, heyecan verici bir durumdur. Çünkü okur, editör ve yayımcı arasındaki farkı umursamamaktadır. Okur yalnızca nasıl bir içerik alacağına ve bu içeriğin doğru düzgün, güvenilir, hatta otantik bir kaynaktan gelip gelmediğine dikkat eder.

Peki, bir şeyler satan bir şirket olarak nasıl içerikler hazırlayacaksınız? Sattığınız ürün içerik değil de başka bir şey ise (örneğin kol saati) müşterilerinizin nasıl hem içeriği okuyup, hem de ürünleriniz ile ilgilenmelerini sağlayacaksınız? Bunları yapabilmek için göz önünde bulundurmanız gereken 5 adım var.

dönüşüm oranı1. Dönüşüm oranlarını unutun

Eğer aklınızda yalnızca içeriğinizi doğrudan gelire çevirmek varsa, en basit tabirle başarısız olacaksınız. Eğer yalnızca insanların gerçekten ilgilenip okuyacağı içerikler hazırlarsanız, potansiyel müşterileriniz daha fazlasını okumak (veya seyretmek, veya dinlemek) için sitenize tekrar gelecekler ve siteniz ile gitgide aşina olacaklar. Bir süre sonra nasıl olsa ürünlerinize de bir göz atacaklardır. Örneğin, bir kot pantalon üreticisi ile röportaj yapıp yayınladığınızda, eğer içeriğiniz kaliteli ise, hiç bir pazarlama hilesi yapmanıza gerek yok. İyi içerik ile karşılaşan okur, her zaman için daha fazlasını iseyecektir. Eğer röportajın içeriği okurları motive ediciyse, stoklarınızda mevzu bahis kişinin tasarımı pantalonlardan bulundursanız iyi edersiniz çünkü okurlar “daha çok” isterken kendileri bunları keşfedeceklerdir. Tam ters şekilde, bu üreticinin pantalonlarının banner reklamları röportajın her yerinde olursa, okuru röportajın tarafsız olduğuna, dolayısıyla kaliteli ve güvenilir bir içerik olduğuna ikna etmeniz bir anda imkansızlaşır.

2. Yeriniz var diye kullanmak zorunda değilsiniz

Page_Exposure_vs_Absolute_Scrolling_Reach

İnternetin yarattığı sanrılardan birisi, özellikle yayımcılar için, sonsuz alan yanılgısı. Evet, internete teorik olarak trilyonlarca sayfalık bir içerik yükleyebilirsiniz. Sayfalar üstüne sayfalar süren içerikler hazırlayabilirsiniz. Bazı hikayeler binlerce kelime ile anlatılmayı hak edebilir ama %99,99’u böyle değildir. Yapmayın. İçerik bir tasarım işidir. Burada ünlü yazar Antoine Saint-Exupery‘nin tasarımcılık üzerine düşüncesini kağıda basıp görebileceğiniz bir yere asmanızı tavsiye ederim: “Bir tasarımcı mükemmelliğe ulaştığını tasarıma ekleyecek bir şeyi kalmadığında değil, çıkartacak bir şeyi kalmadığında anlar”. İçerik tasarımınızda her zaman mümkün olduğunca yalın olun. Fakat bunu yaparken yalın olmanın, basit veya sırada olmak anlamına gelmediğini de aklınızdan çıkartmayın.

3. Listeleri kendinize çalıştırın

liste listeleri listesi

Liste formatındaki makaleler son zamanlarda çok revaçta. Bunun en büyük sebebi, aslında yukarıdaki maddede söylediğimiz yalınlık felsefesi. Derdinizi en yalın ve kolay anlatabileceğiniz makale formatlarından biri listedir. Yalnız bu listelerin kendinize özgü olmasına, dahası kendinizden bir şeyler anlattığına dikkat ederseniz, okur ile markanız arasındaki duygusal bağları (dolayısıyla okur sadakatini) güçlendirebilirsiniz. Daha sadık okur, daha çok ziyaret ve daha çok satın alma ihtimali demektir. Kendi iş yapış şeklinizi, süreçlerinizi, ekibinizin veya departmanınızın bir konu hakkındaki görüşlerini veya yöneticilerinizin deneyimlerini anlattığınız listeler daha çok işe yarayacaktır. Aynen bizim şu anda yaptığımız gibi. Başka iyi bir örnek olarak ListeList sitesinin kendi zevkleri hakkındaki listelerinden birini önerebiliriz.

takvim4. Devamlı ve düzenli içerik girin fakat bunlara bağlı kalmayın

Her ne içerik oluşturacaksanız oluşturun, bir içerik takvimi çok işinize yarayacaktır. Öncelikle değişen piyasa koşullarına, okur davranışlarına, şirket değişimlerinize göre bir planlama yapma şansınız olur. Daha da önemlisi, eğer içerik kaliteniz iyiyse, okurlarınız bir süre sonra beğendikleri içerik formatlarının yayınlandığı günlerde kendi kendilerine sitenizi ziyaret etmeye başlayacaklardır (organik erişim). Örneğin bir online moda sitesine içerik yapıyorsanız, Cuma günleri “Haftasonu Tavsiyeleri” başlığında içerikler yayınlamak, veya Pazartesi günleri şehrin hava durumuna göre giyim kuşam tavsiyeleri vermek çok işe yarayabilir. Ama her içeriğinizi de robot gibi saniyesi saniyesine hep aynı zamanda yayınlamak zorunda da değilsiniz. Programdan bağımsız içerikleriniz de olsun ki, okurlarınıza küçük sürprizler yapabilesiniz. Böylece özellikle sosyal ağlardan ani trafik artışları sağlayabilirsiniz.

5. Görseller önemlidir

beautiful-tree-painting

Kendimize karşı dürüst olalım: İnsanlar güzel görselleri severler. Bu yüzden, yapabildiğiniz her zaman içeriklerinizde güzel görseller kullanmaya gayret edin. Gerçekten güzel görseller insanları daha çok sayfanızda tutacağı gibi, içeriğinizin Pinterest gibi sosyal ağlarda paylaşılma ihtimalini de arttırır. Güzel görsel ve yararlı içerik, ürün bazında birbirleri ile kesişiyorlarsa, okurların müşteriye dönüşme ihtimali de artacaktır.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*