15 Kasım 2018

Gidecek Çok Yolu Var: Endonezya E-ticaret Pazarı

endonezyaaaAdını daha çok deprem ve tsunami gibi felaketlerle talihsiz bir şekilde duyuran Endonezya, 248 milyonluk nüfusuyla dünyanın en kalabalık 4. ülkesi konumunda. Nüfus açısından değerlendirdiğimizde internet ve sosyal medya kullanımı, e-ticaret sektörü adına potansiyeli yüksek. Ancak Güneydoğu Asya ve Okyanusya‘da yer alan bu ülkenin henüz yolun başında olduğunu söylemekte fayda var.

55 milyon internet kullanıcısıyla yüzde 23‘lük bir penetrasyon sağlayan Endonezya; Singapur, Vietnam, Malezya, Filipinler, Tayland gibi komşu ülkelerin çok uzağında kalıyor. İnternete bağlanmak için daha çok laptop ve masaüstü bilgisayarları tercih eden kullanıcıların yüzde 63‘ü, kendi evlerinde online oluyor. İnterneti en çok arama yapmak ve sosyal ağlara bağlanmak amacıyla kullanan Endonezyalılar ilginç de bir rekora sahip. Google arama motoruna ”Google” yazarak arayan kullanıcılar, bu işlemi dünyada en çok gerçekleştiren ülke unvanını kazandırmışlar.

İlgili Haber: Büyük Rakamların Ülkesi Çin’de E-ticaret Sektörü

E-ticaret, toplam hacmin yüzde 0,7’sini oluşturuyor

55 milyon internet kullanıcısının yalnızca yüzde 6,5‘inin e-ticaret populasyonunu oluşturduğu ülkede, kişi başına düşen online alışveriş ortalaması 256 dolar. Çin ve Amerika gibi e-ticaret ekosisteminin devleri göz önüne alındığında elde edilen rakamlar çok da iç açıcı değil. E-ticaret hacminin 1 milyar dolara bile ulaşmadığı (900 milyon) ülkede toplam ticaret hacmi 134 milyar dolarken, e-ticaretin bu rakam içindeki payı yüzde 0,7.

endonezya 1Online alışverişte, tüketici tercihlerinin başta moda olmak üzere (%37), seyahat, müzik/oyun/video (%20), elektronik cihazlar (%13) başlıklarında toplandığını görüyoruz. Bu alışverişlerin gerçekleştiği kanallarda dikkat çekici olan ise Facebook‘un online alışverişte bir numaralı adres olması. Yüzde 50 ile listenin başında olan Facebook‘u, Endonezya’nın en büyük forum sitesi Kaskus (%48) takip ediyor. Amazon (%8,9), eBay (8,5) gibi devler, listenin alt sıralarında yer alırken, Disdus fırsat sitesi, yüzde 19,5 ile kendine 3. sırada yer bulmuş. Ödeme sistemleri açısından da yenilikçi bir duruş sergileyemeyen Endonezya’da en çok tercih edilen sistem, banka havalesi. E-cüzdan kullananların ödeme sistemleri içerisindeki payı ise yüzde 5‘in altında.

Toplam e-ticaret kullanıcılarının yüzde 48‘i mobil cihazlarından internete bağlanırken, sohbet, e-mail gönderme/alma, arama ve müzik dinleme, kullanıcıların mobilde en çok gerçekleştirdiği aktivite olarak göze çarpıyor.

Facebook ve Twitter Sosyal Medyanın Yıldızları

endonezya 2Dünyanın en kalabalık 4. ülkesi olduğundan bahsettiğimiz Endonezya’nın bu dereceyi yakaladığı iki global sıralama daha var; Facebook ve Twitter kullanıcı sayıları. Yüzde 90’ı 35 yaşında olmak üzere 47 milyon Facebook üyesine sahip ülkede, 11,5 milyon da Twitter üyesi mevcut. Dünyada atılan tweetlerin yüzde 12‘si bu 18.000 adadan oluşan ülkeden geliyor. Youtube ve Linkedin global anlamda diğer favori sosyal ağlar olmakla birlikte, Kaskus ve Kompasiana Endonezyalı kullanıcıların tercih ettiği lokal sosyal medya kanalları.

Gelecekten Beklentiler Yüksek

2012 yılı itibariyle küçük rakamların ülkesi olarak tasvir edebileceğimiz Endonezya’nın gelecek rakamları umut vadediyor. 2013 yılı sonunda internet kullanıcı sayısının 72,7 milyon olarak tahmin edildiği ülkede, 2016 rakamı ise 102,8 milyon olarak bekleniyor. Bu kullanıcıların şu an için oluşturduğu hacim 900 milyonken yine 2016 yılında e-ticaret hacminin çift hanelere, 10 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. Ayrıca mobil penetrasyonunun yüzde 77‘lere ulaşması düşünülen ülkede, önümüzdeki 5 yılda kredi kartı kullanımının yüzde 30‘a ulaşması muhtemel.

Her ne kadar geleceğe dair ümitli bir bekleyiş olsa da, Endonezya‘nın aşması gereken birçok problemden bahsedebiliriz. Yavaş internet ve güvenilmeyen ürün sipariş sistemi, aşılması gereken ilk engel. Geleneksel mağazacılıkla rekabet edemeyen ürün fiyat ve çeşitliliği ise Endonezyalı girişimcilerin üstüne düşünmesi gereken bir başka konu. Ödeme sistemlerinin banka havalesi üzerinde yoğunlaşması, inovatif çözümler gerektiren e-ticaret parametrelerinden bir diğeri.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*