18 Kasım 2018

Giftanbul.com: Hediyelik Eşyada Kapalıçarşı Etkisi

Ülkemizin bilinen yatırım fonlarından 212‘nin Genel Müdürü Ali Karabey, hafta sonu attığı bir tweette şöyle yazdı: “E-ticaret veya herhangi bir B2C işine girmek isteyen girişimciye tavsiye: Şişli Cevahir’de ekip halinde 2-3 gün geçirin”

Modern zamanın Kapalıçarşı klonlarından olarak niteleyebileceğimiz Şişli Cevahir‘de tüketim alışkanlıklarını ve satış taktiklerini gözlemlemek mümkün. Ticaret yapacak olan bir kişinin o hep bahsedilen ince fikirden önce, pratik doğruları bilmesi gerekiyor.

Ama yine de, temel ortak noktalarına rağmen, elektronik ticaret ile geleneksel ticareti bir tutmak mümkün müdür?

Kapalıçarşı’nın kazandırmış olduğu ticaret tecrübesi dolaylı yoldan online mağazamızdaki ticaret tecrübemize de ışık tutmuş oldu. Fakat şu ana kadar tecrübe ettiklerimizle şunu söyleyebilirim ki ticaret ile e-ticaret arasındaki fark tek bir harf farkı gibi gözükse de kesinlikle keskin farklılıklar içeriyorlar.

1965 yılından beri Kapalıçarşı’da ticaretle uğraşan bir ailenin 3. jenerasyonu olan Muhsin Keresteci, çarşıdaki iki fiziksel mağazalarıyla beraber işleri büyütmek amacıyla 2011 yılının Aralık ayında Giftanbul.com‘u açıyor. Anadolu Oniks Mermer Sanayi markası olarak geçen Giftanbul, yöresel ve otantik hediyelik eşyaların satışının yapıldığı bir online pazar.

Kapalıçarşı’nın ve ürün yelpazesinin bugünün alışveriş merkezlerinden ve dükkanlarından çok farklı olduğunu dile getiren Keresteci, fiziksel mağazalarına tahmin edildiği gibi yabancı müşterilerin daha fazla rağbet gösterdiğini ancak Giftanbul’a gelen yerli müşteriler ile bu oranı dengelediklerini belirtiyor. Şirketin toplam satışının yüzde 25-30’luk bir oranı online taraftan geliyor ancak fiziksel mağazalarındaki ürün çeşitliliği henüz sitelerine yansımadığından dolayı bu oranın ileride artacağını söyleyen Keresteci’nin şu an için iki temel hedefi var: Hızlı teslimat ve müşteri memnuniyeti.

Kapalıçarşı esnafı şu an için e-ticarete çok uzak. Bunun sebebini ise mevcut esnaf kesiminin internet çağını yakalayamamış olmasına bağlıyorum. İnternet ve bilgisayar onlara uzak olduğu için haliyle e-ticaret de uzak kalıyor. Kapalıçarşı’nın farklı ürün çeşitliliğinden faydalanmak isteyip bu işe niyetlenen birkaç kişi oldu ama işin tam anlamıyla içinde olmadıkları için ürün fiyat dengesinde biraz aşırıya kaçtılar ve hüsrana uğradılar.

Alt kategorilerle beraber 100’ün üzerinde kategoride 400’den fazla ürünün bulunduğu Giftanbul’dan en çok alışveriş yapan şehirler sırasıyla İstanbul, Ankara ve Denizli olarak kaydedilmiş. “İstanbul’un birinciliğini bu şehirde yaşayanların zamanının değerli olduğuna ve bu sebepten hediye alışverişi için vakit ayıramamalarına bağlıyorum” diye yorumluyor Keresteci.

Hem online hem de fiziksel mağazada satış gerçekleştirdikleri için işin belki de en zor kısımlarından biri stok yönetimi: “Fiziksel mağazada istenip de olmayan bir mala yok deme şansınız olabilir ama online satışta eğer yok derseniz bunun geri dönüşü çok daha ağır olacaktır. Bu sebeple birkaç adım önden hamle yaparak bu sorunu aşıyoruz. Zaten hali hazırda mevcut satışı gerçekleşen ürünler olduğu için bir yerden temin etmek için bekleme sıkıntısı olmuyor. Bu da haliyle teslimat hızımıza yansıyor ve verilen siparişler İstanbul’a olan uzaklığa göre 1 ila 2 gün içerisinde teslim edilmiş oluyor.”

Giftanbul’un online hediyelik eşya pazarına giren iddialı oyunculardan biri olduğunu söylemek mümkün. Şu an için yolun başında gibi gözükseler de yarım asıra yakın süre içinde edindikleri ticaret kültürü bugünün çoğu girişimcisinde bulunmuyor. Niş alanda satış yapıyor olmaları da doğru adımlar atılırsa avantaj olabilir çünkü hediye denen şey çoğu zaman önceden karar verilip araştırılır ve alınır, keşfedilerek değil. Pozitif yönlerin yanında ise şu an için girişim hakkında eleştirebileceğimiz nokta Giftanbul’un tasarımının daha otantik bir havaya dönüştürülme ihtiyacı olabilir. Neticede bir işin pazarlanması yalnızca ürünler üzerinden değil, alışveriş deneyiminin yaşandığı (giriş, kategoriler ve sayfalar, fotoğraflar, satın alma vb) her noktada uygulanmalıdır.

Giftanbul‘u online mağazasının yanı sıra Kapalıçarşı’da Zenneciler Sokak’ta Şark Kahvesi’nin karşısında bulmanız ya da Facebook ve Twitter‘dan takip etmeniz mümkün.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*