15 Kasım 2018

ABD’nin En Popüler Özel Alışveriş Sitesi Gilt, Bugünlere Nasıl Geldi?

2007 yılında önceki tecrübelerinden aldıkları birikimlerle yeni bir girişim yapma fikriyle bir araya gelen bir ekip tarafından kurulan Gilt, Amerika’da hizmet veren bir online alışveriş sitesi olarak yayın hayatına başladı. Tüketicilerin alışveriş alışkanlıklarını değiştiren şirketlerden biri diyebileceğimiz Gilt, Doubleclick’in kurucu ortakları Kevin P. Ryan ve Dwight Merriman, eBay’in eski yöneticilerinden Alexis Maybank ile Louis Vuittion ve Bulgari’nin ürün yöneticiliği yapmış Alexandra Wilkis Wilson’ın biraraya gelmesiyle kuruldu. Kasım 2007’de hayata geçen bu proje, Amerika’nın en önde gelen özel alışveriş kulüplerinden biri olan Gilt’in çıkış noktası kadın giyim ve aksesuarları satma fikri üzerineydi.

Başlangıçta Gilt‘in iş modeli şimdi olduğundan daha farklıydı. İlk başlarda sadece üye olan kullanıcılar Gilt’ten alışveriş yapabiliyor ve kampanyaları görebiliyorlardı. Üyelik sistemi içinse kullanıcıların siteye davet edilmesi gerekiyordu. Davet gelmediği sürece bir kullanıcı siteye üye olamıyordu. İlk zamanlarında bu şekilde hizmet veren şirket davetiye sistemini ortadan kaldırdı. Kullanıcılar şu an siteye girip diledikleri gibi üye olabiliyor ve kampanyalardan faydalanabiliyorlar.

Gilt.com iki yıl içinde 1,3 milyon üye sayısına ulaştı.


Gilt’in kampanyaları yaklaşık olarak 36 ile 48 saatlik süreçlerde gerçekleşiyor ve kimi zaman tek bir markanın, kimi zamansa bir kaç markanın ürünleri piyasadaki fiyatlarından %50 ile %70 indirim ile satışa sunuluyor. Bu kampanyalar başlamadan kısa bir süre önce Gilt, tüm üyelerine bir e-posta yollayarak kampanyayı duyuruyor. Yani aslında

General Atlantic 11 Ağustos 2009’da Gilt’e 43 milyon dolarlık bir yatırım yaptı. Aynı yıl Gilt.com, Matrix Partners’dan da bir yatırım alarak 2009 içinde toplam olarak 174 milyon dolarlık bir yatırım almış oldu.

Gilt Groupe, mobile de hızlı bir şekilde ayak uydurmayı başaran şirketler arasında. 29 Eylül 2009 yılında iPhone uygulaması Go App’i yayınlayan Gilt, 3 Nisan 2010 yılında da iPad uygulamasını çıkartarak mobil ticarete adım atmış oldu. Bunun yanında Gilt, kullanıcılarını mobil platforma çekmek için iPad uygulamasını indirip siteye üye olan ilk 10 bin kişiye 10 dolarlık indirim kartı sunmuştu. iPhone ve iPad uygulamalarına buradan ulaşabilirsiniz.

Gilt’in iPad (solda) ve iPhone (sağda) uygulamalarının görüntüleri

Gilt Groupe’un çatısı altındaki bir diğer site ise Gilt Man. Sadece erkeklere yönelik satış ve kampanyalar düzenlenen Gilt Man, 14 Kasım 2009 tarihinde yayına girdi.

Gilt 2010 yılında satış sisteminde değişiklik yapmaya karar verdi. Flaş indirimli satışlar yerine 13 Nisan 2010 tarihinde, Helmut Lang koleksiyonunu hiçbir indirim sunmadan, piyasadaki fiyatıyla satışa çıkardı ve 36-48 saatlik kampanya sürecini de uygulamayarak bu koleksiyonu bir hafta boyunca internet sitesinden kullanıcılara sundu. Bu uygulamada diğerlerinden farklı olarak, eğer kullanıcılar Helmut Lang koleksiyonundan 250 dolar ve üzeri bir alışveriş yaparlarsa bir sonraki alışverişlerinde kullanmak üzere 50 dolarlık indirim kazanıyorlardı.

30 Eylül 2009’da resmi olarak yayınlandıktan sonra, beta sürümüyle 8 Nisan 2010’da resmi olarak açılan Jetsetter, Gilt Groupe’un bir başka girişimi. Airbnb‘in bir benzeri olan Jetsetter, seyahat edenlere tavsiyeler veren ve farklı yerleri görüp, oteller yerine farklı mekanlarda konaklama deneyimi yaşamak isteyenlere hizmet veriyor. Bu internet sitesindeki kampanyalardan yararlanabilmek için kullanıcıların başka kullanıcılar tarafından davet edilmesi gerekiyor. Jetsetter’ın Avrupa, Karayipler, Meksika, Batı Amerika, Hawaii ve Costa Rica’da toplam 200 farklı lüks konut ile anlaşması bulunmakta. Kullanıcılar, gecelik fiyatı 300 dolardan başlayıp 53 bin dolara ulaşan mekanlarda konaklama şansı bulabiliyorlar.

2 Kasım 2010 yılında şirketin kurucu ortakların Kevin Ryan, Gilt Groupe’un yerel teklifler sunan Bergine’i satın aldıklarını duyurdu. Bu satın alma, şirketin gerçekleştirdiği ilk satın alma olarak Gilt Groupe’nin mihenk taşları arasına girmiş oldu.

Amerika’nın önde gelen özel alışveriş kulüplerinden biri olan Gilt’in bir diğer girişimi de Gilt City. Lokasyon bazlı bu servis de, Groupon’un bir benzeri şeklinde hizmet veriyor. Kullanıcılar bu servis ile etkinlikleri, kampanyaları takip edebiliyor. Sadece Gilt Groupe’un üyelerinin yararlanabildiği bu hizmet 23 Nisan 2010’da açıldığında sadece New York’da hizmet vermekteydi. Hizmetin kullanıcılar tarafından beğenilmesi üzerine şirket Atlanta, Boston, Chicago, Dallas, Houston, Los Angeles, Miami, New York, Philadelphia, San Diego, San Francisco, Seattle, ve Washington, D.C.‘de de Guilt City’yi hizmete soktu.

Gilt Groupe’un bünyesinde yer alan bir diğer şirket olan Gilt Taste, gurme yemeklerin yer aldığı bir e-ticaret sitesi. Öne çıkan şeflerin yemek tariflerinin, hikayelerinin yer aldığı hatta bu şeflerinin özel ürünlerinin doğrudan satın alınmasını mümkün kılan Gilt Taste 18 Mayıs 2011 yılında faaliyete geçti.

Mayıs 2011’de Gilt’in değeri 1 milyar dolara ulaştı.

8 Ağustos 2011’de Gilt Groupe, Park And Bond adında bağımsız bir site açtı. Bu sitede erkeklere özel daha iyi bir tarz seçimi yapmaları için moda tavsiyeleri vermenin yanı sıra lüks markaların kıyafet ve aksesuarları satışa sunuluyordu.

Gilt’in kurucuları arasında yer alan Alexis Maybank ve Alexandra Wilkis Wilson, “By Invitation Only: How We Built Gilt and Changed the Way Millions Shop” (Sadece Davetiyeyle: Gilt’i Nasıl Kurduk ve Milyonların Alışveriş Alışkanlıklarını Değiştirdik) adlı kitaplarını 12 Nisan 2012 tarihinde yayımladılar.

Gilt, 11 Temmuz 2012’de yayınladığı yeni servisi Gilt Live ile Gilt tarihinde ilk kez üyeler, diğer kullanıcıların ne satın aldıklarını görebileceklerdi. Bu uygulamayla kullanıcılar hangi ürünlerin satın alındığını görebilecek ve son 5 ürün kaldığında bu sayı kullanıcılara gösterilerek ürünün tükenmek üzere olduğunu haber verecek. Bununla birlikte Gilt kullanıcıları beğendikleri ürünleri Facebook, Twitter ve Pinterest gibi sosyal ağlarda paylaşabilecekler.

8 Kasım 2012 tarihinde Gilt Groupe’un CEO’su Kevin Ryan, görevinden ayrıldı. Kevin Ryan, şirketin büyüme stratejileri konusunda yönetim kuruluyla anlaşamadıklarını açıklarken, yönetim kurulu da Ryan’ın yerine geçek ismin arayışlarına başladığını duyurdu.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Güzel yazı tebrikler.

Fikrini söyle

*