19 Kasım 2018

Takı ve Aksesuar Girişimi Gimora.com Kapandı

Gimora Logo2010 yılında gemolog Murat Durguner ve IT uzmanı Aydın Günal tarafından açılan ve dikey alanda takı ve aksesuar satışına odaklanan Gimora.com Mart ayı başı itibarıyla hizmetini sona erdirmiş bulunuyor.

Özellikle zor bulunan tasarım ürünlerinin satışını gerçekleştiren Gimora‘da, 100’e yakın marka ve tasarımcının ürünleri bulunuyordu. 2010 yılında start verilen girişim 2012 yılının Şubat ayında Etohum‘un son 40 ve son 15 girişimleri arasında sıralanmış ve birçok kişi tarafından beğeniyle karşılanmıştı. Hatta daha henüz geçtiğimiz yılın Nisan ayında Aksoy Internet Ventures tarafından bedeli açıklanmayan bir yatırım almıştı. Bu yatırım Aksoy Internet Ventures’ın üçüncü yatırımı olma özelliğini taşıyordu.

Gimora’nın web sitesine birkaç gündür girilemiyor. Ayrıca aşağıda görebileceğiniz gibi Gimora’nın beraber çalıştığı tasarımcıların Twitter sayfalarından konuyla ilgili doğrulayıcı yönde attıkları tweetler de bulunuyor. Aldığımız duyumlara ve araştırmalarımıza dayanarak Gimora’nın kapanmasıyla ilgili telefon ve email yoluyla ulaşmaya çalıştığımız Gimora ve Aksoy Group yetkililerinin ise şu an için görüş paylaşmak istemediklerini, ancak kendilerinin konuyu yalanlamadıklarını da not düşmek isteriz.

Önce Pabbuc’un kapanması ve hemen ardından da Gurunzi ile Desiginlocks’un hizmetine son vermesinin ardından kısa süre içinde Gimora’nın da kapanan Türk e-ticaret şirketleri arasında yerini alması Türkiye’de özellikle dikey e-ticaret girişimlerinin geleceğini tekrar düşünmemiz anlamında önemli bir gelişme olarak değerlendirilmeli. Aksoy Group tarafından yatırım almış olmasına rağmen kapanmak zorunda kalan Gimora ve diğer kapanan dikey e-ticaret girişimleri, 2013 yılının bu tip “odaklanmış e-ticaret siteleri” açısından pek de iyi geçmediğinin ve geçmeyeceğinin bir başka göstergesi gibi gözüküyor.

Gimora’nın akıbeti ile ilgili Gimora ya da Aksoy Group tarafından görüş aldığımız takdirde bu haberi tekrar güncelleyeceğiz.

 

 Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. mert meriç der ki:

  2 yıldır e-ticaret dikeye kayacak, dikeye yönelin, niş alanlar bulun diye yüzlerce kez konuşan sayın Ahmet Kırtok bu kapanma konularında ne düşünüyor acaba?

  • Mert 2 yıl değil 5-6 yıldır Türkiye’de konuştuğum bir konu dikey eticaret. Türkiye’de dikey ya da niş eticaretin lafı henüz edilmezken konu hakkında yazmıştım 2008’de: http://ahmetkirtok.com/eticarette-nis-donemi/

   Hala %100 arkasındayım söylediklerimin. Her işte olduğu gibi hem eticarette hem de dikey eticarette doğal seleksiyon olacak. Şu anda çok başarılı ve karlı birçok dikey eticaret sitesi var Türkiye’de ve bunların sayısı artmaya devam edecek.

   • mert meriç der ki:

    ben 2 yıldır takip ediyorum, öncesine bakmamıştım benim hatam…dediğiniz doğru, başarılı dikeyler de var, kapananlar da.. sanki bu zamanlar sürekli dikeyler kapanıyor, bununla ilgili bir analiz yazısı bekleyebilir miyiz sizden? zaman mı erken, niye dikeyler başarısız oldu, durum değerlendirmesi tarzında?

    • Dikey e-ticarete giriyorsanız büyük bir online pazarlama bütçeniz olması gerekiyor. Ben siteyi açayım, ürünleri siteye gireyim, nasıl olsa satılır mantığının sonucu hep bunlar. SEO yoksa (yani organik olarak arama motorlarından sitenize ziyaretçi çekemiyorsanız) devamlı para harcayarak para kazanırsınız. Paranız bittiğinde ise iflası verirsiniz.

 2. melek der ki:

  peki benim gibi ürün alıp iade edip para iadesi olmayanlar ne olacak peki bizzzzdemi battık bilgi veren olursa sevinirim

 3. http://twitter.com/odemisli
  Üzücü bir haber http://t.co/sJnoh16Wz9 kapanmış ama 2013 E-ticaret ‘te konsolidasyon senesi olacağı belliydi..

 4. Dikey ticaret sitelerinin kapanma nedeni çok basit.Bence Çok profosyenel düşünmeleri. Biraz para kazanınca ekibi büyültmeleri karlılığı azaltıyor diye düşünüyorum.

 5. Evet sürekli bir artış var e ticaret alanında, fakat 2013 itibari ile inanılmaz bir girişim başladı e ticarete.

 6. banu çetinkaya der ki:

  Birçok kişiden kendileriyle ilgili şikayetler duymaktaydım sonları kaçınılmazdı,bazen sadece fikir üretmek yetmiyor çalışmakta gerekiyor ,biz iki kişi olduk hadi elbirliğiyle milyonlar kazanalım olmaz bi aynaya bakmak lazım!!

 7. İnternet sektörü zor bir sektör, fikir çok orjinal olmalı ki kapsam alanı geniş olsun. Dikey o yüzden daha da zor. Çünkü çok sınırlı bir kesime hitap ediyorsunuz. Yaptığınız reklam da kimse kusura bakmasın boşa gidiyor. İnsanlar siteyi ziyaret ediyor aaa çok güzel bir site diyebilir ama o ürüne ve/veya hizmete ihtiyaç yoksa sırf site ve fikir güzel diye almaz.

Fikrini söyle

*