14 Kasım 2018

Girişimciler ve Psikopatlar Arasındaki Olumlu Ortak Yönler

Girişimcilik, çağımızın en popüler iş modelleri arasında yer alıyor. Özellikle teknoloji girişimcileri için, günümüzün altın madeni ya da petrol kuyusu olarak da görülüyor.

Mark Zuckerberg, Larry Page, Jack Dorsey gibi girişimciler bu yeni devrin kurucu babaları olarak görülüyor. Teknoloji dünyasının, yeni yüzünde girişimciler geleceği yönlendirecek meslekler olarak görülüyor.

Her girişimci, hayatı kolaylaştıracak fikirlere imza attığını iddia eder. Uzmanlarsa girişimciler ve psikopatlar arasındaki dört önemli benzerliğe dikkat çekiyor.

Psikopat denilince, halk arasında anılan kavga meraklısı insanlarla olayı karıştırmayın. Psikolojide psikopatlığın tanımı biraz daha farklı. Empati ve korku duygusundan yoksun bu kişiler, karşı taraftaki insanların neler hissettiğini anlayamadığı için durma noktasını bilmiyorlar.

Bu araştırma, iyilik meleği olarak gördüğünüz bazı genç beyinlerin düşündüğünüz kadar masum olmayabileceğini gösteriyor.

Korku Yok

Facebook COO’su Sheryl Sandberg: “Korkmasaydın şu anda neler yapabileceğini düşün“. Bunu bir üniversitenin mezuniyet töreninde sormuştu.

Başarılı girişimcilerde korku duyusu bulunmuyor. Hatta bazen kimsenin almayacağı riskleri göğüslüyorlar. Psikopatlarda beyin kimyasından dolayı korku yoktur. Uzmanlar bu iki ortak özelliğin altını çiziyorlar.

Başarılı olmanın bedeli bazı duygulardan vazgeçmek olabilir. Öte yandan, çalışanlarına ‘korktukları için ben değilsin’ mesajı veren Mark Zuckerberg’in, bazen insanları ağlatacak kadar fazla azarladığını şirketin üst düzey yöneticilerinden Sheryl Sandberg’in anılarında okuyabilirsiniz.

Sabırlı Avcılar

Forbes’ın yayınladığı başarılı liderlerin en büyük sırları araştırmasında “sabır” ilk sıralarda yer alıyor. Sabırsız olduğunuz için peşini bıraktığınız sayısız işi hatırlayın bir anlığına. Sabır ve başarı arasındaki ilişki girişimcilerin icat ettiği bir özellik değil.

Sabır ve avcı ruh birleşince ortaya tehlikeli bir karışım çıkıyor. Seri katiller ve psikopatlar, kurbanlarını tuzağa düşürmeden önce aylarca incelerler. Tüm metotlarını öğrenirler. Onları takip edip en uygun zamanda saldırırlar.

Başarılı bir girişimci için de durum aynıdır. Milyarder olmuş girişimcilere bakın, defalarca hedefledikleri kişiye ulaşmak için onlarla aynı restoranlara ve mekanlara gitmişlerdir.

Bir girişimci sabırla, yatırım almak istediği ya da çalışmak istediği kişiyi inceler. Onu etkileyebileceği her detayı öğrenir. Sonuçta, o kişiyi uygun zamanda yakaladığı zaman işini başarıya ulaşmak için gerekli avantajlara sahiptir.

Takıntılı Odaklılık

Başarılı iş adamlarının, sizi kaç kere aradıklarını ya da attıkları e-postaya geri dönüş hızınızı saydıklarını görmüşsünüzdür. Çalışanlar arasında çoğu zaman bu tarz detaylar, espri konusu yapılır.

Başarılı girişimciler, bu hızın ve aramaları kaçırmamanın yeni işler getireceğini düşünür. Çalışanlar ise, aradaki farkı göremez. Bu tarz ufak takıntılı davranışlar girişimcilikten patronluğa yükselmiş insanlarda sık sık görülür.

Aynı davranışlar uzmanların raporlarına göre psikopatlar da da görülür. Sabır ve duygusuzluğun getirdiği artı bir özellik olarak odaklanma yetiniz takıntı seviyesine ulaşır. Avınız (başarı) ile aranıza giren tüm engelleri ezip geçmek istersiniz.

Steve Jobs bu yönünü göstermekten çekinmiyordu. Çoğu girişimciyse, hırslı yanlarını naif bir gülümsemenin arkasına saklar. Çalıştığınız iş yerindeki, dikkatsiz arkadaşlarınız ortadan kaybolmaya başladıysa, şüpheleneceğiz kişileri artık biliyorsunuz.

Etkileyicilik

Hiç kimseden korkmadığınızı düşünün. Sabırlı ve hedefe odaklı düşünüyorsunuz. Bu size neye dönüştürür? En başarılı iletişimcilerin ortak sırlarından biri de budur. Karşısındaki kim olursa olsun ondan korkmazlar, ikna edicidirler ve en sıkıcı insanları bile dinleyecek kadar sabırlıdırlar. Psikopatlar kurbanlarını etkileyici ve güven verici konuşmalarıyla kandırır.

İyi bir girişimci de aynı özelliklere sahipler. Sektörün en kurt yatırımcılarını bile projelere ikna eden girişimciler, psikopatlarla bu konuda benzer yan taşıyorlar.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*