15 Kasım 2018

Girişimcilere 5 Altın Tavsiye: Niş Ürünlere Odaklanın

niş 9 - Kopya

Bir dükkan açtıktan sonra online mağaza olmadan sadece perakende satışa odaklanmak istiyorsanız kendinizi bacağınızdan vuruyorsunuz. Çünkü pek yakında Türkiye’de, özellikle büyükşehirlerde e-ticaret aldı başını yürüyecek. Elbette girişimcilerin büyük kısmı bunun farkında. Ancak bir de Türkiye gibi enflasyonun arttığı ve e-ticaretin henüz yaygınlaşmakta olduğu ülkelerde e-ticaret şirketinizin nasıl ayakta kalacağı konusu var.

E-ticaret dünyasında rekabet edebilmek için niş ürünlere ve spesifik kategorilere odaklanmanız gerekiyor, yani genel ürünlerin yanı sıra markanızın veya pazar yeri sitenizin diğer online mağazalardan bir farkı olmalı. Bu fark ürün farkı olabilir, düşük ücretli kargo farkı olabilir, paket farkı, hatta imaj farkı olabilir ama mutlaka bir fark yaratmalısınız. Bu yazıda niş sektörlere odaklanarak e-ticaret sitenizde satışları nasıl artırabileceğinizi ele alıyoruz.

Jeff Bezos Amazon’u anlatıyor

Amazon 1994’te işe başladığı zaman yatırımcılar bu yeni e-ticaret girişiminin geleceğini merak ediyordu, ama çok merak etmeleri de gerektirmedi. 2014 itibariyle net satışları 88,99 milyar dolara ulaşan Amazon bugün dünyanın en büyük e-ticaret şirketi ve şirketin değeri de dünyanın en büyük perakendecisi Wall Mart’tın taşınmazlarından fazla.

Amazon’un yaratıcısı Jeff Bezos şirketin başarısını şöyle açıklıyor: “Bizi ne uyandırdı biliyor musunuz? 1994 baharında internet kullanıcılarının sayısının yılda yüzde 2300 arttığını gösteren bir istatistik. Doğrusu hiçbir sektör bu hızla büyümez. Bu çok garipti ve ben de kendime sordum; bu kadar hızlı büyüyen bir pazarda ne tür bir iş modeli tutar?”

İlgili yazı: Amazon’dan Girişimcilere Özel E-Ticaret Platformu Launchpad

Cevabı e-ticaret

Jeff Bezos bunu fark etti ve e-ticarete atılmaya karar verdi. Bu arada söz konusu istatistiğin 21 yıl öncesinden kalma olduğunu hatırlayalım. Nüfus artışına ve internetin yaygınlaşmasına bağlı olarak kendimize rahatlıkla şunu sorabiliriz: O yıllarda online perakende bu kadar hızlı yaygınlaşıyorsa şimdi kim bilir ne kadar hızlı yaygınlaşıyor?

Aslında sözgelimi soruyoruz. Yoksa 2015 yılında Türkiye ve Dünya’da e-ticaretin ne hızla yaygınlaştığını biliyoruz. 20 yıl içinde gelişmekte olan ülkelerde bile e-ticaretin perakende pazarının büyük kısmını oluşturacağını biliyoruz. Hatta fakir ülkelerde bu olmaz diyenlere, ama Hindistan’a bakın diye örnek gösteriyoruz.

İlgili yazı: Hindistan’da Markalar Site Kapatıyor ve Mobil Uygulamaya Geçiyor

niş 7

 

1 Herkes giderse Mersin’e siz gidin tersine

Tamam, e-ticaret dünyasında aykırı çirkin ördek yavrusu olarak kumar oynamayın ve Türkiye gibi zor bir ülkede yatırımlarınızı riske atmayın. Ancak, herkesin e-ticarete atıldığı bu dünyada niş sektörlere odaklanarak fark yaratmanız gerekiyor.

Şimdi diyeceksiniz ki ama Türkiye, müşterisi farklılaşmış olan olgun bir e-ticaret pazarı değil ki! Yine de e-ticaret yapısı gereği yurt dışıyla iş yapabileceğiniz bir ortam ve siz de Türkiye ile sınırlı değilsiniz. Ayrıca, Statista 2015 raporuna göre online müşteri sayısı dünya çapında 1 milyar 228 milyona ulaştı. Bu da neredeyse Hindistan nüfusuna eşit ki 2011 yılında online müşteri sayısı sadece 792 milyondu. ÇiçekSepeti, Yemek Sepeti derken Türkiye’de bile pazar yerlerinin hızla büyüdüğünü biliyoruz.

2 Niş sektörlere güvenin

Çünkü niş sektör derken sadece Star Wars kahramanlarının aksiyon figürlerini, replika ışın kılıçlarını ve aksiyon figürlerini satan dar kapsamlı e-ticaret sitelerinden söz etmiyoruz. Kendinizi güçlü hissediyorsanız bu kategoride de varlık gösterebilirsiniz ama Amerika’da olduğu gibi önünüzde büyük bir fırsat var: O da elişi ürünler.

Bugün Türkiye’deki kadınların birçoğu yemek yapıyor, elişi ürünler üretiyor ve bunların önemli bir kısmı da ürünlerini Ortaköy ve Antalya merkez gibi semt pazarlarında satıyor. Hatta büyükşehirlerdeki semt pazarlarının neredeyse açık hava AVM’si gibi olgunlaştığını bile söyleyebiliriz.

Siz de kendi küçük ölçekli işletmenizi kurarak kendi ürünlerinizi satabilirsiniz. Hatta Türkiye’nin dört bir yanından bu tür ürünleri satan bir site açabilirsiniz ki buna Erzincan’ın yöre peynirleri de dahil. O kadar çok örnek var ki bazen e-ticaret ekibi olarak biz de şaşırıyoruz. Son olarak arkadaş çevresine Instagram’la lakerda satan bir girişimciden haberimiz oldu.

İlgili Yazı: Instagram’la Satışlar Nasıl Artar: Instagram Pazarlama Başarısını Ölçmenin 10 Basit Yolu

Orası Amerika

Orası Amerika ise burası Türkiye: Evet, Amerika’da niş sektörler üzerinden elişi e-ticaret çok yaygın ve bu nedenle Texsas San Antonio kasabası emniyet amirliği, karakolların bile müşteriye elden güvenli ürün teslimatı için kullanılabileceğini söyledi.

Bizde böyle bir imkan yoksa bile ikinci el akıllı telefon satışları için Sirkeci vapur iskelesinin önünde buluşmak var. Her durumda Türkiye’de niş e-ticaret için büyük bir potansiyel bulunuyor ve bunu siz de değerlendirebilirsiniz. İster pazar yeri açarak, ister mobil uygulama geliştirerek fark yaratabilirsiniz.

niş 2

 

3 Niş sektör şart mı?

Bakın bu da güzel soru. Aslında kendinize ilk sormanız gereken soru: Niş sektörde yeterli hedef kitleye ulaşıp varlık gösterebilir misiniz? Hangi sektör olursa olsun siz olmazsanız size özlerler mi? Mutlaka sizin e-ticaret sitenizden alışveriş etmek isterler mi? Niş sektörlerde rekabet için tedarik zinciri, paketleme, müşteri davranışı izleme ve masrafları karşılama alanında uzmanlığınız var mı?

Kısacası bu işin altından kalkabilir misiniz? Niş e-ticarete atılmadan önce bütün bu soruları yanıtlamanız gerekiyor. Ancak her şeye rağmen bu soruların olumlu cevabı biraz da size bağlı: Dönüşüm optimizasyonu ile satışları artıracak güçlü, kullanışlı ve dikkat çekici bir web sitesi hazırlamanız gerekiyor.

İlgili yazı: Manşet Öldü mü? Sitenizde Dönüşümü Artırmanın 3 Pratik Yolu

Bruce Lee söylesin

Dövüş sporlarının unutulmaz efsanesi Bruce Lee bir kez şöyle söylemişti: “Ben her yana 10 bin tekme sallamış adamdan korkmam, ama bir tekmeyi 10 bin kere sallamış adamdan korkarım.” Münhasırlık iyidir, niş sektör iyidir, fark yaratmak ve alanında uzman olmak iyidir. En iyisi de sattığınız ürünü iyi bilmektir.

4 Müşteri ne istiyor? Bulun, bilin ve odaklanın

Travis Kalanick ve Garrett Camp tarafından kurulan paylaşımlı taksicilik ve kiralık araç servisi Uber buna en iyi örnek. Travis ve Garrett 2008 yılında Paris’te düzenlenen LeWeb konferansına katılmıştı. Gece soğuktu ve ellerinde o kadar bagajla yorulmuşlardı. Üstelik konferans çıkışında bekledikleri sokakta onları geceyi geçirecekleri bir otele götürecek taksi de göremediler. Kiralık taksinin global kralı Uber işte o an gerçek bir ihtiyaçtan doğdu.

 

niş 6

Bugün Uber’in değeri 50 milyar dolar

50 milyar dolara ne alınır? 12 Nimitz sınıfı uçak gemisi, 25 Seawolf sınıfı nükleer füze denizaltısı ve 25 devlet başkanı sarayı. 50 milyar doları Türkiye’de sadece eğitime ve kalkınmaya ayırsak 20 yıl içinde Almanya oluruz. Ancak ekonomi politik bir yana gerçeği görüyoruz: Uzmanlaşma üretkenliği ve verimliliği artırıyor. En azından başlangıçta.

5 Niş geldiniz ama niş gitmek zorunda değilsiniz

Demek istiyoruz ki bir kez niş sektörle, yani riskin az olduğu iyi bildiğiniz pazarda yerinizi sağlamlaştırdıktan sonra ürün ve teklif çeşitliliğini artırabilirsiniz. Amazon internetten kitap satan bir mağaza olarak başladı. Bugün bazı lüks markalar dahil hemen her şeyi satıyor. Hatta fiziksel Amazon Fresh manavları var. Onlar başarılı oluyorsa siz neden başarılı olmayasınız? Özellikle de bugünden başlarsanız.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*