18 Kasım 2018

Girişimcilerin Başarısızlıktan Çıkarması Gereken Dersler

basarisiz-girisimci-dersler
Girişimcilik ekosisteminin en kabul gören kuramlarından biri artık bir kere başarısız olmuş bir girişimcinin çok daha tecrübeli, zorluklara hazır ve yeni girişimlerinde başarılı olmaya her zamankinden daha yatkın olduğudur.

Yalnızca kabul görmesi bir yana hem teoride hem de pratikte kanıtlanmış bir durumdur. Fakat yalnızca kuru bir başarısızlık kimseyi yeni girişimlerine hazır etmez. Girişimin ayakta kaldığı süreci, sonu başarısızlığa çıkan yolu, yapılan hataları ve bu hatalardan çıkarılması gereken dersleri iyi özümsemesi gerekir.

Peki nedir bu dersler?

Başarı da başarısızlık da size ait, sahiplenin

Yazması söylemesinden çok kolay biliyoruz. Hatta girişimi bir kere başarısız olmuş girişimcilerin yazdığımız ilk cümleyi büyük harflerle kurduğunu da duyar gibiyiz. Ancak başarısızlığı sahiplenme durumu, yalnızca profesyonel bir anlayış olarak değil yapılan her eylemde alınması gereken bir tutum olarak görülmelidir. Biraz daha açalım: Girişimci olalım ya da olmayalım her birimiz inisiyatif alıp başarısız olduğumuz işleri, tıpkı başarıda olduğu gibi kendimizden görmeliyiz.

Tabi başarısızlıktan ders alma konusu girişimcilere gelince daha da önem kazanıyor. Çünkü girişimcilik, temelde herkesten farklı bir yöne bakma iç güdüsü olmakla birlikte kendini sürekli yenileyen bir karakter yapısıdır. Dolayısıyla başarısızlığa yenilmek gibi bir tahammülü yoktur. Girişimcinin üstüne düşen de gelecekte atacağı adımlar için başarısızlığı sahiplenmektir.

Sonunu düşünen de kahraman olur

Bir girişime atılırken rasyonel veriler çerçevesinde sonunu düşünmeden hareket etmeniz mümkün. Bu tutum biraz romantizm biraz hayalcilik olacaktır ve beraberinde başarıyı getirebilir. Fakat başarısız olmaya başladığınızı hissettiğinizde her şeyden çok girişiminizin sonunu düşünmeye başlamalısınız. Çünkü yukarıda da dile getirdiğimiz gibi girişimci ruhunuz sizi bir gün yeniden bir projeye götürebilir. Bu yüzden daha akıllı, daha hızlı ve daha küçük başarısız olun.

basarisiz-girisimci-dersler-2

Akıllı, hızlı ve küçük çapta başarısız olmak deyimi biraz sofistike gelse de aslında doğru zamanda geri çekilmek kadar basittir. Örneğin, aslında içten içe girişiminizin başarısız olacağını anladığınız ilk anda geri çekilmeyi bilmelisiniz. Biraz borç alıp krizden kurtulmak gibi bir yöntem çoğu zaman yeterli olmayabilir. İlk maddeyi aklınıza getirin, başarısızlığınızı sahiplenin ve kendinizi bir sonraki girişiminizde daha güçlü kılın.

Bu arada iş modeli değiştirmek (pivot nedir) konulu yazımıza ve girişimlerde pivot örnekleri araştırmamıza da mutlaka göz atın. Başarısızlık bazen manevra kabiliyetini artırır.

Fırsat bu fırsat

Girişimcilik ekosisteminin ilham kaynaklarından Jeff Bezos‘a kulak verelim. Bezos, hatalı bir strateji geliştirmiş birini işe almayı, onların ürettiği teknolojileri kullanmayı, daha karlı olan küçük çaplı işlere odaklanmayı ve sorunlu iş modelini düzeltmeden geliştirilmemesi gerektiğini başarısızlıktan çıkarılması gereken fırsatlar olarak özetler.

Dünyanın en büyük e-ticaret oyuncularından Amazon‘un kurucusunun da dediği gibi başarısızlıktan çıkarılması gereken fırsatlar vardır. Gelin dilerseniz bu fırsatları bir de biz listelemeye çalışalım:

• Eğer bir internet girişimi içindeyseniz hedef kitle olan kullanıcının deneyimlerini, tercih etmediklerini, hangi ürünlere ödeme yapmayacağını ya da neleri paylaşmayacağını öğrenmiş olursunuz.

• Eksik kalan teknolojilerinizin neler olduğunu, var olanları aslında nasıl geliştirmeniz gerektiğini ve bu teknolojilere ayıracağınız bütçeyi kavramış olursunuz.

• İçinde bulunduğunuz sektörün rekabetçi yapısının ne denli derinden hissedildiğini buna hazırlıklı olmak için uygulamaya koymadığınız stratejileri hatırlarsınız.

• İş modelinizin başlangıçta nasıl olması gerektiğini, kritik kavşaklarda dönülmesi gereken yolları ve kriz anlarında alınması gereken kararları yeniden gözden geçirme fırsatı yakalarsınız.

• Girişiminizde yer alan takım arkadaşlarınızın tutumlarını, yatırımcılarla olan ilişkilerinizi ve hatta sizin kendi projenize bakış açınızı tekrar yorumlayabilirsiniz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*