16 Kasım 2018

Girişimcilerin Melek Yatırımcılar Hakkında Bilmesi Gerekenler

melek yatırımcılar bilinmesi gerekenler yazı
Bu yazı geçtiğimiz hafta EticaretMag E-Bülten üyelerine gönderilmiştir. Her hafta yalnızca üyelere, ücretsiz olarak gönderilen EticaretMag E-Bülten’e abone olmak için tıklayınız.

Girişimcilik nedir dosyamızda, girişimci adaylarına neler yapmaları gerektiği konusunda bir takım bilgiler paylaşmıştık ve bu yazımızda da girişimcilerin melek yatırımcılar hakkında bilmesi gereken bazı konulara değineceğiz.

İlk olarak melek yatırımcı kime denir kısaca değinelim. Girişimlere başlangıç evrelerinde yardımcı olan melek yatırımcılar, yaptıkları yatırımla doğru orantılı olarak girişimden hisse alırlar. Melek yatırımcılar maddi desteğin yanı sıra girişimlere network konusunda destek olurken, aynı zamanda mentorluk da yapıyorlar.

Hem maddi hem de network konusunda yardımcı olan melek yatırımcılar hakkında girişimcilerin bilmesi gereken bazı konular da bulunmakta.

”Melek” kelimesi sizi yanıltmasın

Melek kelimesinin sizi yanıltmasına izin vermemeniz gerekiyor. Bu melek yatırımcıları kötülemek için söylediğimiz bir şey değil; ancak melek yatırımcılar yaptıkları yatırımları bağış amaçlı yapmıyor ve belli beklentilere sahipler. Melek yatırımcıların da birer girişimci olduğunu ve daha önce başarılı işlere imza atmış olduklarını unutmamak gerekiyor ve bu nedenle sizin girişiminizle ilgileniyorlarsa sizden bazı beklentileri olacaktır.

İlgili rehber: Girişimcilerin Yatırımcılara Söylememesi Gereken 10 Cümle

Melek yatırımcınızla aynı çevrede yaşıyor olmaya özen gösterin

Melek yatırımcılarla görüşmeye giderken, o kişilerle aynı şehirde veya çevrede olmaya özen göstermeniz de oldukça önemli. Melek yatırımcınızla aynı çevrede olduğunuz takdirde daha rahat bir şekilde iletişime geçebilir ve onun çevresindeki kişilerle de daha rahat bir şekilde kontak kurabilirsiniz. Özellikle yeni kurulan bir girişimseniz, sürekli olarak danışmanız gereken konular olacaktır ve aranızda mesafe olduğunda bu iletişimi etkin bir şekilde kurmak zor olacaktır.

Melek yatırımcılara göre ekibiniz, konseptinizden daha önemli olabilir

Melek yatırımcılar sizin fikirlerinizden çok nasıl bir ekibinizin olduğunun üzerinde duracaklardır; çünkü fikir ne kadar iyi olursa olsun, bu fikri hayata geçirecek olan ekiptir ve ekibin bu kapasitede olması melek yatırımcılar için oldukça önemli.

İlgili rehber: Girişimciler, Yatırımcılarla Görüşürken Nelere Dikkat Etmeli?

Melek yatırımcılar iş planlarınızdaki kritik hataları ortaya çıkartabilirler

Yatırımcılarla görüşmeye gitmeden önce iyi bir iş planı hazırlamanız gerekmektedir ve bu iş planını iyi bir şekilde gözden geçirmeniz oldukça önemli. Yukarıda da belirttiğimiz gibi melek yatırımcılar daha önce başarılı işlere imza atmış kişilerdir ve iş planınızda yaptığınız hataları rahatlıkla ortaya çıkartabilirler.

Melek yatırımcıların birçoğu birbiriyle iletişim halindedir

Melek yatırımcıların birçoğu aynı ağ içinde bulunurlar ve bu nedenle de birbirlerini tanırlar. Bu yüzden bir melek yatırımcıyla görüştüğünüzde, melek yatırımcı sizin projenize ilgi duymasa bile çevresindeki insanlardan sizin projenize ilgi duyabilecek birilerini tanıyor olabilirler. Eğer siz projenize güveniyorsanız ve bunu karşı tarafa da belli ettiyseniz, görüştüğünüz yatırımcı sizi başka yatırımcılarla tanıştırarak size destek sağlayabilir.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. sercan der ki:

    bi yatırıcı ve tefeci arasında ki farkı bir türlü anlayamıyorum! bilen varsa anlatabilirmı?

Fikrini söyle

*