16 Kasım 2018

Girişimcilerin Yüzde 74’ü Yatırım Arıyor [İnfografik]

Girişimcilik Araştırması
Son dönemlerde Türkiye’de Telefonkılıfım ve GastroClub’a yaptığı yatırımlarla adından söz ettiren BIC Angel Investments, Türkiye’deki girişimcilerin neye ihtiyaçlarını olduğunu anlamak ve pazarın nabzı ölçmek için online olarak bir araştırma gerçekleştirdi.

Araştırma sonrasında ortaya çıkan verilere göre girişimcilerin yaşadıkları en büyük problem sermaye bulamamak olarak öne çıkıyor. Girişimcilerin genellikle aradığı sermaye miktarı ise 50-250 bin TL arasında değişiyor.

Araştırmada ortaya çıkan sonuçlar arasında erkekler girişimciliğe 27 yaşında atılırken, kadın girişimcilerde bu yaş 31’e yükseliyor. Araştırmaya katılan 156 girişimcinin %81’ini erkekler oluşturuyor ve ortalama girişimcilik tecrübesi 3,4 yıl olarak görülüyor.

Eğitim seviyeleri göz önünde bulundurulduğunda girişimcilerin %58’i üniversite mezunu, %24’ü yüksek lisans ve %3’ü de doktora derecesine sahipler. Üniversitelere göre dağılımda ODTÜ mezunları %10’luk bir dilimi oluştururken, Boğaziçi ve Anadolu Üniversiteleri %9’larlık paya sahipler.

Araştırmaya katılan girişimcilerin %74’ü yatırım aradığını belirtiyor. Türkiye’de girişimcilik bilincinin eksik olması, yasal düzenlemelerin girişimciliğe uygun olmaması, yatırımcıların yeterince risk almaktan kaçınması, yatırımcı bulmanın zorluğu ve girişimcilerin tecrübesiz olması Türkiye’deki girişimcilerin sıklıkla karşılaştığı problemler arasında yer alıyor.

Bu yıl içinde 200’den fazla projeyi değerlendiren BIC Angel Investments 25 Temmuz’da sunum yapmak isteyen girişimcilerle buluşacak. Toplamda girişimcilere 1 milyon dolar yatırım yapma hedefinde olan BIC Angel Investment’a projelerini sunmak isteyen girişimciler buradan başvuru yapabilirler.

İnfografikte yer alan diğer bilgiler ise şu şekilde:

Girişimcilik araştırması
Girişimcilik araştırması
Girişimcilik araştırmasıSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*