17 Kasım 2018

Girişimcilik Psikolojisi ve Startupları Başarıya Ulaştıran 4 Sır

paraşüt-girişimci-girişimcilik-eticaret-bulutGünümüzde kendi işinin sahibi olmak, birçok girişim başarısızlıkla sonuçlandığından zor ve karmaşık bir yol olarak görülüyor. Başarılı bir işletme sahibi olmak, iyi bir iş fikrini ve pazarı doğru analiz etmeyi gerektiriyor ama başarılı olmak bununla sınırlı değil. Bu hafta Türkiye’nin ilk bulut tabanlı finansal yönetim uygulaması Paraşüt‘ün Kurucu Ortağı Sean X. Yu’yu konuk yazarımız oldu. Kısa bir sürede İstanbul merkezli “Revo Capital” ve ABD merkezli girişim sermayesi fonu olan “Ribbit Capital”den aldığı yatırım Sean X. Yu, 4 adımda startup şirketleri başarıya taşıyan kritik faktörleri anlattı.

İlgili yazı: Dünyada 200 Milyon $ Fon Yöneten 500 Startups Türkiye’de 250 Girişime Yatırım Yapacak

1. Gurur duyacağınız bir şey üretin

Bir şeyi sıfırdan yaratmayı sevin. Uzun süreli bir sevgi olmalı. Zanaatkarlık zordur ama her zaman zoru sevin. Ürününüzü sadece kurumsal olarak değil, kişisel olarak da sahiplenin.

2. Müşterilerinizi dikkatle dinleyin

Yeni bir ekosistem yaratarak müşterilerinize daha kapsamlı hizmetler sunabilmek için yeni çözüm ortaklarını bu ekosistemin paydaşı yapın. Müşterilerinizi dikkatle dinleyerek özenle destek verin. Kendinizi en iyi şekilde ifade ederek verdiğiniz sözlerin arkasında durun.

3. Ekibiniz yaptıkları işle gurur duyan bireylerden oluşmalı

Ne iş yaparsanız yapın, ekibinize tutkulu insanları almaya özen gösterin. İşletme olarak çalışanlarınıza tutkularını ve yaratıcılıklarını kullanarak kendilerinden bir şeyler katmalarını teşvik edin. En iyi ürünler ve en mutlu çalışanlar tutkuların bastırılmadığı bir ortamda ortaya çıkar.

İlgili yazı: Girişimciye Tam Kapsamlı Online Mağaza Açma Rehberi

4. Yalın girişim yöntemini ekibinizle uygulayın

İşe alımlarda sadece belli yetkinliklere sahip kişilerin seçimi değil, şirket kültürünü yaşatabilecek, ekip içinde uyumlu çalışabilen ve birbirine güvenen kişilerin seçilmesi çok önemli. Özellikle de girişimin başlangıç safhasında güvendiğiniz kişilerle çalışmak başarı ihtimalinizi arttıracaktır.

Peki yalın girişim ne demek? Yalın girişim, sürekli yeni hipotezlerle gelerek deneme yanılma yöntemi ile öğrenerek yapılan işi geliştirmek anlamına geliyor. Dolayısıyla bu şirket kültürünü benimseyebilen, yaratıcı, denemeye ve öğrenmeye açık, çözüm ve müşteri odaklı, enerjik, sorumluluk sahibi, teknolojiyi takip eden kişiler ile çalışmak oldukça önemli. Bu sayede girişiminiz sürekli kendisini geliştirebilir ve ekibinizle beraber tüm yeniliklere açık olursunuz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*