14 Kasım 2018

İlk Göz Ağrısı Girişiminize Gelebilecek En Klişe Olumsuz Yorumlar

olumsuz yorum2
Kültürümüzde, baskın şekilde yeri olan bir alışkanlığımız var: Hemen hemen her konu hakkında eleştiri ve yorum yapma hakkına sahip olduğumuzu sanmak. Bireyselleşmenin ve bilgiye ulaşmanın bu kadar arttığı ortamda ise bu alışkanlık daha da perçinleniyor. Hepimizin vakıf olduğu bu tespitin bizi ilgilendiren tarafı ise bahsedilen alışkanlıktan en çok da girişimcilerin payını alması.

Hangi sektörden olursa olsun, yeniden bir iş yaratmanın, onu hayata geçirmenin ya da hayatta tutmanın zorluğunu yaşayan girişimciler, ilk olarak iş modellerini, planlarını ve fikirlerini olumsuz yönde eleştiren çevrelerle mücadele etmekle işe başlıyorlar.

Özellikle e-ticarete yönelik ve e-ticarete entegre girişimlerin hızlandığı günümüz piyasası adına bu durumdan bahsedecek olursak;  çoğu girişimciyi pişman eden, yolundan alıkoyan, hevesini kaçıran, artık klişeleşmiş yorumlar ve eleştirilere göz atmak yerinde olacak.

Ancak şunu da belirtmekte fayda var; olumsuz yorumların iş gelişimine katkısını da yadsıyamayız. Sonuç olarak, kendisini kanıtlamış girişimlerin dahi sonsuza kadar kusursuz kalamayacağı kadar değişken bir piyasadan bahsediyoruz. Eleştirileri dikkate almak ile yorum endeksli hareket etmemek arasındaki ince çizgide kalmayı başarmak gerekiyor.

İşte, bahsedilen çizgide kalabilme  ve başarılı bir girişimcilik davranışı sergileyebilme yolunda  karşılaşabileceğiniz muhtemel olumsuz yorumlar ise şöyle olacaktır:

İlgili dosya: Girişimcilik Nedir, Nasıl Başarılı Girişimci Olunur?

”Bu iş tutmaz”

En çok da, iş fikriniz oldukça orijinal ise karşılaşacağınız türden bir yorum, ‘’Bu iş tutmaz’’. Henüz denenmemiş, geliştirilmemiş bir şey hakkında verilebilecek en üstün körü tepkilerden biri. Ancak herhangi bir girişimde bulunmak bütün ekonomik-mali kısımlarının da ötesinde, zaten cesaret ve risk yönetimi gerektiren bir hamledir. Bu hamleyi olumsuz şekilde engelleyecek yorumlara karşı her an hazırlıklı olmak gerekiyor.

Çoğu, marka hikayesi pazarlamasının ürünleri olsa da, örneğin Facebook gibi güçlü markaların, başarısını bu tür yorumlarla hız kesmemeye borçlu olduğunu biliyoruz. Girişimci olmak başkalarının göremediği fırsatları görebilmekten geçiyor. Dolayısıyla, bu tür yorumlar girişiminizin tutmayacağı anlamına gelmeyebilir.

”Bu daha önce de yapıldı, bu bir klon”

girisimcilige-olumsuz-yorum
Daha önce denenmiş veya var olan bir iş modeliyle ilgili bir girişim yapmak, bire bir taklit olmadığı sürece hiçbir sakıncayı beraberinde getirmiyor. Kaldı ki, aksi çoğu durumda yasal değil.

Başlı başına bir sektör ve kategori yaratamayacağınız ya da yaratmanıza zaten gerek olmayan iş modellerinde şansınızı denemek aynı zamanda piyasayı genişleten ve hızlandıran bir hamle olarak görülür. Bunun tam tersine yönelik olumsuz yorumları dikkate almamakta fayda var. Daha önce denenmiş fakat tutmamış bir girişim dahi olsa, inovasyonlarınızla başarılı olmayacağınızı kimse garanti edemez.

”Gelir modelin zayıf”

Diyelim ki bir e-ticaret siteniz var ve satış, reklam ya da üyelik modeliyle hareket ediyorsunuz. Oldu da iş modeliniz tuttu, hayata geçirdiniz ve ilerlemeye başladınız. Bu defa da, ‘’gelir modelin zayıf’’, ‘’önemli olan devamlılık’’, ‘’kar edilecek iş değil’’ gibi yorumlara maruz kalıyorsunuz. Henüz girişiminiz prototip halindeyken de aynı eleştirileri duyabilirsiniz. Haklılık payı elbette olabilecek bazı yorumlar, gelir planlamanızı sağlam şekilde yapmadıysanız kafanızı karıştırabilir. Ekonomik planlarınızı yorumlar yerine zamanın ruhuna, dinamiklerine ve yeni nesil tüketicilerin isteklerine  göre şekillendirmek daha doğru olacaktır.

”Rakiplerin çok güçlü”

Bir işe başlarken yapılan taslak çalışmasında en çok araştırılan kısım büyük ihtimalle rakip marka ya da şirketlerdir. Dolayısıyla, rakiplerinin farkında olan mecburi bir bilinçle atılımlar yapan bir girişim hakkında ‘’ama rakipleri çok güçlü’’ diye eleştiride bulunmak biraz absürd. Kaldı ki rakibe göre konumlandırmasını iyi ayarlayan girişim, bunu çok iyi şekilde kullanabilmenin avantajına sahip olur.

”Fikir güzel ama uygulanması zor”

Bu da başka bir klişe. Daha önce de söylediğimiz gibi, olumsuz yorum ve eleştiriler oldukça haklı sebeplere dayanabilir ancak fikir güzel ama uygulama kötü gibi bir yaklaşım, çoğu zaman bahane olmaktan öteye geçemiyor. Milyonlarca kullanıcısı olan Twitter’ın ilk zamanları için, ”140 karakterle status yazma fikri ilginç ama çok fazla insanın bunu kullanması beklenemez” gibi bir kehanette bulunmakla eş değer bir yaklaşım. Bugün, teoride güzel ama pratikte olmaz denen nice girişim, sürekli değişen tüketici alışkanlıklarına bir anda ayak uydurmayı başardı.

Sözün özü size verilen tavsiyeleri göz ardı etmemek gerek; ancak herkesin dediğine de kulak asarak moralinizi bozmamalısınız.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. tuba yapa der ki:

    Arkadaş her şeye mi yorum yaparız, her şeyim biliriz.

  2. Yazının ruhuna uygun klişe bir yorum olsun. Zayıf bir analiz :=)

  3. Herkesin aklı var , elbette yorum yapacak. Yorum yapılmasını istemiyorsan , korkuyorsan “ben bir şey ürettim” diye ortaya çıkmayacaksın. Dahası yaptığın ürün benim karşıma çıkıyorsa elbette yolumuz bir yerde kesişmiş demektir, ilgimin olmadığı bir alanda yorumumun olması da mümkün değil zaten . Yani sizin ürettiğinize yorum yapan birisiyle uzaktan-yakından bağlantınız vardır. Yorum yapmak Türklere has bir durum değil bu bütün dünyada böyle, dahası herkes yorum yapma özgürlüğüne sahiptir. Kendisini uzman olarak gören, yorum yapma yetisine ve hakkına sahip olduğunu düşünen , sektörde guru olanların bile yorum yaparken ne kadar öngörüsüz olabildiklerini -saçmaladıklarını sayısız defa gördük. Yazıda örnek olarak twitter verilmiş, twitter hakkında zamanın guruları ne demiş azıcık bir araştırmayla bulunabilir. Yani akıl akıldan üstündür, sen konuşamazsın diye kimseye bir şey diyemezsin . Türkler olarak bilmediğimiz konularda konuşuyoruz diyorsunuz. Türklere aşağılık kompleksi pompalamanın anlamı yok, biz millet olarak şöyleyiz böyleyiz diyerek, genelde cahil adamlar milletleri ve dünyayı bilmeyen adamlar -aa evet biz öyleyiz deyip- küçük bir aydınlanmayla! bu tür komplekse kolaylıkla girebiliyor..

Fikrini söyle

*